Սամբիստները 18 մեդալ են նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սամբոյի տարբեր տարիքային հավաքականները 3 ոսկե, 8 արծաթե և 7 բրոնզե մեդալ են նվաճել Սերբիայի Նովի Սադ քաղաքում մայիսի 9-12-ն անցկացված Եվրոպայի պատանիների, երիտասարդների և մեծահասակների առաջնությունում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` թիմային ընդհանուր հաշվարկով հայ մարզիկները 18 մեդալով զբաղեցրել են 4-րդ հորիզոնականը։
Հայաստանի հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոնի կոչմանն արժանացել են Մայիս Ներսիսյանը (64 կգ/ մարտական սամբո), Աննա Այվազյանը (50 կգ/ երիտասարդներ) և Ալեքս Խաչատրյանը (53 կգ/ պատանիներ):
Մեծահասակների պայքարում փոխչեմպիոնի կոչմանն արժանացել են 64 կգ քաշային Նարեկ Դալլաքյանը, 98 կգ քաշային Արսեն Խանջյանը, մարտական սամբոյի 98 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Արման Ավանեսյանը և 54 կգ քաշային Արփինե Մնացականյանը: Երիտասարդների պայքարում արծաթե մեդալներ են նվաճել Սամվել Ղազարյանը (79 կգ), իսկ պատանիների պայքարում՝ Մելինե Առաքելյանը (47 կգ քաշային), Նարեկ Սիմոնյանը (53 կգ) և Սեյրան Սարուխանյանը (88 կգ):
Մեծահասակների պայքարում բրոնզե մեդալներ են նվաճել Կարեն Սարգսյանը (58 կգ), Սրբուհի Հովակիմյանը (59 կգ), մարտական սամբոյի 71 կգ քաշային Մհեր Մերջանյանը և 88 կգ քաշային Ավետիք Պողոսյանը: 18-20 տարեկան երիտասարդների պայքարում պատվո հարթակի երրորդ աստիճանին են կանգնել Մհեր Մելոյանը (58 կգ) և Անի Մարտիրոսյանը (54 կգ), իսկ 16-18 տարեկան պատանիների պայքարում՝ 79 կգ քաշային Լևոն Վանոյանը:
Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցել է 29 երկրի շուրջ 600 մարզիկ:
Ավելի վաղ՝ Եվրոպայի առաջնության նախօրեին, տեղի է ունեցել մարզաձևի Եվրոպայի ֆեդերացիայի գործկոմի նիստը, որի շրջանակում անցկացվել են գործկոմի նոր կազմի և ֆեդերացիայի ղեկավար կազմի ընտրությունները։
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանն ընտրվել է Եվրոպայի ֆեդերացիայի փոխնախագահի պաշտոնում:

Armenian sambo wrestlers won 18 medals at the European Championship
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. At the European Sambo Championships of different age groups, held from May 9 to 12 in the Serbia, Novi Sad, Armenian teams of different ages won 3 gold, 8 silver and 7 bronze medals.
By total Armenian athletes took 4th place with 18 medals.
As part of the Armenian national team, the European champion title was won by Mais Nersisyan (weight category 64 kg/combat sambo), Anna Ayvazyan (weight category 50 kg/junior) and Alex Khachatryan (weight category 53 kg/junior).
Narek Dallakyan (64 kg weight category), Arsen Khanjyan (98 kg weight category), Arman Avanesyan (98 kg weight category) and Arpine Mnatsakanyan (54 kg weight category) were awarded the title of vice-champion in adult competitions. Samvel Ghazaryan (79 kg weight category) won silver medals in the youth competition, and Meline Arakelyan (47 kg weight category), Narek Simonyan (53 kg weight category) and Seyran Sarukhanyan (88 kg weight category) won silver medals in the youth competition.
Bronze medals were won by Karen Sargsyan (weight category 58 kg), Srbuhi Hovakimyan (weight category 59 kg), Mher Merjanyan (weight category 71 kg) and Avetik Poghosyan (weight category 88 kg). Mher Meloyan (weight category 58 kg) and Ani Martirosyan (weight category 54 kg) rose to the third step of the podium in the 18-20 year old competition, and Levon Vanoyan (79 kg) in the 16-18 year old competition.
About 600 athletes from 29 countries took part in the European Championships.
Before the European Championship, the Executive Committee of the European Sports Federation held a meeting, during which elections were conducted for new members of the Executive Committee and the Federation's leadership.
The president of the Sambo Federation of Armenia, Mikael Hayrapetyan, was elected to the position of vice-president of the European Federation.