Գյումրիում բացվել է սեյսմաերկրադինամիկական ցանցի և տվյալների հավաքագրման ու մշակման հայ-չինական կենտրոն
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ա. Նազարովի անվան Երկրաֆիզիկայի և ինժեներային սեյսմաբանության ինստիտուտում մայիսի 22-ին տեղի ունեցավ հայ-չինական համագործակցության շրջանակում կառուցված սեյսմաերկրադինամիկական ցանցի և տվյալների հավաքագրման ու մշակման կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ցանցը ստեղծվել է ՀՀ ԳԱԱ Ա. Նազարովի անվան Երկրաֆիզիկայի և ինժեներային սեյսմաբանության ինստիտուտի և Չինաստանի երկրաշարժերի վարչության Երկրաֆիզիկայի ինստիտուտի համագործակցությամբ՝ երկրաշարժագիտության, մշտադիտարկման, սեյսմիկ վտանգի և ռիսկի գնահատման ոլորտներում համատեղ աշխատանքների ընդլայնման նպատակով։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին սեյսմաերկրադինամիկական ցանցի և տվյալների հավաքագրման ու մշակման կենտրոնի հնարավորությունները։
Ցանցը շահագործման է հանձնվել 2024 թվականի դեկտեմբերին, այդ օրվանից ի վեր գրանցվել է հարյուրից ավելի երկրաշարժ՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։
«ՀՀ ԳԱԱ Ա. Նազարովի անվան Երկրաֆիզիկայի և ինժեներային սեյսմաբանության ինստիտուտի և Չինաստանի երկրաշարժերի վարչության Երկրաֆիզիկայի ինստիտուտի միջև համագործակցությունը սկսվել է 2018 թվականին, երբ հրավեր ստացանք մասնակցելու Չինաստանում կազմակերպված վերապատրաստման աշխատանքներին՝ նվիրված սեյսմաբանական նյութերի մշակման և մեկնաբանման գործընթացներին։ Դրանից հետո ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ Հայաստանի տարածքում կառուցելու սեյսմաերկրադինամիկական ցանց և տվյալների հավաքագրման կենտրոն։ Մեկ տարի անց Չինաստանի կողմից Հայաստանում իրականացվեցին լայնամասշտաբ ուսումնասիրություններ՝ նպատակ ունենալով հայտնաբերել այն տարածքները, որոնք լավագույնս համապատասխանում են սեյսմաբանական կենտրոնների կառուցման համար»,-լրագրողների հետ զրույցում նշեց ինստիտուտի տնօրեն Ջոն Կարապետյանը՝ հավելելով, որ չին մասնագետները հիմնավորել են ութ տարածք Հայաստանում, որտեղ հնարավոր է կառուցել սեյսմաերկրադինամիկական կայաններ։
Դրան զուգահեռ պատրաստվել է նաև կայանների նախագիծը։ Համագործակցության հուշագրի շրջանակում կայանների շինարարությունը մեկնարկել է 2024 թվականին։
«Նմանատիպ համալիր կայանները տարածաշրջանում միակն են։ Կայանները համալրված են ժամանակակից, բարձր ճշգրտությամբ սարքավորումներով, որոնք հնարավորություն են տալիս մինչև 15 հազար կիլոմետր հեռավորության վրա ֆիքսել երկրաշարժեր։ Առաջին անգամ կիրառվում է նաև վաղ ազդարարման համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս վայրկյանների ընթացքում տեղեկատվություն ստանալ երկրաշարժի մասին»,-նշեց Ջոն Կարապետյանը՝ կարևորելով ցանցի գործունեությունը՝ որպես երկու երկրների համագործակցության ամրապնդման հարթակ՝ ռազմավարական և անվտանգային նշանակության խնդիրների լուծման նպատակով։
Ցանցից բացի, ստեղծվել է նաև երկրաշարժերի մոդելավորման և մշտադիտարկման համատեղ լաբորատորիա։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Չինաստանի նորանշանակ դեսպան Լի Սինվեյը ևս կարևորեց այս համագործակցությունը՝ նշելով, որ ծրագրի շնորհիվ Հայաստանը տարածաշրջանում առաջատար դիրք կունենա նմանատիպ տեխնոլոգիաներով։
Մայիսի 23-ին չինական պատվիրակությունը կհյուրընկալվի ՀՀ ԳԱԱ-ում, որտեղ կստորագրվի գիտատեխնիկական համագործակցության մասին հուշագիր՝ ՀՀ ԳԱԱ-ի և Չինաստանի երկրաշարժերի վարչության միջև։ Համագործակցության շրջանակում կիրականացվեն սեյսմիկ վտանգի գնահատման և ռիսկի նվազեցմանն ուղղված ծրագրեր։ Նախատեսվում է նաև արտագնա նիստ՝ Բյուրականի նորակառույց սեյսմաերկրադինամիկական կայանում, որտեղ կներկայացվեն տեղադրված բարձր ճշգրտության սարքավորումների հնարավորությունները։

