Կիրանցը անվտանգ է, քան երբևէ․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անվտանգությունն ապահովում է դելիմիտացված սահմանը, Կիրանց բնակավայր անվտանգ է, քան երբևէ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի հարցին։
Վարչապետը ընդգծեց՝ տարածքի պատկանելիությունը որոշվում է պետական սահմանով։
«Հարցնում էիք, թե ոնց կլինի, որ 7-րդ դարի եկեղեցուց մի քանի մետր այն կողմ լինի Ադրբեջան, ես հարցրեցի, թե ոնց կլինի, որ Խոր Վիրապից մի քանի մետր այն կողմ լինի Թուրքիա։ Զինվորականներին կոչումներ տրվել են նրա համար, որ նրանք սկզբունքորեն ծառայություն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը ֆիքսելու և պաշտպանելու համար։
Ինչ վերաբերվում է Կիրանցի դպրոցի մոտ ծառեր տնկելուն՝ ես երբեք չեմ ասել, որ ծառերը անվտանգություն են ապահովելու, ես ասել եմ տեսարանը փակելու համար կարելի է ծառ տնկել։ Անվտանգության ապահովման մասին խոսք չի եղել, անվտանգությունն ապահովում է դելիմիտացված սահմանը։ Եվ հիմա Կիրանցը որպես բնակավայր, ես ձեզ երաշխավորում եմ, անվտանգ է, քան երբևէ։ Ես դրանում համոզված եմ»,-ընդգծեց Փաշինյանը։

Kirants safer than ever - Pashinyan
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. Security is ensured by the delimited  border; the settlement of Kirants is safer than ever, Prime Minister Nikol Pashinyan said Wednesday during a question-and-answer session with members of the government in the National Assembly.
The Prime Minister emphasized that the ownership of the territory is determined by the state border.
"You asked how it would be if Azerbaijan were just a few meters away from the 7th-century church. I asked how it is possible that Turkey is just a few meters away from Khor Virap. Military ranks were awarded to the servicemen for the fact that they fundamentally served to secure and protect the sovereign territory of the Republic of Armenia," the PM said.
Pashinyan noted that security is provided by the delimited border, ensuring that Kirants, as a place of residence, is safer than ever.