Ճապոնիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 35-ի
Հուլիսի 28-ին Ճապոնիայի հարավ-արևմուտքում տեղի ունեցած ուժեղ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 35-ի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հուլիսի 31-ին հաղորդել է NHK հեռուստաալիքը՝ հղում անելով երկրի իշխանություններին։
Որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։ Զոհերի թիվը կարող է աճել։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր 28 զոհի մասին։
Kyodo գործակալության տվյալներով՝ հուլիսի 31-ի առավոտվա դրությամբ Կումամոտո պրեֆեկտուրայում, որտեղ տեղի է ունեցել երկրաշարժը, շուրջ 80 հազար տուն մնում է առանց ջրամատակարարման և շուրջ 4,5 հազարը՝ առանց էլեկտրականության։
Երկրաշարժի հետևանքների պատճառով ավելի քան 9 հազար մարդ մինչև այժմ չեն կարողանում վերադառնալ տուն և մնում են ապաստարաններում։
Հուլիսի 28-ին սեյսմոլոգները 7,1 մագնիտուդով երկրաշարժ են գրանցել Կումամոտոյում, առավել ուժեղ ցնցումներն զգացվել են Ուկի և Կիկավա քաղաքներում։

Число жертв землетрясения в Японии выросло до 35 человек
Число жертв сильного землетрясения, произошедшего во вторник на юго-западе Японии, достигло 35 человек. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает в пятницу телеканал NHK со ссылкой на власти страны.
Поисково-спасательные работы продолжаются. Число погибших может вырасти.
Ранее сообщалось о 28 погибших.
По данным агентства Kyodo, по состоянию на утро пятницы около 80 тыс. домов в префектуре Кумамото, где произошло землетрясение, остаются без водоснабжения и около 4,5 тыс. - без электричества.
Более 9 тыс. человек до сих пор не могут вернуться домой из-за последствий землетрясения и остаются в убежищах.
Во вторник сейсмологи зафиксировали землетрясение магнитудой 7,1 в Кумамото, наиболее сильные толчки ощущались в городах Уки и Кикава.