Բորելը հայտարարել է Վրաստանին ֆինանսական աջակցությունը դադարեցնելու և այնտեղ քաղաքական առաքելություն ուղարկելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հայտնել է, որ Եվրամիությունը չեղարկում է ֆինանսական աջակցությունը Վրաստանի իշխանություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է նոյեմբերի 18-ի երեկոյան Բրյուսելում ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք չեղարկել ենք Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով նախատեսված օգնությունը Վրաստանի զինված ուժերին: Նաև դադարեցվել է 120 միլիոն եվրոյի աջակցությունը Վրաստանի կառավարությանը.... Այդ միջոցները կհատկացվեն քաղաքացիական հասարակությանն աջակցելու ծրագրերին և ուղղակիորեն վրացի բնակչությանը», - Բորելի խոսքերն է մեջբերում ԵՄ արտաքին քաղաքականության մամուլի ծառայությունը։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը նաև հայտնել է, որ ԵՄ-ն «քաղաքական առաքելություն» կուղարկի Վրաստան՝ «մանրամասն ուսումնասիրելու, թե ինչ է տեղի ունեցել այնտեղ» հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։
«Ես կցանկանայի վրաց ժողովրդին կրկնել այն, ինչ ասացի անցյալ տարի, երբ այցելեցի Վրաստան՝ Եվրոպական միության դուռը բաց է մնում Վրաստանի համար: Բայց երբ հարցը վերաբերում է օրենքի գերակայության և հիմնարար սկզբունքների հարգմանը, ինչպես նաև ընտրությունների անցկացման եղանակին, Վրաստանի ներկայիս կառավարության վարած քաղաքականությունը հեռացնում է Վրաստանը Եվրոպական միությունից», - հայտարարել է Բորելը։
Վրաստանի հարաբերությունները ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հետ վատթարացել են երկրում «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի ընդունումից հետո, որն Արևմուտքը համարում է ռուսական։

Боррель объявил о прекращении финансовой поддержки Грузии и отправке туда "политической миссии"
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель заявил, что Евросоюз прекращает финансовую поддержку властей Грузии. Как передает Арменпресс, об этом он сказал на пресс-конференции, состоявшейся вечером 18 ноября в Брюсселе после заседания Совета ЕС по инистранным делам.
“Мы аннулировали помощь через Европейский фонд мира. Была также приостановлена помощь правительству в 120 млн евро. Эти средства будут перенаправлены на программы в поддержку гражданского общества и напрямую населения”, - пресс-служба внешней политики ЕС приводит слова Борреля.
Глава ЕС по иностранным делам и политике безопасности также заявил, что ЕС направит в Грузию “политическую миссию”, чтобы “иметь возможность изучить в деталях события” парламентских выборов 26 октября.
“Я хотел бы повторить грузинскому народу то, что я говорил в прошлом году, когда посещал эту страну. Дверь Европейского союза остается открытой для Грузии. Но курс, взятый нынешним грузинским правительством относительно базовых принципов ЕС, удаляет Грузию от Европейского союза”, - заключил Боррель.
Отношения Грузии с ЕС и США ухудшились после принятия страной Закона “О прозрачности иностранного влияния”, который на Западе считают пророссийским.