Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային ավելի քան 500 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կտրամադրի հրթիռների և պաշտպանական աջակցության համար
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլին հայտարարել է, որ Լոնդոնը Կիևին ավելի քան 500 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կհատկացնի նոր հակաօդային պաշտպանության համակարգերի և հրթիռների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Մինչ մենք մոտենում ենք (ՌԴ նախագահ) Պուտինի կողմից լայնածավալ ներխուժման հինգերորդ տարուն, Մեծ Բրիտանիան և մեր դաշնակիցներն ավելի, քան երբևէ հանձնառու են աջակցել Ուկրաինային։ Ես հպարտ եմ, որ Մեծ Բրիտանիան շարունակում է առաջատար դեր խաղալ, և ուրախ եմ հաստատել կես միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի նոր օգնության փաթեթը հակաօդային պաշտպանության համակարգերի համար, որոնք կօգնեն ուկրաինացիներին պաշտպանվել Պուտինի անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների անդադար հարձակումներից», - հայտարարել է Հիլին։
Նախարարի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան սկզբում 150 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ կհատկացնի ՆԱՏՕ-ի Ուկրաինայի առաջնահերթ պահանջների ցանկ (PURL) նախաձեռնությանը, որը նախատեսված է Ուկրաինա զենիթային հրթիռների արագ մատակարարումն ապահովելու համար։ PURL ծրագրի շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի երկրները համատեղ պաշտպանական սարքավորումներ են գնում ԱՄՆ-ից Ուկրաինայի համար։
Հիլին հավելել է, որ Բելֆաստում արտադրված լրացուցիչ 1000 թեթև բազմաֆունկցիոնալ հրթիռ կմատակարարվի Ուկրաինային 390 միլիոն ֆունտ ստեռլինգի գործարքի շրջանակներում։
Հիլիի հայտարարությունը հրապարակվել է Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հետ Ուկրաինայի պաշտպանության հարցերով շփման խմբին մասնակցող 50 երկրների պաշտպանության նախարարների համատեղ հանդիպումից առաջ։
Ջոն Հիլին Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսի հետ համանախագահում է այդ հանդիպումը։ Հանդիպմանը մասնակցում են նաև Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Միխայիլ Ֆեդորովը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։

Великобритания выделит более 500 миллионов фунтов стерлингов на ракеты и оборонную поддержку Украины
Великобритания предоставит Украине более 500 миллионов фунтов стерлингов на новые зенитные системы и ракеты. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, об этом объявил министр обороны королевства Джон Хили.
«По мере того как мы приближаемся к пятому году полномасштабного вторжения [Владимира] Путина, Великобритания и наши союзники как никогда привержены поддержке Украины. Я горжусь тем, что Великобритания продолжает играть ведущую роль, и рад подтвердить новый пакет помощи в размере полумиллиарда фунтов на системы ПВО, чтобы помочь украинцам защищаться от непрекращающихся атак Путина с использованием дронов и ракет», — заявил Хили.
По словам министра, Великобритания впервые внесет 150 млн фунтов в приоритетный список потребностей Украины НАТО (PURL) — программу, призванную обеспечить быструю доставку зенитных ракет в Украину. В рамках схемы PURL страны НАТО совместно закупают оборонное оборудование у США для Украины.
Еще 1000 легких многоцелевых ракет, произведенных в Белфасте, будут поставлены Украине в рамках сделки на сумму 390 миллионов фунтов стерлингов, добавил Хили.
Это заявление прозвучало перед началом совместной встречи министров обороны 50 стран-участниц Контактной группы по обороне Украины с министрами обороны НАТО в Брюсселе.
Вместе с Хили сопредседателем на этой встрече выступает министр обороны Германии Борис Писториус. Также в ней примут участие министр обороны Украины Михаил Федоров и генеральный секретарь НАТО Марк Рютте.