Իրանի խորհրդարանի խոսնակը նշանակվել է գլխավոր բանակցող ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության ընթացքում
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը հանդես կգա որպես գլխավոր բանակցող Միացյալ Նահանգների հետ երկխոսության ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ISNA լրատվական գործակալությունը։
«Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը կգլխավորի իրանական պատվիրակությունն ուրբաթ օրվա բանակցություններում»,- գրել է գործակալությունը։
Ամերիկյան պատվիրակությունը, ամենայն հավանականությամբ, կգլխավորի ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստակամություն էր հայտնել բանակցել Թեհրանի կողմից ներկայացված առաջարկների հիման վրա և հայտարարել էր, որ երկու շաբաթով կդադարեցնի Իրանի դեմ հարվածները։
Իրանը և Իսրայելը նույնպես համաձայնել են դադարեցնել հարվածները։
Թեհրանի կողմից հակամարտության դադարեցման 10 կետից բաղկացած առաջարկը միջուկային ծրագրի և Մերձավոր Արևելքի անվտանգության հարցերից բացի վերաբերում է նաև Իրանի դեմ ուղղակի և երկրորդային պատժամիջոցների վերացմանը։
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը հաստատել է, որ Վաշինգտոնի և Թեհրանի պատվիրակություններին ապրիլի 10-ին հրավիրել է Իսլամաբադ՝ բանակցություններ անցկացնելու։

Спикер Меджлиса Ирана назначен главным переговорщиком с Соединенными Штатами
Спикер Меджлиса Ирана Мохаммед Багер Галибаф выступит в качестве главного переговорщика с Соединенными Штатами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает информационное агентство ISNA.
“Спикер Меджлиса Ирана Мохаммед Багер Галибаф возглавит иранскую делегацию на пятничных переговорах”, — написало агентство.
Американскую делегацию, скорее всего, возглавит вице-президент США Дж. Д. Вэнс.
Ранее президент США Дональд Трамп выразил готовность к переговорам на основе предложений, представленных Тегераном, и объявил о прекращении ударов по Ирану на две недели.
Иран и Израиль также договорились о прекращении ударов.
Предложение Тегерана из 10 пунктов по прекращению конфликта, помимо ядерной программы и вопросов безопасности на Ближнем Востоке, также касается отмены прямых и вторичных санкций против Ирана.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф подтвердил, что он пригласил делегации из Вашингтона и Тегерана в Исламабад на 10 апреля для переговоров.