Կիրանցը անվտանգ է, քան երբևէ․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անվտանգությունն ապահովում է դելիմիտացված սահմանը, Կիրանց բնակավայր անվտանգ է, քան երբևէ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի հարցին։
Վարչապետը ընդգծեց՝ տարածքի պատկանելիությունը որոշվում է պետական սահմանով։
«Հարցնում էիք, թե ոնց կլինի, որ 7-րդ դարի եկեղեցուց մի քանի մետր այն կողմ լինի Ադրբեջան, ես հարցրեցի, թե ոնց կլինի, որ Խոր Վիրապից մի քանի մետր այն կողմ լինի Թուրքիա։ Զինվորականներին կոչումներ տրվել են նրա համար, որ նրանք սկզբունքորեն ծառայություն են իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը ֆիքսելու և պաշտպանելու համար։
Ինչ վերաբերվում է Կիրանցի դպրոցի մոտ ծառեր տնկելուն՝ ես երբեք չեմ ասել, որ ծառերը անվտանգություն են ապահովելու, ես ասել եմ տեսարանը փակելու համար կարելի է ծառ տնկել։ Անվտանգության ապահովման մասին խոսք չի եղել, անվտանգությունն ապահովում է դելիմիտացված սահմանը։ Եվ հիմա Կիրանցը որպես բնակավայր, ես ձեզ երաշխավորում եմ, անվտանգ է, քան երբևէ։ Ես դրանում համոզված եմ»,-ընդգծեց Փաշինյանը։

Безопасность обеспечивает делимитированная граница, в населенном пункте Киранц безопаснее, чем когда-либо ранее. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян сказал в ходе правительственного часа в НС, отвечая на вопрос депутата от фракции “Армения” Гарника Даниеляна.
Премьер-министр подчеркнул, что принадлежность территории определяется государственной границей.
“Вы спрашивали, как такое может быть, чтобы в нескольких метрах от церкви VII века находился Азербайджан, я спрашиваю, как же такое может быть, чтобы в нескольких метрах от Хор Вирапа была Турция. Воинские звания были присвоены военным за то, что они выполняли работу по обеспечению безопасности и защиты суверенной территории Республики Армения.
Что касается посадки деревьев возле школы Киранца, я никогда не говорил, что деревья обеспечат безопасность, я говорил, что деревья можно посадить, чтобы закрыть обзор. Об обеспечении безопасности речи не было, безопасность обеспечивает делимитированная граница. И теперь Киранц как населенный пункт, я вам гарантирую, безопаснее, чем когда-либо. Я в этом уверен”, - подчеркнул Пашинян.