Եվրոպայում անհանգստություն են հայտնել իսպանական Սեուտա անօրինական միգրանտների հոսքի պատճառով
Եվրոպացի առաջնորդներն անհանգստություն են հայտնում Մարոկկոյից Հյուսիսային Աֆրիկայում գտնվող Իսպանիայի ինքնավար Սեուտա քաղաք ավելի քան 40 հազար անօրինական միգրանտների հոսքի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հուլիսի 31-ին հաղորդում է The Guardian-ը։
Ֆինլանդիայի ՆԳ նախարարության ղեկավար Մարի Ռանտանենը հայտարարել է, որ Իսպանիան «բացարձակապես չի կարողացել իրականացնել Շենգենյան գոտու սահմանների պաշտպանությունը»։ Ռանտանենն աջակցում է «Իսպանիայի նկատմամբ շենգենյան գոտու կանոնները կասեցնելու» Իտալիայի առաջարկությանը:
Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնը կոչ է արել Իսպանիային «արագ գործողություններ ձեռնարկել իրավիճակը վերահսկողության տակ վերցնելու և շենգենյան կանոններին համապատասխան պարտավորությունները կատարելու համար»։
Նիդեռլանդների ԱԳ նախարար Թոմ Բերենդսենը հայտարարել է, որ իրավիճակը մտահոգիչ է։ Նա հույս է հայտնել, որ Իսպանիան հնարավոր ամեն բան կանի ԵՄ-ի սահմանները պաշտպանելու համար։ Բացի այդ, Բերենդսենը հայտնել է, որ այս իրավիճակը քննարկել է Իսպանիայի և Մարոկկոյի իր գործընկերների հետ։
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Լորան Նունիեսը Սեուտա ներգաղթյալների հոսքի ֆոնին հայտարարել է Իսպանիայի հետ սահմանին վերահսկողությունը խստացնելու մասին։ Մասնավորապես, նա սահմանի մոտ տեղակայել է արագ արձագանքման ոստիկանական ուժեր։
Իսպանական կողմի տվյալներով՝ առնվազն 18 մարդ է զոհվել Մարոկկոյից Սեուտա անցնելու փորձի ժամանակ։ Միգրանտները տարածք են մտել ինչպես ցամաքով, այնպես էլ՝ ծովով։
Իսպանիան լրացուցիչ զինվորականներ և ոստիկաններ է ուղարկել Սեուտա՝ ճգնաժամային իրադրությունը կարգավորելու համար։ Բացի այդ, Մադրիդը փակել է Հյուսիսային Աֆրիկայում ինքնավար քաղաքի՝ Մելիլիայի սահմանը։

В Европе выразили обеспокоенность из-за притока нелегалов в испанскую Сеуту
Европейские лидеры выражают обеспокоенность в связи с наплывом более 40 тыс. нелегальных иммигрантов из Марокко в автономный город Испании Сеута на севере Африки. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает в пятницу The Guardian.
Глава МВД Финляндии Мари Рантанен заявила, что Испания "абсолютно не справилась с защитой границ Шенгенской зоны". Рантанен поддерживает предложение Италии "приостановить правила шенгенской зоны в отношении Испании".
Премьер Швеции Ульф Кристерссон призвал Испанию "быстро предпринять действия, чтобы взять ситуацию под контроль и выполнить обязательства в соответствии с шенгенскими правилами".
Глава МИД Нидерландов Том Берендсен заявил, что обстановка вызывает беспокойство. Он выразил надежду, что Испания сделает все возможное для защиты границ ЕС. Кроме того, Берендсен сообщил, что обсудил эту ситуацию с коллегами из Испании и Марокко.
Глава МВД Франции Лоран Нуньес на фоне притока иммигрантов в Сеуту объявил об ужесточении контроля на границе с Испанией. В частности, он разместил близ границы полицейские силы быстрого реагирования.
По данным испанской стороны, не менее 18 человек погибли при попытке перебраться из Марокко в Сеуту. Иммигранты прорывались как по суше, так и по воде.
Испания направила в Сеуту дополнительных военных и полицейских для урегулирования кризисной ситуации. Кроме того, Мадрид закрыл границу автономного города на севере Африки - Мелилья.