Բավարիայի վարչապետը խոստացել է աջակցել Մոլդովայի եվրոպական ուղուն. Moldpres
Բավարիայի դաշնային երկրամասի վարչապետ Մարկուս Զյոդերը Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Մոլդովան պետք է տեղ ունենա Եվրոպական Միությունում և վերահաստատել է իր աջակցությունը երկրի եվրոպական ուղուն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Moldpres-ը։
Գերմանացի պաշտոնյան ընդգծել է, որ Մոլդովան ռազմավարական նշանակություն ունի տարածաշրջանի համար և բարձր է գնահատել երկրի իշխանությունների ջանքերը եվրոպական ինտեգրման գործընթացում։
Մարկուս Զյոդերը նաև նշել է, որ Եվրոպային անհրաժեշտ են միասնություն և ուժեղ գործընկերներ։
«Մեզ անհրաժեշտ է ուժեղ և միասնական Եվրոպա։ Մոլդովան ամենամեծ երկիրը չէ, բայց կարևոր է, քանի որ աշխարհագրական տեսանկյունից այն գտնվում է այնպիսի դիրքում, որ ազդեցություն է թողնում Եվրոպական Միության և տարածաշրջանի վրա», - ասել է նա։
Զյոդերի խոսքով՝ Մոլդովան պետք է շարունակի բարեփոխումները՝ Եվրամիությանը մոտենալու համար՝ հավելելով, որ Բավարիան աջակցում է այս գործընթացի արագացմանը՝ հարգելով եվրոպական չափանիշները։
Վարչապետը բարձր է գնահատել Մոլդովայի առաջընթացն արդարադատության, ոստիկանության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ոլորտներում։
Միաժամանակ գերմանացի պաշտոնյան հայտարարել է, որ Բավարիան մտադիր է ամրապնդել տնտեսական համագործակցությունը Մոլդովայի հետ՝ ստեղծելով համատեղ կառավարական հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի հնարավորություններն ավելի շատ ոլորտներում։
«Մենք ցանկանում ենք աջակցել ձեզ ոչ միայն օրենքի գերակայության ոլորտում, այլև տնտեսության մեջ։ Մենք կստեղծենք համատեղ կառավարական հանձնաժողով, որի շրջանակներում կքննարկենք տնտեսությունը, գյուղատնտեսությունը և ժամանակակից տեխնոլոգիաները», - ասել է Զյոդերը։
Նրա խոսքով՝ Բավարիան կարող է առաջարկել փորձագիտություն և աջակցություն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ներդրումները, բժշկությունը և ժամանակակից տեխնոլոգիաները՝ համատեղ նախագծերի մշակելու նպատակով։
«Մեր նպատակն է Մոլդովան հնարավորինս սերտորեն կապել Եվրամիության հետ, և մենք հավատում ենք Մոլդովայի եվրոպական ապագային», - եզրափակել է Բավարիայի վարչապետը։
Նախագահ Մայա Սանդուն Քիշնևում հյուրընկալում է առաջին այցով Մոլդովայում գտնվող Զյոդերին։
Բավարիան Գերմանիայի ամենամեծ դաշնային նահանգն է տարածքով և Եվրոպայի ամենաուժեղ արդյունաբերական տնտեսություններից մեկը։

Премьер-министр Баварии обещает поддержать европейский путь Молдовы. Moldpres
Премьер-министр федеральной земли Бавария Маркус Зёдер на совместной пресс-конференции с президентом Молдовы Майей Санду заявил, что Молдова должна иметь место в Европейском союзе, и подтвердил свою поддержку европейского пути страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Moldpres.
Немецкий чиновник подчеркнул, что Молдова имеет стратегическое значение для региона, и высоко оценил усилия властей страны в процессе европейской интеграции.
Маркус Зёдер также отметил, что Европе нужны единство и сильные партнеры.
«Нам нужна сильная и единая Европа. Молдова не самая большая страна, но она важна, потому что с географической точки зрения она находится в таком положении, что оказывает влияние на Европейский союз и регион», — сказал он.
По словам Зёдера, Молдова должна продолжать реформы, чтобы сблизиться с Европейским союзом, и Бавария поддерживает ускорение этого процесса с соблюдением европейских стандартов.
Премьер-министр высоко оценил прогресс Молдовы в области правосудия, полиции и укрепления верховенства права.
В то же время немецкий чиновник заявил, что Бавария намерена укрепить экономическое сотрудничество с Молдовой путем создания совместной правительственной комиссии, которая будет изучать возможности в большем количестве областей.
«Мы хотим поддержать вас не только в области верховенства права, но и в экономике. Мы создадим совместную правительственную комиссию, в рамках которой будем обсуждать экономику, сельское хозяйство и современные технологии», — сказал Зёдер.
По его словам, Бавария может предложить экспертную помощь и поддержку в таких областях, как инвестиции, медицина и современные технологии, с целью развития совместных проектов.
«Наша цель — максимально связать Молдову с Европейским союзом, и мы верим в европейское будущее Молдовы», — заключил премьер-министр Баварии.
Президент Майя Санду принимает в Кишиневе Зёдера, для которого это первый визит в Молдову.
Бавария — крупнейшая по площади федеральная земля Германии и одна из сильнейших индустриальных экономик Европы.