ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 23-ին հանդիպել է ԱՄՆ Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուիս Բոնոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային հարցեր:
«Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի նախագծում առանցքային հարցերի շուրջ մոտեցումներին և դրանց համաձայնեցման ուղղությամբ ջանքերին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է երկու երկրների կողմից ամենաբարձր մակարդակում արտահայտված՝ 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հանձնառությանը հավատարմության, պայմանագրում ամրագրման և հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի կարևորությունը: Այս համատեքստում ընդգծվել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների վերջին հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պաշտոնյան մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է թեմայի շուրջ վերջին քննարկումներն ու ՀՀ մոտեցումները, որոնք շարունակում են համահունչ լինել հանրահռչակված՝ ինքնիշխանության ու ազգային օրենսդրության հարգման, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքներին:
Նշվում է, որ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգին, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև հաստատված ռազմավարական երկխոսության ձևաչափի շրջանակներում:

YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Thursday met with Louis Bono, the Senior Advisor for Caucasus Negotiations, the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the foreign ministry said.
During the meeting, they discussed regional security issues. The discussion included the latest developments in the process of normalizing Armenia-Azerbaijan relations, approaches to key issues in the draft peace treaty, and efforts towards reaching an agreement.
Foreign Minister Mirzoyan emphasized the importance of adhering to the commitments expressed at the highest level by both countries regarding the mutual recognition of territorial integrity based on the 1991 Alma-Ata Declaration.
Ararat Mirzoyan also highlighted the agreements reached during the recent meetings of the border delimitation commissions between Armenia and Azerbaijan.
According to the source, the Armenian Foreign Minister and the US official exchanged ideas on the issues of unblocking regional communications.
Minister Mirzoyan reaffirmed Armenia's consistent approach to implementing the process based on well-known principles: sovereignty, jurisdiction, reciprocity and equality.
It is noted that FM Mirzoyan and the Senior Advisor for Caucasus Negotiations Louis Bono exchanged views regarding the Armenia-U.S. bilateral agenda, including within the framework of the strategic dialogue format established between the two countries.