Գուտերեշը նախազգուշացրել է ԱԲ-ի արագ զարգացման մասին՝ ընդգծելով այն կարգավորող կանոնների սահմանման անհրաժեշտությունը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը զգուշացրել է, որ արհեստական բանականությունը զարգանում է ավելի արագ, քան որևէ մեկը կարող է հասցնել դրա հետևից՝ ընդգծելով գլոբալ առումով համաձայնեցված կանոնների անհրաժեշտությունը՝ նվազեցնելու դրանից բխող հնարավոր ռիսկերը՝ հատկապես երեխաների համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Տեխնոլոգիան, որը կարող է վերաձևավորել տնտեսությունները, փոխակերպել աշխատանքների բնույթը, ազդել ընտրությունների վրա և խախտել անվտանգային հավասարակշռությունը, ներդրվում է ավելի արագ, քան որևէ մեկը, այդ թվում և այն ստեղծողները, կարող են հասցնել դրա հետևից», – հուլիսի 6-ին Ժնևում ասել է Անտոնիու Գուտերեշը ԱԲ թեմայով բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ։
«Նորարարությանն անհրաժեշտ են սահմանափակող պատնեշներ… Եթե ԱԲ-ն պետք է լինի հզոր, այն պետք է կառավարվի», – ասել է Գուտերեշը ներկաներին։
Ժնևում առաջին անգամ անցկացվող ՄԱԿ-ի` ԱԲ կառավարման գլոբալ երկխոսության (U.N. Global Dialogue on AI Governance) նպատակն է քննարկել, թե ինչպես է անհրաժեշտ սահմանել կանոններ՝ նվազեցնելու ԱԲ-ի հնարավոր վնասները, ինչպես նաև օգտվելու դրա հնարավորություններից։
Պատվիրակները կքննարկեն ՄԱԿ-ի աջակցությամբ գործող և 40 փորձագետներից կազմված անկախ գիտական հանձնաժողովի զեկույցը, որը կներկայացնի ԱԲ-ի առաջին գլոբալ, անկախ գիտական գնահատման արդյունքները։
Ավելի համապարփակ զեկույցը նախատեսվում է հաջորդ տարի, իսկ երկրորդ համաշխարհային հանդիպումը տեղի կունենա Նյու Յորքում։

Гутерриш предупреждает о стремительном развитии ИИ и подчеркивает необходимость установления правил для его регулирования
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш предупредил, что искусственный интеллект развивается быстрее, чем кто-либо может за ним угнаться, подчеркнув необходимость согласованных на глобальном уровне правил для снижения потенциальных рисков, которые он представляет, особенно для детей. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает Reuters.
«Технологии, способные изменить экономику, трансформировать характер работы, влиять на выборы и нарушать баланс безопасности, внедряются быстрее, чем кто-либо, включая их создателей, может за ними угнаться», — заявил Антониу Гутерриш на встрече высокого уровня по ИИ в Женеве 6 июля.
«Инновациям нужны ограничительные барьеры… Если ИИ должен быть мощным, он должен регулироваться», — сказал Гутерриш участникам.
Первый в истории Глобальный диалог ООН по управлению ИИ в Женеве направлен на обсуждение того, как установить правила для смягчения потенциального вреда от ИИ и использования его возможностей.
Делегаты обсудят доклад независимой научной группы из 40 человек, созданной при поддержке ООН, которая представит первую глобальную независимую научную оценку искусственного интеллекта.