Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով Լոռու մարզում ջրալցվել են տներ, քանդվել ճանապարհներ․ նախանական տվյալներով՝ կա մեկ զոհ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով Լոռու մարզում ջրալցվել են տներ, քանդվել ճանապարհներ, նախանական տվյալներով՝ կա մեկ զոհ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունից։
Մ6 ավտոճանապարհի Վանաձոր-Ալավերդի հատվածի 31-րդ կմ-ը հեղեղվել է և մոտ 50 մ երկարությամբ հատվածը փլուզվել, Այրում կայարան Երկաթուղային փողոցում ջրալցվել են մի շարք տներ, Շնող գյուղից դեպի Թեղուտ հատվածում «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենան ընկել է գետը (նախնական տվյալներով կա 1 զոհ), Այրում-Ալավերդի ավտոճանապարհին արգելափակվել է 1 բեռնատար (ամբողջությամբ ջրի մեջ, խցիկի վրա 2 քաղաքացի), Ալավերդի քաղաքում կան ջրալցված տներ և անասնագոմեր:
Նախնական տվյալներով՝ 1 տարեց քաղաքացի ընկել է գետը, որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են։
Ժ․08։00-ի դրությամբ՝ Ալավերդի համայնքի Քարկոփ բնակավայրի ճանապարհին՝ Դեբեդ գետի վրա գտնվող կամուրջը քանդվել է։ Բնակավայրը ջրածածկված է։
Ախթալա բնակավայրի ճանապարհին՝ Դեբեդ գետի վրա գտնվող կամուրջը ջրածածկված է, հնարավոր է լինեն քանդված հատվածներ, երկաթգիծի վրա նշմարվում են նստվածքային տեղամասեր և տապալված սյուներ։
Ալավերդի քաղաքի Մ6-ճանապարհին, Թումանյան փողոցում, Սանահին թաղամաս տանող ճանապարհին և Մ6 ճանապարհի գերեզմանների հատվածում ճանապարհը ամբողջությամբ ջրածածկված է, նկատելի են ամբողջական փլուզված տեղամասեր։ Ամբողջությամբ քանդվել է Սանահին կայարանը Ալավերդի քաղաքին կապող կամուրջը։
Շնող-Թեղուտ հատվածում գետի վարարման հետևանքով ճանապարհն ամբողջությամբ քանդվել է։
Նախնական տվյալներով Մ6-Թեղուտ հատվածում գետում առկա է ավտոմեքենա որում կա քաղաքացի։
Փամբակ համայնքում՝ Մ6-ճանապարհի Քոբայր-Ձորագետ ավան հատվածում, ճանապարհը ամբողջությամբ փլուզվել է մի քանի հատվածներում։ Տվյալ հատվածում 3 ավտոմեքենա արգելափակված է։
Ձորագետ ավանի 70 բնակիչ տարհանվել են անվտանգ տարածք։
ՆԳՆ փրկարար ծառայության ստորաբաժանումերը սպասարկում են բոլոր դեպքերը․ ներգրավվել են Լոռու մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրակարական ջոկատներից 7 մարտական հաշվարկ, 2 օպերատիվ խումբ և Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրակարական ջոկատներից 2 մարտական հաշվարկ և 1 օպերատիվ խումբ։
Դեպքի վայրում աշխատանքներ են իրականացնում 30 մարտական հաշվարկ, 324 փրկարար ծառայողներ։ Տարհանվել են 77 քաղաքացիներ։ Աշխատանքները շարունակվում են։

В результате разлива реки Дебед в Лори затоплены дома и разрушены дороги
В результате разлива реки Дебед в Лорийской области были затоплены дома, разрушены дороги, по предварительным данным, есть одна жертва.
Как передает Арменпресс, Об этом сообщили в Спасательной службе Министерства внутренних дел Республики Армения.
Затоплен 31-й км участка Ванадзор-Алаверди автодороги М6, обрушился участок длиной около 50 м, затоплено несколько домов на улице Еркатухаин у станции Айрум, в реку упал автомобиль «Опель». участок от села Шнох до Техута (по предварительным данным, есть 1 жертва), на трассе Айрум-Алаверди заблокирован 1 грузовик (полностью в воде, в кабине 2 жителя), в городе Алаверди затоплены дома и коровники.
По предварительным данным, в реку упал один пожилой гражданин, поисково-спасательные работы продолжаются.
По состоянию на 8:00 утра разрушен мост через реку Дебед на дороге к поселку Каркоп общины Алаверди. Поселение затоплено
По дороге в поселок Ахтала мост через реку Дебед затоплен, , на железнодорожном пути имеются отложения и упавшие столбы.
На трассе М6 в городе Алаверди, на улице Туманяна, на дороге, ведущей в Санаинский район, и на кладбищенском участке дороги М6 дорога полностью залита водой, заметны полностью обрушившиеся участки. Мост, соединяющий станцию ​​Санаин с городом Алаверди, полностью разрушен.
В результате разлива реки на участке Шнох-Техут дорога была полностью разрушена.
По предварительным данным, на участке М6-Техут в реке находится автомобиль, в котором находится гражданин.
В общине Памбак, на участке дороги М6 поселка Кобаир-Дзорагет, на нескольких участках дорога полностью обрушилась. На этом участке заблокировано 3 машины.
70 жителей поселка Дзорагет эвакуированы в безопасную зону
Все случаи обслуживают подразделения спасательной службы МВД. Было задействовано 7 боевых подразделений, 2 оперативные группы от пожарно-спасательных отрядов Лорийского областного спасательного управления и 2 боевых подразделения и 1 оперативная группа от пожарно-спасательных отрядов Тавушского областного спасательного управления.