Չինաստանի ԱԳՆ-ն զրպարտություն է անվանել Թրամփի պնդումներն ԱՄՆ ընտրություններին Պեկինի միջամտության մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պնդումը, թե Չինաստանը միջամտել է ԱՄՆ ընտրություններին, զուտ հերյուրանք է և զրպարտություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ  Լին Ցզյանին։
«Ամերիկյան կողմի նման հայտարարությունները զուտ հերյուրանք են և չարամիտ զրպարտություն, - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ ղեկավարի համապատասխան պնդումը։ - Չինական կողմը միշտ հետևել է (այլ պետությունների) ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքին, հետաքրքրություն չի ցուցաբերել դրա նկատմամբ և երբեք չի միջամտել Միացյալ Նահանգների ընտրություններին»։
Ինչպես պարզաբանել է դիվանագետը, Վաշինգտոնի հայտարարությունները Պեկինի միջամտության մասին «անհիմն են, ինչպես արդեն վաղուց ապացուցվել է»։
«Ընդհակառակը, հենց ԱՄՆ-ն է ամենաչնչին առիթի դեպքում միջամտում այլ երկրների ներքին գործերին և երկար ժամանակ համատարած հսկողություն իրականացնում», - հավելել է նա։
Լին Ցզյանի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը տեղյակ է, որ Միացյալ Նահանգներն զբաղվում է գաղտնի տվյալների լայնածավալ հափշտակությամբ ամբողջ աշխարհով մեկ։
«Մենք պնդում ենք, որ ամերիկյան կողմն զբաղվի ինքնավերլուծությամբ, դադարեցնի անհիմն վարկաբեկել Չինաստանին, չօգտագործի այն որպես առիթ ընտրությունների մասին դատողությունների համար, գործադրի ավելի մեծ ջանքեր, որոնք նպաստեն չին-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդմանը», - եզրափակել է նա։
Ավելի վաղ Թրամփը հեռուստաուղերձում հայտարարել էր, որ 2018 թվականին Չինաստանը փորձել է ազդել միջանկյալ ընտրությունների, իսկ 2020 թվականին՝ նախագահական ընտրությունների վրա։

Министерство иностранных дел Китая назвало клеветой заявления Трампа о вмешательстве Пекина в выборы в США
Заявление президента США Дональда Трампа о вмешательстве Китая в выборы в США — чистая выдумка и клевета. Как передает “Арменпресс”, ТАСС цитирует выдержку из заявления официального представителя Министерства иностранных дел Китая Линь Цзяня.
“Подобные заявления американской стороны являются чистым вымыслом и злонамеренной клеветой. Китайская сторона всегда придерживалась принципа невмешательства во внутренние дела [других государств], не проявляла к этому интереса и никогда не вмешивалась в выборы в Соединенных Штатах”, - заявил он на брифинге, комментируя соответствующее утверждение лидера США.
Как пояснил дипломат, заявления Вашингтона о вмешательстве Пекина “беспочвенные, как уже было давно доказано”.
“Напротив, именно США при малейшем поводе вмешиваются во внутренние дела других стран и на протяжении длительного времени ведут повсеместную слежку”, — добавил он.
Линь Цзянь заметил, что международное сообщество осведомлено о том, что США занимаются масштабной кражей конфиденциальных данных по всему миру.
“Мы настаиваем на том, чтобы американская сторона занялась самоанализом, прекратила безосновательно дискредитировать Китай, не использовала его в качестве повода для рассуждений о выборах, делала больше усилий, способствующих укреплению китайско-американских отношений”, — заключил он.
Ранее Трамп заявил, что Китай пытался повлиять на промежуточные выборы 2018 года и президентские выборы 2020 года.