Ադրբեջանական քաղաքականությունը հիմնված է պոպուլիզմի վրա. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն անարդյունավետ մեխանիզմներ է կիրառում սահմանային միջադեպերի կարգավորման հարցում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց «Երիտասարդների կողքին» երիտասարդական շարժման ղեկավար, փորձագետ Աղվան Պողոսյանը` նկատելով, որ կայունության վերականգնումը Մինսկի խմբի նպատակն է, որի իրականացումը, սակայն, գործնական հարթակի վրա դրված չէ: «Միջնորդների կազմակերպած հանդիպումները դեռևս իրենց հանգուցալուծումը չեն ստացել, և մենք այսօր էլ ականատես ենք լինում, թե ինչ է տեղի ունենում մեր սահմաններում՝ տալով բազմաթիվ անմեղ զոհեր: Եթե մենք նախկինում նշում էինք, որ միջազգային քաղաքական հարթակում հարցեր բարձրացնելիս ֆորմալ հանդիպումները որոշակի ազդեցություն էին ունենում, հիմա քաղաքական գործոնին ավելացել է նաև տնտեսական գործոնը»,-նշեց Պողոսյանը:
Նրա դիտարկմամբ` Ադրբեջանը տնօրինում է տնտեսական ռեսուրսների, և չնայած այն հանգամանքին, որ տոտալիտար ռեժիմ է տիրում երկրում, մարդու իրավունքների ցածր մակարդակ կա և բացակայում են ժողովրդավարության տարրերը, այդ երկիրն ազդեցություն է ունենում գերտերությունների վրա և իր ռեսուրսներով հօգուտ իրեն խնդիրներ է կարգավորում: «Տոտալիտար ռեժիմում արտաքին քաղաքականության մարտահրավերների լուծման տարբերակները հետևյալն են՝ ռազմական ուժի կիրառում, տնտեսական լծակների կիրառում: Ադրբեջանական քաղաքականությունը հիմնված է պոպուլիզմի վրա, չկան գործնական մեխանիզմներ: Այս են վկայում սահմանային միջադեպերը, սահմանային խախտումները»,-նկատում է Պողոսյանը:
Հայաստանը փոքր պետություն է, սակայն Աղվան Պողոսյանը համոզված է, որ միջազգային քաղաքական թատերաբերում մեր երկրի խոսքն ազդեցիկ դարձնելու համար անհրաժեշտ է հզորանալ, տիրապետել տնտեսական ռեսուրսների, չենթարկվել գերտերությունների, նրանց կողմից առաջարկվող խայծը կուլ չտալ և երկրին առնչվող հարցերին տալ հստակ լուծումներ` առանց արտաքին ուժերի միջամտության:

Эксперт: Политика Азербайджана основана на популизме
Минская группа ОБСЕ применяет продуктивные способы для улаживания инцидентов на границе. В беседе с “Арменпресс” такую точку зрения выразил руководитель молодежного движения «Рядом с молодежью» Агван Погосян. Он отметил, что восстановление стабильности - цель Минской группы, реализация которой, однако, не поставлена на практичную платформу. “Встречи, организованные посредниками, пока не достигли результатов, и мы сегодня видим, что творится на границе, у нас много невинных жертв. Если раньше мы отмечали, что поднимая вопросы на разных международных политических аренах и организуя формальные встречи, удавалось оказывать какое-либо воздействие на ситуацию, то сегодня к политическому фактору добавился и экономический”, - подчеркнул Погосян.
По его словам, Азербайджан обладает экономическими ресурсами, и, несмотря на то, что в стране тоталитарный режим, права человека нарушаются на каждом шагу, и нет демократии, этой стране удается воздействовать на сверхдержавы. С помощью своих экономических ресурсов ей удается решать проблемы в угоду себе. «При тоталитарном режиме есть следующие способы решения международных политических проблем: применение военной силы, использование экономических ресурсов. Политика Азербайджана основана на популизме, нет практичных механизмов. Об том свидетельствуют инциденты на границе», - сказал Погосян.
Армения маленькая страна, и Агван Погосян уверен, что для того, чтобы нас услышали, стране необходимо развиваться и стать мощным государством, обладать экономическими ресурсами, не поддаваться воле сверхдержав, самостоятельно принимать решения.