Բորելը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային թույլատրել է մինչև 300 կմ հեռահարությամբ հարվածներ հասցնել Ռուսաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հաստատել է, որ Սպիտակ տունը հանել է Ուկրաինայի կողմից ամերիկյան զենքերով Ռուսաստանի տարածքի խորքերը հարվածելու սահմանափակումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է նոյեմբերի 18-ին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Նախագահ Բայդենի վարչակազմը թույլատրել է ամերիկյան զենքերի կիրառումը Ռուսաստանի տարածքում՝ մինչև 300 կմ հեռավորության վրա», - ասել է Բորելը։
Խոսքը գնում է ամերիկյան ATACMS հրթիռների մասին, որոնց հեռահարությունը 306 կմ է։
«Դա շատ մեծ հեռավորություն չէ, դա չի գնում երկրի խորքերը, բայց սա Բայդենի վարչակազմի որոշումն է։ Ինչո՞ւ է այս որոշումն ընդունվել հիմա և ոչ թե ընտրություններից առաջ՝ չգիտեմ», - հավելել է նա։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը չի բացահայտել իր աղբյուրները. ԱՄՆ պաշտոնյաները դեռ չեն հաստատել, որ Ուկրաինային թույլատրվել է ամերիկյան հեռահար զենք օգտագործել Ռուսաստանի դեմ։
Ամերիկյան բազմաթիվ լրատվամիջոցներ, վկայակոչելով իրենց աղբյուրներին, հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն արտոնել է ուկրաինացի զինվորականների կողմից ATACMS հրթիռների կիրառումը Ռուսաստանի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ամերիկյան զենքով Ռուսաստանի խորքերը հարվածելու թույլտվությունը Կիևին, եթե նման բան իրոք եղել է, կնշանավորի լարվածության որակապես նոր շրջափուլ և Վաշինգտոնի ներգրավվածության նոր մակարդակ Ուկրաինայում ընթացող հակամարտության մեջ։

Боррель подтвердил, что США разрешили Украине нанести удар по России дальностью до 300 км
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель подтвердил, что Белый дом снял ограничения на возможность Украины наносить удары вглубь территории России с использованием американского оружия. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил на пресс-конференции, состоявшейся 18 ноября после заседания Совета по международным отношениям ЕС.
«Администрация президента Байдена разрешила использование американского оружия на территории России дальностью до 300 км», - сказал Боррель.
Речь идет об американских ракетах ATACMS, дальность действия которых составляет 306 км.
«Это не очень большое расстояние, оно не уходит вглубь страны, но это решение администрации Байдена. Я не знаю, почему это решение было принято сейчас, а не перед выборами», - добавил он.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности не раскрыл свои источники. Официальные лица США еще не подтвердили, что Украине разрешено использовать американское оружие большой дальности против России.
Многие американские СМИ со ссылкой на свои источники сообщили, что президент США Джо Байден санкционировал использование украинскими военными ракет ATACMS для нанесения ударов по территории России.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что разрешение ударить по Киеву американским оружием вглубь России, если такое действительно произойдет, ознаменовало бы качественно новый виток напряженности и новый уровень участия Вашингтона в продолжающийся конфликт на Украине.