Աղետի գոտում երկաթուղու աշխատանքը վերականգնվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աղետի գոտում երկաթուղու աշխատանքը վերականգնվել է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Հեղեղումից կարճ ժամանակ անց` այսօր, արդեն մեզ հաջողվեց շահագործել Ալավերդիից դեպի Այրում վնասված երկաթգիծը։ Բեռնատար գնացքն անցել է նորոգված երկաթգծով։
Երկաթուղու աշխատանքը գործնականում վերականգնված է։
Շնորհակալություն «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ տնօրինությանն ու աշխատակիցներին ցուցաբերած աջակցության և երկաթուղու աշխատանքը կարճ ժամանակում վերականգնելու գործում ներդրած ջանքերի համար»,- նշել է նախարար Սանոսյանը:
Մայիսի 26-ին հորդառատ անձրևների և Դեբեդ, Աղստև, Տաշիր գետերի վարարման հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են առաջացել։ Հեղեղումների հետևանքով ջրալցվել են տներ, շենք-շինություններ, քանդվել ճանապարհներ։ Լոռիում և Տավուշում հեղեղումների հետևանքով կա 4 զոհ։

Railway operations restored in the disaster zone
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Railway work has been restored in the disaster zone, Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan said on Facebook.
"Shortly after the flood, today, we have successfully restored operations on the damaged railway from Alaverdi to Ayrum. A freight train has already passed through the repaired railway.
Railway operations have now been practically restored,'' the minister said.
Minister Sanosyan expressed his gratitude to the management and employees of South Caucasian Railways CJSC for their support and efforts invested in restoring railway operations in such a short time.
On May 26, floods occurred in the Lori and Tavush regions due to heavy rains and the overflowing of the Debed, Aghstev, and Tashir rivers. The floods led to the inundation of houses, buildings, and structures, as well as the destruction of roads. Four fatalities have been reported as a result of the floods.