Բորելը հայտնել է Իսրայելին զենքի մատակարարումների հարցում ԵՄ-ում առկա տարաձայնությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունում սուր տարաձայնություններ են ծագել Իսրայելին զենքի մատակարարումների դադարեցման հարցի շուրջ. ԵՄ մի շարք երկրներ, հակառակը, հանդես են գալիս մատակարարումների ավելացման օգտին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը Լյուքսեմբուրգում ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպմանը ժամանելուն պես։
«Այդ (խմբ.՝ Իսրայելին զենքի մատակարարումների) խնդիրը մնում է ազգային իրավասությունների շրջանակում։ Անդամ երկրներն այս հարցում լուրջ տարաձայնություններ ունեն: Եվրամիության մի շարք երկրներ, ընդհակառակը, հանդես են գալիս մատակարարումների ավելացման օգտին: Մենք դա կքննարկենք, բայց ես արդյունք չեմ ակնկալում», - ասել է նա:
Բորելը նաև քննադատել է Իսրայելի կողմից ՄԱԿ-ի խաղաղապահների դիրքերի գնդակոծումը՝ դա անվանելով «լիովին անընդունելի»։
Լյուքսեմբուրգում հոկտեմբերի 14-ին անցկացվում է ԵՄ խորհրդի արտաքին գործերի նախարարների նիստը, որի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել Ուկրաինային Եվրամիության և նրա անդամ երկրների ռազմական աջակցությունը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրությունը։

Боррель сообщил о разногласиях в ЕС относительно поставок оружия в Израиль
В Евросоюзе возникли острые разногласия по вопросу прекращения поставок оружия Израилю. Ряд стран ЕС, наоборот, выступают за увеличение поставок.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель по прибытии на встречу министров иностранных дел ЕС в Люксембурге.
«Вопрос (поставок оружия в Израиль - ред.) остается в рамках национальных компетенций. У государств-членов есть серьезные разногласия по этому вопросу. Ряд стран ЕС, наоборот, выступают за увеличение поставок. Мы это обсудим, но результата я не ожидаю", - сказал он.
Боррель также раскритиковал обстрелы Израилем миротворческих позиций ООН, назвав это «совершенно неприемлемым».
14 октября Совет министров иностранных дел ЕС проведет заседание в Люксембурге, в ходе которого планируется обсудить военную поддержку Евросоюзом и его государствами-членами Украины, а также ситуацию на Ближнем Востоке.