Էմանուել Մակրոնն ավարտում Է նախագահական հնգամյակի առաջին տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում դիմավորում Է ընտրություններում իր հաղթանակի առաջին տարեդարձը: Մեկ տարի առաջ, հենվելով իր ստեղծած «Հառա՛ջ, հանրապետություն» վերկուսակցական շարժման վրա, նա համոզիչ հաղթանակ տարավ նախագահական արշավում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Մակրոնը քիչ բանով Է տարբերվում թեկնածու Մակրոնից,- ասում են նախագահի շրջապատում:- Նա միշտ երթային վիճակում Է եւ դադարներ չի սիրում»: Տակավին աշնանը նա ասում Էր, որ «բարենորոգումների ներգործությունը կարելի կլինի զգալ մեկուկես - երկու տարի հետո»:
Տնտեսության կանխատեսումները, սակայն, արդեն վերանայվել են դեպի մեծացում: 2017 թվականի արդյունքներով՝ տնտեսական աճը կազմել Է 2 տոկոս: Դա կրկնակի ավելի Է, քան նախորդ երեք տարում, երբ տնտեսությունն աճում Էր ընդամենը 1 տոկոսով: Նրան հաջողվել Է հասնել նաեւ գործազրկության նվազեցման: Աշխատատեղերի համար հերթը նվազել Է 33 հազարով: Նվազել Է բյուջեի պակասուրդը:
Այժմ այն ցածր Է համախառն ներքին արդյունքի 3 տոկոսից: Ինչպես նշում են գործարար փորձագետները, Եվրահանձնաժողովն այժմ պետք Է դադարեցնի տուգանային ընթացակարգերը , որոնք 2009 թվականից Ֆրանսիայի դեմ սկսվել Էին չափից դուրս մեծ պակասուրդի պատճառով:
«Ֆրանսիան վերադարձավ»,- հայտարարել Է Մակրոնը հունվարին Դավոսի համաշխարային տնտեսական համաժողովում: Այս գարնանը տրանսպորտում ծայր առած գործադուլներն ազդեցին նրա վարկանիշի վրա, բայց Մակրոնի ժողովրդայնության անկումն, ինչպես վկայում են առաջին տարվա արդյունքները, տեղի Է ունենում ավելի դանդաղ, քան նրա նախորդների մոտ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эмманюэль Макрон завершает первый год президентской пятилетки
Президент Франции Эмманюэль Макрон встречает в Елисейском дворце первую годовщину своей победы на выборах. Год назад, опираясь на созданное им надпартийное движение "Республика на марше" , он одержал убедительную победу в президентской гонке, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Президент Макрон мало чем отличается от кандидата Макрона, - говорят в окружении президента. - Он всегда на марше и не любит пауз".
Еще осенью он говорил, что "воздействие реформ можно будет ощутить через полтора-два года". Прогнозы экономики, однако, уже пересмотрены в сторону увеличения. По итогам 2017 года экономический рост составил 2%. Это вдвое больше чем в три предшествующие года, когда экономика прирастала всего на 1%.
Ему удалось добиться и снижения безработицы. Очередь за рабочими местами уменьшилась на 33 тыс. человек.
Снизился дефицит бюджета. Сейчас он ниже 3% ВВП. Как считают деловые эксперты, Еврокомиссия теперь должна прекратить штрафные процедуры, начатые против Франции с 2009 году в связи с чрезмерным дефицитом.
"Франция вернулась", - объявил Макрон на всемирном экономическом форуме в Давосе в январе.
Забастовки, вспыхнувшие этой весной на транспорте, сказались на его рейтинге, но падение популярности Макрона, как свидетельствуют итоги первого года, происходит более медленно, чем у его предшественников.