Գազով ավտոմեքենաների հրդեհների թիվը մտահոգիչ է. ԱԻՆ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում վերջին վեց տարվա ընթացքում գրանցվել է ավտոմեքենաների՝ գազով պայմանավորված հրդեհների 531 դեպք, որի հետևանքով եղել է 19 զոհ, 62 տուժած: 2018 թվականի ընթացքում գրանցվել է 6 դեպք: Գազից ավտոմեքենաների հրդեհների ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է 2016 թվականին` 119 դեպք, 2014 թվականին` 102 դեպք: Ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է 2017 թվականին` կազմելով 51 դեպք:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱԻՆ պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչության քարոզչության բաժնի պետ Սերգեյ Հայրապետյանը նշեց, որ 2017 թվականին գրանցված համեմատաբար ցածր ցուցանիշը հարաբերական է, որովհետև ոլորտում բազմաթիվ հարցեր շարունակում են չկարգավորված մնալ: Նշված ժամանակահատվածում գազից ավտոմեքենաների հրդեհների 500-ից ավելի դեպքի առկայությունը մասնագետը մտահոգիչ է համարում:
«Այս ոլորտում խնդիրը սուր է: Եթե գազալցակայանների մասով իրավիճակը բարելավվել է, ապա նույնը չենք կարող ասել ավտոմեքենաներում գազի բալոնների տեղադրման հետ կապված: Քիչ չեն դեպքերը, երբ վարորդները գազաբալոնները տեղադրում են ոչ թե համապատասխան լիցենզավորված ընկերությունում, այլ ծանոթ-բարեկամի միջոցով, իսկ դա լի է վտանգավոր հետևանքներով»,-ասաց Սերգեյ Հայրապետյանը:
Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ գազից պայթյունները հիմնականում տեղի են ունենում հին գազաբալոններով ավտոմեքենաներում:
«Փորձարկում չանցած, Աստված գիտի, թե որտեղից վերցրած գազաբալոններ են տեղադրում, տարիներ շարունակ չեն տանում ստուգման: Իհարկե, նաև պայթյունին նպաստում է ճնշման խնդիրը: Բարձր ճնշումն իրականում օգուտ չի տալիս վարորդներին, ավելին, այն գազաբալոնների արագ մաշվածության պատճառ է դառնում»,-հավելեց Սերգեյ Հայրապետյանը:

Представитель МЧС Армении: увеличение числа взрывов машин с газобаллонными установками внушает тревогу
Представитель МЧС Армении: увеличение числа взрывов машин с газобаллонными
установками внушает тревогу
За последние 6 месяцев в стране зафиксированы 531 случай пожара автомобилей с газобаллонными установками, в результате чего погибли 19 человек, пострадали 62. В 2018 г. уже есть 6 случаев. Самый высокий показатель зафиксирован в 2016 г. – 119 случаев, в 2014 г. – 102 случая. Самый низкий показатель в 2017 г. – 51 случай.
На пресс-конференции в медиа-зале  «Арменпресс», начальник отдела пропаганды управления пожарной и технической безопасности МЧС РА С. Айрапетян  отметил, что сравнительно низкий показатель 2017 г. относителен, поскольку многие вопросы так и остаются нерешенными. Более 500 случаев возгорания таких автомобилей – тревожный показатель.
«Вопрос поставлен остро. Если ситуация с газозаправочными станциями улучшилась, того же нельзя сказать об автомобилях. Немало случаев, когда водители сами устанавливают системы, не обращаясь к лицензированным предприятиям, что опасно.  Анализ показывает, что взрывы происходят в основном на автомобилях, оборудованных старыми баллонами. Устанавливают непроверенные, бог знает где найденные баллоны, годами не тестируют их. Взрывам способствует и проблема с давлением. Высокое давление не помогает водителям, а наоборот, быстрее изнашивает оборудование», - сказал С. Айрапетян.