Լեգենդար տենոր Անդրեա Բոչելին ելույթ կունենա STARMUS փառատոնի բացմանը
Լեգենդար տենոր Անդրեա Բոչելին ելույթ կունենա երաժշտության և գիտության եզակի փառատոնի՝ STARMUS-ի («Սթարմուս») շրջանակում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նորությունը հայտնել են փառատոնի կազմակերպիչները։
Արդեն 8-րդ անգամ կազմակերպվող փառատոնը տեղի է ունենալու 2026 թվականի հոկտեմբերի 17-22-ին՝ Իսպանիայի Տեներիֆե և Լա Պալմա կղզիներում։
Անդրեա Բոչելին ելույթ է ունենալու փառատոնի բացման և մեդալների հանձնման արարողության ժամանակ։ Բեմում կլինեն նաև լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, STARMUS փառատոնի համահիմնադիր Բրայան Մեյը, անգլիացի սոպրանո Սառա Բրայթմանը և այլ հայտնի ու սիրված երաժիշտներ։
«Նրանք միասին կտոնեն դասական երաժշտությունն ու ռոքը միավորելու հարատև ավանդույթը՝ երաժշտական մի ժառանգություն, որը ձևավորվել է Լուչիանո Պավարոտիի, Մոնսերատ Կաբալիեի, Ֆրեդի Մերկուրիի և բազմաթիվ այլ լեգենդների անմոռանալի համագործակցությունների շնորհիվ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
8-րդ փառատոնն անց է կացվելու «Ճշմարտության փնտրտուքը» խորագրի ներքո։
Թեպետ STARMUS VIII-ի մասնակիցների ցանկը դեռևս չի հրապարակվել, սակայն նախորդ տարիների փառատոնները մշտապես աչքի են ընկնում քննարկվող թեմաների բազմազանությամբ և բանախոսների բացառիկությամբ։ Նախկին փառատոններին իրենց մասնակցությունն են բերել լուսնագնացներ, տիեզերագնացներ, Նոբելյան մրցանակիրներ, ականավոր գիտնականներ և աշխարհահռչակ երաժիշտներ։
Այս տարվա միջոցառման ընթացքում առաջին անգամ շնորհվելու է երջանկահիշատակ պրիմատոլոգ Ջեյն Գուդոլի անվան մեդալ։ Փառատոնի համահիմադիր Գարիկ Իսրայելյանը 2025 թվականի դեկտեմբերին հայտնել էր, որ մեդալը, որը կոչվելու է Ջեյն Գուդոլի Երկրի  մեդալ (Jane Goodall Earth Medal), տրվելու է մարդկանց, ովքեր ջանքեր են գործադրում և իրենց ձայնը միշտ լսելի են դարձնում մեր մոլորակի ու կենսաբազմազանության պահպանման ուղղությամբ։ Ջեյն Գուդոլը, ով կյանքից հեռացավ 2025 թվականին, STARMUS-ի խորհրդատվական խորհրդի անդամ էր։
Փառատոնի շրջանակում ամեն տարի շնորհվում է նաև Սթիվեն Հոքինգի մեդալը, որը տրվում է գիտությունը հանրայնացնողներին (Science Communicator) երեք անվանակարգերում՝ գիտություն, արվեստ և ֆիլմ: Անցնող տարիների ընթացքում մեդալին արժանացել են այնպիսի հայտնի դեմքեր, ինչպես SpaceX և Tesla ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը, օսկարակիր ռեժիսոր Քրիստոֆեր Նոլանը, օսկարակիր կոմպոզիտոր Հանս Ցիմերը, երջանկահիշատակ պրիմատոլոգ Ջեյն Գուդոլը, աստղաֆիզիկոս Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, ֆիզիկոս Ջիմ ալ-Խալիլը, Queen խմբի անդամ, երաժիշտ և աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը, էլեկտրոնային երաժշտության հիմնադիրներից մեկը համարվող Ժան Միշել Ժառը և այլոք։
STARMUS-ի առաջին փառատոնը կազմակերպվել է 2011 թվականին։ Փառատոնի համահիմնադիրներն աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանն ու լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյն են։

Легендарный тенор Андреа Бочелли выступит на открытии фестиваля STARMUS
Легендарный тенор Андреа Бочелли выступит на уникальном музыкально-научном фестивале STARMUS. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявили организаторы фестиваля.
Фестиваль, который проводится уже в восьмой раз, состоится 17-22 октября 2026 года на испанских островах Тенерифе и Ла-Пальма.
Андреа Бочелли выступит на церемониях открытия и награждения фестиваля. Также на сцене выступят гитарист легендарной группы Queen, сооснователь фестиваля STARMUS Брайан Мэй, английская сопрано Сара Брайтман и другие известные и любимые музыканты.
«Вместе они отметят непреходящую традицию сочетания классической музыки и рока, музыкальное наследие, сформированное незабываемым сотрудничеством Лучано Паваротти, Монсеррат Кабалье, Фредди Меркьюри и многих других легенд», — говорится в заявлении.
Восьмой фестиваль пройдет под девизом «В поисках истины».
Хотя список участников STARMUS VIII еще не объявлен, фестивали прошлых лет всегда отличались разнообразием обсуждаемых тем и эксклюзивностью выступающих. На предыдущих фестивалях были представлены астронавты (космонавты, побывавшие на Луне), другие космонавты, лауреаты Нобелевской премии, выдающиеся ученые и всемирно известные музыканты.
В этом году впервые будет вручена медаль имени покойной приматолога Джейн Гудолл. В декабре 2025 года соучредитель фестиваля Гарик Исраелян объявил, что медаль — получившая название «Медаль Земли имени Джейн Гудолл» (Jane Goodall Earth Medal) — будет присуждаться людям, которые посвящают свои усилия делу сохранения нашей планеты и её биоразнообразия и неизменно выступают в защиту этой цели. Джейн Гудолл, ушедшая из жизни в 2025 году, входила в состав консультативного совета фестиваля STARMUS.
В рамках фестиваля также ежегодно вручается медаль Стивена Хокинга, которая присуждается популяризаторам науки в трех категориях (Science Communicator): наука, искусство и кино.
За прошедшие годы медалью были награждены такие известные личности, как основатель SpaceX и Tesla Илон Маск, оскароносный режиссер Кристофер Нолан, оскароносный композитор Ганс Циммер, покойная приматолог Джейн Гудолл, астрофизик Нил Деграсс Тайсон, физик Джим аль-Халил, участник группы Queen, музыкант и астрофизик Брайан Мэй, Жан-Мишель Жарр, считающийся одним из основателей электронной музыки, и другие.
Первый фестиваль STARMUS был организован в 2011 году. Соучредителями фестиваля являются астрофизик Гарик Исраэлян и гитарист легендарной группы Queen, астрофизик Брайан Мэй.