OpenAI-ն ամերիկյան կառավարությանն է առաջարկել իր բաժնետոմսերի 5 տոկոսը. FT
Արհեստական բանականության OpenAI ընկերությունն ակտիվ բանակցություններ է վարում ԱՄՆ կառավարությանը 5% բաժնեմաս տրամադրելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Financial Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Պարբերականը հայտնել է, որ ընկերության ղեկավար Սեմ Ալթմանը և ղեկավար այլ անձինք նման քայլը դիտարկում են իբրև անհրաժեշտ բաղկացուցիչ մաս մի մեխանիզմի, որը նախատեսում է, որ ԱՄՆ կառավարությունը 5% բաժնեմաս ստանա ամերիկյան առաջատար բոլոր ԱԲ մշակող ընկերություններում։ Այդ ընկերությունների ցանկում կարող են հայտնվել նաև Anthropic-ը, Google-ը և Meta-ն։ Սակայն դեռ պարզ չէ՝ արդյոք նշված ընկերությունները կհամաձայնեն այդ առաջարկին։
Ալթմանի կարծիքով՝ պետական ֆինանսական մասնակցությունը OpenAI-ում լավագույն միջոցը կլինի արհեստական բանականության բումի արդյունքները հասարակության հետ կիսելու համար։
FT-ի աղբյուրների համաձայն՝ բանակցությունները դեռ սկզբնական փուլում են։ Նրանց խոսքով՝ Ալթմանը քննարկումներ է վարում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ, այդ թվում՝ առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիկի և ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի հետ։
Այս գաղափարի իրագործման համար կարող է անհրաժեշտ լինել համապատասխան օրենքի ընդունում Կոնգրեսի կողմից։
Ավելի վաղ Թրամփը հետաքրքրություն էր հայտնել առաջատար ԱԲ ընկերությունների կապիտալում պետական մասնակցության գաղափարի նկատմամբ՝ առաջարկելով ստեղծել սուվերեն ֆոնդ, որը կբաշխի շահույթի մի մասը քաղաքացիների միջև։ Նա նշել էր, որ այդ հարցը քննարկել է ընկերությունների հետ, սակայն այլ մանրամասներ չէր հրապարակել։
Ալթմանը և OpenAI-ի այլ ղեկավարներ որպես օրինակ նշել են Alaska Permanent Fund-ը, որը ներդնում է նավթային եկամուտները բաժնետոմսերում և վճարում է շահաբաժիններ նահանգի բնակիչներին։

Компания OpenAI предложила правительству США 5 % своих акций: Financial Times
Компания OpenAI, занимающаяся разработкой искусственного интеллекта, ведет активные переговоры о предоставлении правительству США 5% своих акций. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Financial Times со ссылкой на свои источники.
Газета сообщает, что глава компании Сэм Альтман и другие руководители рассматривают такой шаг как необходимую составную часть механизма, который предусматривает, что правительство США получит 5% акций во всех ведущих американских компаниях-разработчиках ИИ. В список этих компаний могут войти и Anthropic, Google и Meta. Хотя, пока неясно, согласятся ли эти компании на это предложение.
По словам Альтмана, участие правительства в OpenAI это лучший способ разделить с правительством выгоды от бурного развития ИИ.
По данным источников FT, переговоры находятся на начальной стадии. Альтман ведет переговоры с администрацией президента США Дональда Трампа, в том числе с министром торговли Говардом Латником и министром финансов Скоттом Бессентом.
Реализация этой идеи может потребовать принятия Конгрессом соответствующего закона.
Ранее Трамп выразил заинтересованность в идее государственного участия в капитале ведущих компаний, занимающихся искусственным интеллектом, предложив создание суверенного фонда, который распределял бы часть прибыли между гражданами. Он отметил, что обсуждал этот вопрос с компаниями, но не раскрыл других подробностей.
Сэм Альтман и другие руководители OpenAI привели в качестве примера Постоянный фонд Аляски, который инвестирует доходы от нефти в акции и выплачивает дивиденды жителям штата.