ՀՀ տեղական ինքնակառավարման համակարգը կայացած է. ՏԿԵ նախարար Սանոսյանը շնորհավորել է Տեղական ինքնակառավարման օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանում հոկտեմբերի 10-ին նշվող Տեղական ինքնակառավարման օրվա առթիվ՝ ընդգծելով, որ «տեղական ինքնակառավարման համակարգն այս 28 տարիների ընթացքում անցնել է բազմաթիվ դժվարությունների միջով, հաղթահարել տարբեր մարտահրավերներ, սակայն, այսօր վստահաբար կարող ենք փաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման համակարգը կայացած է»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՏԿԵ նախարարը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղադրած ուղերձում նշել է. «1996 թվականի նոյեմբերի 10-ին կայացած Հայաստանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման մարմինների առաջին ընտրություններից ի վեր նոյեմբերի 10-ը նշվում է որպես Տեղական ինքնակառավարման օր:
Այսօր մենք տոնում ենք ՏԻՄ համակարգի կազմավորման 28-ամյակը:
Տեղական ինքնակառավարման համակարգն այս 28 տարիների ընթացքում անցնել է բազմաթիվ դժվարությունների միջով, հաղթահարել տարբեր մարտահրավերներ, սակայն այսօր վստահաբար կարող ենք փաստել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման համակարգը կայացած է։
Գնահատելով տեղական ինքնակառավարման ոլորտում ձեռք բերված արդյունքները՝ մենք նաև արձանագրում ենք այն անելիքները, որ դեռ կան ժողովրդավարությունն ապահովող հանրային կառավարման այս կարևոր համակարգում։
Մենք շարունակելու ենք աշխատել համայնքային ունակությունները բարելավելու, կարողությունները հզորացնելու ուղղությամբ: Ներդրվում են նորարարական ծրագրեր, տեղեկատվական ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, մշտական աշխատանք է տարվում կառավարման էլեկտրոնային համակարգերի կիրառության ընդլայնման ուղղությամբ, ինչը կապահովի ՏԻՄ-երի կողմից մատուցող հանրային ծառայությունների որակի բարելավում և հասանելիության ընդլայնում:
Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացված վարչատարածքային բարեփոխումների արդյունքում արձանագրված տեսանելի ձեռքբերումների շարքը կարելի է շատ երկար թվարկել:
Վարչատարածքային բարեփոխումների արդյունքում հնարավոր է դարձել ապահովել ֆինանսական ռեսուրսների էական ավելացում, տարեկան կտրվածքով սեփական եկամուտների կայուն աճը, սեփական եկամուտների հավաքագրման հիմնականում բարձր ու կայուն ցուցանիշներ: Արդյունքում՝ համայնքներն իրականացնում են լայնածավալ ներդրումային ծրագրեր համայնքային ենթակառուցվածքներում, բարելավում են մատուցվող ծառայությունների որակը: Աճում է տնտեսական ակտիվությունն ու լավարկվում բիզնես միջավայրը, բարձրանում է համայնքների՝ տարբեր մարտահրավերներին դիմադրողականության մակարդակը:
Իրականացված բարեփոխումների արդյունքում հնարավորություն է ընձեռվել խորացնելու լիազորությունների ապակենտրոնացման քաղաքականությունը` արդեն ձևավորված բազմաբնակավայր համայնքներում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին վերապահելով ավելի մեծ ծավալի լիազորություններ, մեծացնելով դրանց դերը հանրային կառավարման համակարգում:
Հատկանշական է, որ «Լիազորությունների ապակենտրոնացման հայեցակարգ»-ը Վարչապետը ստորագրեց անցած տարի հենց այս օրերին:
Այժմ մեր գործընկեր գերատեսչությունների հետ ու միջազգային կազմակերպությունների տեխնիկական օժանդակությամբ իրականացվում են ուսումնասիրություններ կոնկրետ լիազորությունների փոխանցման հիմնավորումների մշակման ուղղությամբ:
Հայաստանում լիազորությունների ապակենտրոնացումը կարևոր քայլ կհանդիսանա կառավարման արդյունավետության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կարողությունների զարգացման համար։
Կրկին շնորհավորելով տոնի առթիվ՝ ՏԻՄ բոլոր ներկայացուցիչներին մաղթում եմ հաջողություններ և հաստատակամություն իրենց պատվաբեր և պատասխանատու գործում»:

Система местного самоуправления РА состоялась. Министр ТУиИ Саносян поздравил с Днем местного самоуправления
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян направил поздравительное послание по случаю отмечаемого в Армении 10 октября Дня местного самоуправления, подчеркнув, что «система местного самоуправления за эти 28 лет прошла через множество трудностей, преодолела различные вызовы, однако сегодня мы с уверенностью можем констатировать, что система местного самоуправления в Республике Армения состоялась».
Как передает Арменпресс, в сообщении на своей странице в Facebook, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян отметил: «После первых выборов в органы местного самоуправления в Республике Армения, состоявшихся 10 ноября 1996 года, 10 ноября отмечается как День местного самоуправления.
Сегодня мы отмечаем 28-ю годовщину создания системы ОМС.
Система местного самоуправления за эти 28 лет прошла через множество трудностей, преодолела различные вызовы, однако сегодня мы с уверенностью можем констатировать, что система местного самоуправления в Республике Армения состоялась.
Оценивая результаты, достигнутые в сфере местного самоуправления, мы также отмечаем, что еще предстоит сделать в этой важной системе государственного управления, обеспечивающей демократию.
Мы продолжим работать над улучшением возможностей сообщества, расширением возможностей. Внедряются инновационные программы, современные информационные технологии, ведется постоянная работа по расширению применения электронных систем управления, что обеспечит повышение качества и расширение доступа к общественным услугам, предоставляемым ОМС.
Можно очень долго перечислять ряд видимых достижений, зафиксированных в результате административно-территориальных реформ, проведенных в Республике Армения.
В результате административно-территориальных реформ стало возможным обеспечить значительное увеличение финансовых ресурсов, стабильный рост собственных доходов в годовом исчислении, в основном высокие и стабильные показатели сбора собственных доходов. В результате общины реализуют крупномасштабные инвестиционные проекты в общинной инфраструктуре, улучшают качество предоставляемых услуг. Растет экономическая активность и оптимизируется бизнес-среда, повышается уровень устойчивости сообществ к различным вызовам.
В результате проведенных реформ появилась возможность углубить политику децентрализации полномочий, предоставив органам местного самоуправления в уже сформированных многонаселенных общинах больший объем полномочий, увеличив их роль в системе общественного управления.
Примечательно что «концепция децентрализации полномочий» была подписана премьер-министром в эти дни в прошлом году.
В настоящее время совместно с нашими партнерскими ведомствами и при техническом содействии международных организаций проводятся исследования по разработке обоснований передачи конкретных полномочий.
Децентрализация полномочий в Армении станет важным шагом для повышения эффективности управления и развития потенциала органов местного самоуправления.
Еще раз поздравляя с праздником, желаю всем представителям органов местного самоуправления успехов и настойчивости в их почетном и ответственном деле».