Բորելն Իսրայելին կոչ է արել համաձայնել հրադադարի հաստատմանը Լիբանանի հետ սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելն Իսրայելի կառավարությանը կոչ է արել հավանություն տալ լիբանանյան շիա «Հեզբոլլահ» շարժման հետ հրադադարի համաձայնագրի նախագծին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը հաղորդում է, որ այս մասին Բորելն ասել է Իտալիայում Մեծ յոթնյակի երկրների արտգործնախարարների հանդիպման մեկնարկից առաջ:
«Հուսանք, որ (Իսրայելի վարչապետ) Նեթանյահուն կընդունի ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի կողմից առաջարկված հրադադարի համաձայնագիրը: Այլևս ոչ մի արդարացում: Ոչ մի լրացուցիչ պահանջ», - ասել է Բորելը՝ կոչ անելով դադարեցնել ռազմական գործողությունները։
Բորելի խոսքով՝ առաջարկվող համաձայնագրի նախագծում «հաշվի են առնվել Իսրայելի անվտանգությանը վերաբերող բոլոր պահանջները»։ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարն ընդգծել է, որ հրադադարն անհրաժեշտ է, հակառակ դեպքում «Լիբանանը կկործանվի»։
Բորելը նաև ասել է, որ համաձայնագրի վիճելի հարցերից մեկը հրադադարի պահպանման հանձնաժողովում Ֆրանսիայի ներգրավվածության հարցն է։ Ըստ Բորելի՝ լիբանանյան կողմը խնդրել է, որ Ֆրանսիան ընդգրկված լինի, սակայն Իսրայելը վերապահումներ ունի այդ հարցում։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, որ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն համաձայնել է ԱՄՆ-ի առաջարկած համաձայնագրին:
Բորելը նաև Արևմտյան երկակի ստանդարտ է անվանել Միջազգային քրեական դատարանի կողմից Իսրայելի վարչապետի, պաշտպանության նախկին նախարարի և ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարի ձերբակալման որոշմանն արձագանքները։
«Չի կարելի ծափահարել, երբ դատարանը դեմ է դուրս գալիս (ՌԴ նախագահ) Պուտինին և լուռ մնալ, երբ դատարանը դեմ է դուրս գալիս Նեթանյահուին», - ասել է նա՝ ԵՄ անդամ երկրներին կոչ անելով աջակցել ՄՔԴ-ին։

Боррель призвал Израиль согласиться на прекращение огня на границе с Ливаном
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель призвал правительство Израиля одобрить проект соглашения о перемирии с ливанским шиитским движением «Хезболла». Как передает Арменпресс со ссылкой на Reuters, об этом Боррель заявил перед началом встречи министров иностранных дел «Группы семи» в Италии.
«Будем надеяться, что правительство Нетаньяху примет соглашение о прекращении огня, предложенное США и Францией. Больше никаких оправданий. Никаких дополнительных требований. Прекратите боевые действия. Прекратите убивать людей», - сказал Боррель.
По словам Борреля, в предложенном проекте соглашения «учтены все требования Израиля, касающиеся безопасности». Глава дипломатии ЕС подчеркнул, что прекращение огня «абсолютно необходимо», иначе "Ливан рухнет".
Боррель также сообщил, что одним из спорных вопросов соглашения является вопрос участия Франции в комиссии по поддержанию режима прекращения огня. По словам Борреля, ливанская сторона просила включить Францию, но у Израиля есть оговорки на этот счет.
Ранее сообщалось, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху согласился с соглашением, предложенным США.
Боррель также назвал реакцию на решение Международного уголовного суда об аресте премьер-министра Израиля, бывшего министра обороны и командира ХАМАСа двойным стандартом Запада.
«Нельзя аплодировать, когда суд идет против (президента Российской Федерации) Путина, и молчать, когда суд идет против Нетаньяху», - сказал он, призвав государства-члены ЕС поддержать МУС.