Լեգենդար տենոր Անդրեա Բոչելին ելույթ կունենա STARMUS փառատոնի բացմանը
Լեգենդար տենոր Անդրեա Բոչելին ելույթ կունենա երաժշտության և գիտության եզակի փառատոնի՝ STARMUS-ի («Սթարմուս») շրջանակում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նորությունը հայտնել են փառատոնի կազմակերպիչները։
Արդեն 8-րդ անգամ կազմակերպվող փառատոնը տեղի է ունենալու 2026 թվականի հոկտեմբերի 17-22-ին՝ Իսպանիայի Տեներիֆե և Լա Պալմա կղզիներում։
Անդրեա Բոչելին ելույթ է ունենալու փառատոնի բացման և մեդալների հանձնման արարողության ժամանակ։ Բեմում կլինեն նաև լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, STARMUS փառատոնի համահիմնադիր Բրայան Մեյը, անգլիացի սոպրանո Սառա Բրայթմանը և այլ հայտնի ու սիրված երաժիշտներ։
«Նրանք միասին կտոնեն դասական երաժշտությունն ու ռոքը միավորելու հարատև ավանդույթը՝ երաժշտական մի ժառանգություն, որը ձևավորվել է Լուչիանո Պավարոտիի, Մոնսերատ Կաբալիեի, Ֆրեդի Մերկուրիի և բազմաթիվ այլ լեգենդների անմոռանալի համագործակցությունների շնորհիվ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
8-րդ փառատոնն անց է կացվելու «Ճշմարտության փնտրտուքը» խորագրի ներքո։
Թեպետ STARMUS VIII-ի մասնակիցների ցանկը դեռևս չի հրապարակվել, սակայն նախորդ տարիների փառատոնները մշտապես աչքի են ընկնում քննարկվող թեմաների բազմազանությամբ և բանախոսների բացառիկությամբ։ Նախկին փառատոններին իրենց մասնակցությունն են բերել լուսնագնացներ, տիեզերագնացներ, Նոբելյան մրցանակիրներ, ականավոր գիտնականներ և աշխարհահռչակ երաժիշտներ։
Այս տարվա միջոցառման ընթացքում առաջին անգամ շնորհվելու է երջանկահիշատակ պրիմատոլոգ Ջեյն Գուդոլի անվան մեդալ։ Փառատոնի համահիմադիր Գարիկ Իսրայելյանը 2025 թվականի դեկտեմբերին հայտնել էր, որ մեդալը, որը կոչվելու է Ջեյն Գուդոլի Երկրի  մեդալ (Jane Goodall Earth Medal), տրվելու է մարդկանց, ովքեր ջանքեր են գործադրում և իրենց ձայնը միշտ լսելի են դարձնում մեր մոլորակի ու կենսաբազմազանության պահպանման ուղղությամբ։ Ջեյն Գուդոլը, ով կյանքից հեռացավ 2025 թվականին, STARMUS-ի խորհրդատվական խորհրդի անդամ էր։
Փառատոնի շրջանակում ամեն տարի շնորհվում է նաև Սթիվեն Հոքինգի մեդալը, որը տրվում է գիտությունը հանրայնացնողներին (Science Communicator) երեք անվանակարգերում՝ գիտություն, արվեստ և ֆիլմ: Անցնող տարիների ընթացքում մեդալին արժանացել են այնպիսի հայտնի դեմքեր, ինչպես SpaceX և Tesla ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը, օսկարակիր ռեժիսոր Քրիստոֆեր Նոլանը, օսկարակիր կոմպոզիտոր Հանս Ցիմերը, երջանկահիշատակ պրիմատոլոգ Ջեյն Գուդոլը, աստղաֆիզիկոս Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, ֆիզիկոս Ջիմ ալ-Խալիլը, Queen խմբի անդամ, երաժիշտ և աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը, էլեկտրոնային երաժշտության հիմնադիրներից մեկը համարվող Ժան Միշել Ժառը և այլոք։
STARMUS-ի առաջին փառատոնը կազմակերպվել է 2011 թվականին։ Փառատոնի համահիմնադիրներն աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանն ու լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյն են։

Legendary tenor Andrea Bocelli to perform at the opening of the STARMUS festival
Legendary tenor Andrea Bocelli will perform at the STARMUS festival, the unique celebration of science and music. The announcement was made by the festival organizers, Armenpress reports.
The eighth edition of the festival will take place on October 17–22, 2026, on the Spanish islands of Tenerife and La Palma.
Bocelli will perform during the festival's opening ceremony and the STARMUS Medal Awards. He will be joined on stage by legendary Queen guitarist and STARMUS co-founder Sir Brian May, English soprano Sarah Brightman, and other renowned musicians.
"Together, they will celebrate the timeless tradition of bringing classical music and rock together—a musical legacy shaped by unforgettable collaborations among legends such as Luciano Pavarotti, Montserrat Caballé, Freddie Mercury, and many others," the statement said.
The eighth edition of the festival will be held under the theme "The Search for Truth."
Although the full list of STARMUS VIII participants has not yet been announced, previous editions have consistently stood out for the diversity of their topics and the exceptional caliber of their speakers. Past festivals have brought together Moonwalkers, astronauts, cosmonauts, Nobel Prize laureates, distinguished scientists, and world-famous musicians.
This year, the festival will present the Jane Goodall Earth Medal for the first time, honoring the late primatologist Jane Goodall. STARMUS co-founder Garik Israelian announced in December 2025 that the medal would recognize individuals who dedicate their efforts and use their voices to promote the protection of our planet and its biodiversity. Jane Goodall, who passed away in 2025, served as a member of the STARMUS Advisory Board.
The festival also annually presents the Stephen Hawking Medal for Science Communication in three categories: Science, Arts, and Film. Previous recipients include SpaceX and Tesla founder Elon Musk, Academy Award-winning director Christopher Nolan, Academy Award-winning composer Hans Zimmer, the late primatologist Jane Goodall, astrophysicist Neil deGrasse Tyson, physicist Jim Al-Khalili, Queen guitarist and astrophysicist Sir Brian May, electronic music pioneer Jean-Michel Jarre, and many others.
The first STARMUS Festival was held in 2011. It was co-founded by astrophysicist Garik Israelian and legendary Queen guitarist and astrophysicist Sir Brian May.