Հայաստանում սոցիալական և տնտեսական կոլապսի կանխատեսումները չեն իրականանալու. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսը բերել է սոցիալական և տնտեսական բարդություններ, բայց չեն իրականացել և չեն իրականանանալու կանխատեսումները, թե Հայաստանում լինելու է սոցիալական կամ տնտեսական կոլապս: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ՝  պատասխանելով  «Լուսավոր Հայաստան»-ից Արկադի Խաչատրյանի հարցին:
«Մի վիճակագրություն հստակ կա, որ որևէ կասկած չկա, որ կորոնավիրուսը բերել է սոցիալական և տնտեսական բարդություններ, դժվարություններ, բայց որ նաև չեն իրականացել և չեն իրականանանալու կանխատեսումները, թե Հայաստանում լինելու է սոցիալական կամ տնտեսական կոլապս, դա ակնհայտ է: Իրավիճակը կառավարելի է»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ կապիտալ ծախսերի հետ կապված ավանդական խնդիր կա: Կառավարությունը ջանքեր է գործադրում, որ աշխատանքներն ավելի ինտենսիվ ընթանան: Գործադիրը, ըստ Փաշինյանի, աշնանը նոր նախագծեր կիրականացնի, որոնք կխթանեն շինարարությունն ու տնտեսության մյուս ճյուղերը:
Փաշինյանը նկատեց, որ այս տարի շատ մարդիկ են գյուղատնտեսությամբ զբաղվել: «Մենք մի շարք բուսական ապրանքների մասով ունեցել ենք արտահանման էական աճ, մանր եղջերավոր անասունների արտահանման աճ, աշխատատեղերի աճ: Եվ մոնիտորինգի հարցը մեր օրակարգի կարևորագույն հարցերից է: Պետք է կողմնորոշվենք, թե ինչ կարգի գործողություններ անենք, որ խթանենք տնտեսական ակտիվությունն աշնանային շրջանում, որ կարողանանք մեր սոցիալական, տնտեսական իրավիճակը կառավարելի պահել»,-ասաց Փաշինյանը:

Прогнозы о социальном или экономическом коллапсе в Армении не оправдаются: премьер
Коронавирус привел к социально-экономическим трудностям, но прогнозы о социальном или экономическом коллапсе в Армении не оправдались и не оправдаются. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян сказал в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос члена фракции «Просвещенная Армения» Аркадия Хачатряна.
«Существует четкая статистика, что нет никаких сомнений в том, что коронавирус принес социально-экономические трудности, но что прогнозы о том, что в Армении произойдет социальный или экономический коллапс, не сбылись, и это очевидно. Ситуация управляемая», - сказал Пашинян.
Он отметил, что существует традиционная проблема с капитальными затратами. Правительство прилагает усилия для интенсификации работ. По словам Пашиняна, осенью будут реализованы новые проекты, которые будут стимулировать строительство и другие отрасли экономики.
Пашинян отметил, что в этом году много людей занялись сельским хозяйством. «У нас произошел значительный рост экспорта ряда растительных продуктов, увеличился экспорт мелкого рогатого скота, увеличились количество рабочих мест. И вопрос мониторинга - один из важнейших в нашей повестке дня. Мы должны ориентироваться, какие действия предпринять для стимулирования экономической активности осенью, чтобы наша социально-экономическая ситуация оставалась управляемой», - сказал Пашинян.