Հայ գիտնականի մասնակցությամբ հետազոտությունների շրջանակում հաջողվել է բացառիկ ճշգրտությամբ չափել տարածաժամանակային քարշի երևույթը
Տարբեր երկրների առաջատար գիտական կենտրոնների, այդ թվում՝ Արտեմ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (նախկինում՝ Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) Կոսմոլոգիայի և աստղաֆիզիկայի կենտրոնի համագործակցությամբ իրականացված ծրագրի մասնակիցները բացառիկ ճշգրտությամբ չափել են տարածաժամանակային քարշի երևույթը։ Հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են Nature հեղինակավոր գիտական ամսագրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեն։
«LARES-2 արբանյակը չափում է Երկրի շուրջ տարածաժամանակային քարշի երևույթը» («LARES-2 satellite measures frame-dragging effect around the Earth») հոդվածի համահեղինակներից է Ա․ Ի․ Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԱԱԳԼ) Կոսմոլոգիայի և աստղաֆիզիկայի կենտրոնի ղեկավար, պրոֆեսոր Վահագն Գուրզադյանը։
Հոդվածում ներկայացված են LARES-2, ինչպես նաև LAGEOS և GRACE արբանյակների տվյալների վերլուծության արդյունքները, որոնց հիման վրա գիտնականներին հաջողվել է բացառիկ ճշգրտությամբ չափել տարածաժամանակային քարշի (frame-dragging) երևույթը։ Այն կանխատեսվել է Ալբերտ Էյնշտեյնի հեղինակած հարաբերականության ընդհանուր տեսությամբ․ երևույթը նկարագրում է, թե ինչպես է զանգված ունեցող մարմինը, տվյալ դեպքում՝ Երկիր մոլորակը, պտտվելիս ազդում իր շուրջը գտնվող տարածաժամանակային «ցանցի» կառուցվածքի վրա։
Հետազոտության արդյունքները հաստատում են հարաբերականության ընդհանուր տեսության կանխատեսումները Երկրի մերձակայքում՝ նախորդ չափումների համեմատ ապահովելով մոտ 10 անգամ ավելի մեծ ճշգրտություն։
Այս հետազոտությունը, բացի հիմնարար ֆիզիկայի ոլորտում ունեցած նշանակությունից, կարևոր կիրառական նշանակություն ունի նաև Երկրի գրավիտացիոն դաշտի և մակընթացային երևույթների առավել ճշգրիտ ուսումնասիրման համար։ Այն արժանացել է միջազգային գիտական և գիտահանրամատչելի մամուլի լայն ուշադրությանը։
Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի Կոսմոլոգիայի և աստղաֆիզիկայի կենտրոնը ներգրավված է Իտալական տիեզերական գործակալության (ASI), Եվրոպական տիեզերական գործակալության (ESA) և մի շարք առաջատար գիտական կենտրոնների համագործակցությամբ իրականացվող LARES արբանյակային ծրագրում, որի շրջանակում 2022 թվականին տիեզերք էր արձակվել LARES-2 արբանյակը։

В рамках исследования с участием армянского учёного удалось с исключительной точностью измерить явление пространственно-временного торможения.
Участники проекта, реализованного в сотрудничестве с ведущими научными центрами различных стран, включая Центр космологии и астрофизики Национальной научной лаборатории им. Артема Алиханяна (ранее Ереванский институт физики), с исключительной точностью измерили явление пространственно-временного торможения. Результаты исследования были представлены в престижном научном журнале Nature.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Комитет высшего образования и науки Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Одним из соавторов статьи LARES-2 satellite measures frame-dragging effect around the Earth («Спутник LARES-2 измеряет эффект торможения инерциальной системы отсчёта вокруг Земли») является профессор Ваагн Гурзадян, руководитель Центра космологии и астрофизики Национальной научной лаборатории им. А. И. Алиханяна.
В статье представлены результаты анализа данных со спутников LARES-2, а также LAGEOS и GRACE, на основе которых ученым удалось с исключительной точностью измерить явление пространственно-временного торможения (торможения инерциальной системы отсчета). Оно было предсказано общей теорией относительности Альберта Эйнштейна: это явление описывает, как массивное тело, в данном случае Земля, влияет на структуру пространственно-временной «паутины» вокруг себя при вращении.
Результаты исследования подтверждают предсказания общей теории относительности вблизи Земли, обеспечивая примерно в 10 раз большую точность по сравнению с предыдущими измерениями.
Это исследование, помимо своей важности в области фундаментальной физики, имеет также важное практическое значение для более точного изучения гравитационного поля Земли и приливных явлений. Оно получило широкое освещение в международной научной и популярной прессе.
Центр космологии и астрофизики Национальной научной лаборатории имени Алиханяна участвует в программе спутника LARES, реализуемой в сотрудничестве с Итальянским космическим агентством (ASI), Европейским космическим агентством (ESA) и рядом ведущих научных центров, в рамках которой в 2022 году в космос был запущен спутник LARES-2.