В Гюмри открылся армяно-китайский Центр сбора и обработки данных сейсмогеодинамической сети
22 мая в Институте геофизики и инженерной сейсмологии им. А. Назарова Национальной академии наук Армении состоялась торжественная церемония открытия Центра сбора и обработки данных сейсмогеодинамической сети, созданного в рамках армяно-китайского сотрудничества.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», центр создан Институтом геофизики и инженерной сейсмологии имени А. Назарова совместно с Институтом геофизики Китайского сейсмологического управления с целью расширения совместной работы в области сейсмологии, мониторинга, сейсмической опасности и оценки риска.
В ходе мероприятия были представлены возможности сейсмогеодинамической сети и центра сбора и обработки данных.
Сеть была введена в эксплуатацию в декабре 2024 года, и с тех пор было зафиксировано более ста землетрясений как на территории Армении, так и за ее пределами.
«Сотрудничество между Институтом геофизики и инженерной сейсмологии им. А. Назарова НАН Республики Армения и Институтом геофизики Китайского сейсмологического управления началось в 2018 году, когда мы получили приглашение принять участие в организованном в Китае обучении по процессам обработки и интерпретации сейсмологических материалов. После этого была достигнута договоренность о строительстве сейсмогеодинамической сети и центра сбора данных в Армении. Спустя год Китаем в Армении были проведены масштабные исследования с целью выявления территорий, наиболее подходящих для строительства сейсмологических центров», - рассказал в беседе с журналистами директор института Джон Карапетян, добавив, что китайские специалисты рассматривали в Армении восемь территорий, где возможно строительство сейсмологических станций.
Параллельно велась работа по проектированию станций. В рамках меморандума о сотрудничестве строительство станций началось в 2024 году.
«Подобные сложные станции - единственные в регионе. Станции оснащены современным высокоточным оборудованием, позволяющим обнаруживать землетрясения на расстоянии до 15 тысяч километров. Впервые также используется система раннего оповещения, которая позволяет получать информацию о землетрясении за считанные секунды», — отметил Джон Карапетян, подчеркнув важность деятельности сети как платформы для укрепления сотрудничества двух стран в решении вопросов стратегического и безопасностного значения.
Помимо сети, также создана совместная лаборатория по моделированию и мониторингу землетрясений.
На встрече с журналистами посол Китая Ли Синьвэй также подчеркнул важность этого сотрудничества, отметив, что благодаря этой программе Армения займет в регионе лидирующие позиции.
23 мая китайская делегация посетит НАН РА, где будет подписан меморандум о научно-техническом сотрудничестве между НАН РА и Управлением по землетрясениям Китая. В рамках сотрудничества будут реализованы программы, направленные на оценку сейсмической опасности и снижение риска. Также планируется выездное заседание на недавно построенной Сейсмогеодинамической станции Бюракана, где будут представлены возможности установленного высокоточного оборудования.