Բորելը հաստատել է, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային թույլատրել է մինչև 300 կմ հեռահարությամբ հարվածներ հասցնել Ռուսաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հաստատել է, որ Սպիտակ տունը հանել է Ուկրաինայի կողմից ամերիկյան զենքերով Ռուսաստանի տարածքի խորքերը հարվածելու սահմանափակումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է նոյեմբերի 18-ին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Նախագահ Բայդենի վարչակազմը թույլատրել է ամերիկյան զենքերի կիրառումը Ռուսաստանի տարածքում՝ մինչև 300 կմ հեռավորության վրա», - ասել է Բորելը։
Խոսքը գնում է ամերիկյան ATACMS հրթիռների մասին, որոնց հեռահարությունը 306 կմ է։
«Դա շատ մեծ հեռավորություն չէ, դա չի գնում երկրի խորքերը, բայց սա Բայդենի վարչակազմի որոշումն է։ Ինչո՞ւ է այս որոշումն ընդունվել հիմա և ոչ թե ընտրություններից առաջ՝ չգիտեմ», - հավելել է նա։
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչը չի բացահայտել իր աղբյուրները. ԱՄՆ պաշտոնյաները դեռ չեն հաստատել, որ Ուկրաինային թույլատրվել է ամերիկյան հեռահար զենք օգտագործել Ռուսաստանի դեմ։
Ամերիկյան բազմաթիվ լրատվամիջոցներ, վկայակոչելով իրենց աղբյուրներին, հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն արտոնել է ուկրաինացի զինվորականների կողմից ATACMS հրթիռների կիրառումը Ռուսաստանի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ամերիկյան զենքով Ռուսաստանի խորքերը հարվածելու թույլտվությունը Կիևին, եթե նման բան իրոք եղել է, կնշանավորի լարվածության որակապես նոր շրջափուլ և Վաշինգտոնի ներգրավվածության նոր մակարդակ Ուկրաինայում ընթացող հակամարտության մեջ։

YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. The EU’s foreign policy chief Josep Borrell has confirmed reports that Washington has lifted restrictions on Ukraine’s use of US-supplied long-range ATACMS missiles against targets deep inside Russia.
Several media outlets reported on Nov. 17 that U.S. President Joe Biden permitted Ukraine to use its ATACMS missiles to strike targets on Russian soil. Neither Washington nor Kyiv confirmed the reports.
The White House “has authorized the use of its weapons, with up to 300km radius, (to hit) into the Russian territories,” Borrell told journalists when asked to comment on the reports at a press conference, according to RT.
“It’s not that much in terms of distance, it doesn’t go deep into the country, but this is the decision by the Biden administration,” RT quoted EU’s top diplomat as saying. He noted that the Biden administration had “said ‘no’ for a long time and then they are ending up saying yes.”
“Why have they taken this decision now and not before the (presidential) elections? I don’t know,” Borrell said.
Russian President Vladimir Putin has warned the Western countries against allowing Ukraine to use their long-range weapons to strike Russia, noting that this could lead to a direct confrontation, RT reported.