Իսրայելը հայտարարել է «Հեզբոլլահ» շարժման թունելները պայթեցնելու մասին
Իսրայելի զինվորականները Լիբանանի հարավում պայթեցրել են մի քանի ստորգետնյա թունելներ, որոնք, նրանց տվյալների համաձայն, օգտագործվել են «Հեզբոլլահ»-ի շիա շարժման զինված ջոկատների կողմից։ Բոֆոր լեռնաշղթայի շրջանում գտնվող օբյեկտները պայթեցնելու համար օգտագործվել է շուրջ 700 տոննա պայթանյութ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է, որ թունելները գտնվում են 12-րդ դարում հիմնադրված Բոֆոր ամրոցի ավերակների մոտ։
«Թունելները պայթեցվել են մոտավորապես 700 տոննա պայթանյութով՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի կողմից Լիբանանի հարավում «Հեզբոլլահ»-ի ողջ ահաբեկչական ենթակառուցվածքները ոչնչացնելու սիստեմատիկ գործունեության ընթացքում», - ասվում է տեքստում։
Ըստ իսրայելական կողմի վարկածի, թունելների պայթեցման գործողությունն անցկացվել է «Հեզբոլլահ»-ի ջոկատների կողմից «հրադադարի համաձայնագրի կոպիտ խախտումից» հետո։
«Իսրայել պետությունը չի հանդուրժի հրադադարի համաձայնագրի որևէ խախտում: «Հեզբոլլահ»-ի կողմից Իսրայելի պաշտպանության բանակի ուժերին կամ Իսրայելի քաղաքացիներին վնաս հասցնելու ցանկացած փորձ կհանդիպի վճռական և հզոր պատասխանի», - նշված է Նեթանյահուի և Կացի հայտարարության մեջ։

Израиль объявил о подрыве туннелей «Хезболлы»
Израильские военные взорвали несколько подземных туннелей на юге Ливана, которые, по их словам, использовались вооруженными подразделениями шиитского движения «Хезболла». Для подрыва сооружений, расположенных в районе горного хребта Бофорт, было использовано около 700 тонн взрывчатки.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и министр обороны Израиль Кац выступили с совместным заявлением, в котором говорится, что туннели были расположены недалеко от руин замка Бофорт XII века.
«Туннели были взорваны с использованием примерно 700 тонн взрывчатки в рамках систематических действий ЦАХАЛ по уничтожению всей террористической инфраструктуры «Хезболлы» на юге Ливана», — говорится в тексте.
По израильской версии, операция по подрыву туннелей была проведена после «грубого нарушения соглашения о прекращении огня» силами «Хезболлы».
«Государство Израиль не потерпит никаких нарушений соглашения о прекращении огня. Любая попытка «Хезболлы» причинить вред силам ЦАХАЛ или израильским гражданам встретит решительный и мощный ответ», — говорится в заявлении Нетаньяху и Каца.