Սպասվող լրահոս. 17.05.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Վիեննա կատարած այցը քննարկումների առանցքում է: Վերլուծաբանները, քաղաքագետները վերլուծում են ղարաբաղյան հարցի շուրջ նոր զարգացումները: Ի՞նչ կփոխի նախագահի այցը Վիեննա, արդյո՞ք ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցությունները նոր ընթացք են ստանում: Այսօր` մայիսի 17-ին, այս և այլ հարցերի կանդրադառնան Հայաստանի և այլ երկրների փորձագետները:
Այսօր կմեկնարկի հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հինգերորդ նիստը: Նիստի պաշտոնական բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես կգան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահներ`  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը և Լեհաստանի Հանրապետության զարգացման նախարարի տեղակալ Ռադոսլավ Դոմագալսկի-Լաբեձկին: Նիստի շրջանակում երկու երկրների գործարար համայնքի շուրջ 35 ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի կունենա Հայաստան-Լեհաստան գործարար համաժողով:
Մայիսի 19-ին լրանում է Պոնտոսի հույների ցեղասպանության 97-րդ տարելիցը: Օրվան ընդառաջ Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում կներկայացվի Պոնտոսի հույների ցեղասպանությանը նվիրված «Արգոնավորդների ոտնահետքերով» ֆիլմի հայերեն թարգմանված տարբերակի ցուցադրությունը: Ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ հույների Ցեղասպանության պատմությունը համառոտ կներկայացնի ցեղասպանագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Գևորգ Վարդանյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճի նախասրահում կկայանա «ՀԱՎԱՍԱՐ» խորագիրը կրող լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացումը: Ցուցահանդեսի նպատակն է կին և տղամարդ քաղաքական գործիչների հետ համատեղ բարձրաձայնել կանանց  քաղաքական մասնակցության կարևորությունը: Ցուցահանդեսը ներառում է հետևյալ երկու թեմատիկ շարքերը` Հայ քաղաքական գործիչների դիմանկարներ և  տարբեր ոլորտներ ներկայացնող հայտնի կանանց ու տղամարդկանց  դիմանկարներ՝ հավասար իրավունքների և հնարավորությունների կոչ-ուղերձներով:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Արմավիրի մարզ: Նա կայցելի մի շարք մշակութային հաստատություններ, կծանոթանա խնդիրներին, արված աշխատանքին:
Թանգարանների միջազգային օրվան ընդառաջ Երևանի պատմության թանգարանի տնօրեն Արմինե Սարգսյանը կներկայացնի սպասվող միջոցառումները, կխոսի նաև հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում թանգարանների դերի մասին:
Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ տեղի կունենա «Արվեստ էքսպո-2016» միջազգային 2-րդ ցուցահանդեսի բացումը, որը կազմակերպել է հայրենադարձ նկարիչ Վագո Արմենո Խախամյանը: Ցուցահանդեսը նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին, որին կմասնակցի 40 նկարիչ՝ աշխարհի 18 երկրից:

Upcoming news for 17.05.2016
The visit of the Armenian President Serzh Sargsyan to Vienna is the major topic of discussions. Analysts, political scientists elaborate the new developments over the Karabakh issue. Today on May 17 experts from Armenia and other countries will speak about these developments, what changes  the Armenian President’s visit to Vienna will bring and whether a new stage will be opened for the negotiations over the Karabakh issue.
Today the 5th session of the Armenian-Polish intergovernmental commission on economic cooperation will kick off. The Co-Chairs of the intergovernmental commission first Deputy Minister of the Economy of Armenia Garegin Melkonyan and Deputy Minister of Development of the Republic of Poland Radoslaw Domagalski-Labedzki will deliver a speech during the opening session. Armenia-Poland business forum with the participation of 35 representatives of the business community from the two states will take place within the framework of the session.
May 19 is the 97th anniversary of the Greek Genocide (Pontic Genocide). A movie devoted to the Greek Genocide will be presented in the Yerevan State Linguistic University after V. Bryusov. Before the movie, expert in genocidal studies, candidate in historical sciences Gevorg Vardanyan will shortly present the story of the Greek Genocide.
An opening ceremony of the photo exhibition entitled “HAVASAR” (“EQUAL”) will be held in the National Assembly hall. The aim of the exhibition is to stress the importance of the role of women participating in politics.
The Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan will pay a working visit to Armavir district. She will visit several cultural institutions, will get acquainted to the problems and the works done so far.
The director of the Yerevan History Museum Armine Sargsyan will present the upcoming ceremonies for the International Day of Museums, and will also speak about the role of museums in public’s social-cultural life.
The opening ceremony of the “Art Expo-2016” 2nd international exhibition organized by artist Vago Armeno Khakhamyan will be held with the support of the Ministry of Diaspora of Armenia in the innovative Experimental Art Center. The exhibition is devoted to the 25th anniversary of the Armenia’s independence where 40 artists from 18 countries will take part.