Ախուրյան համայնքի բնակավայրերում բացվել են ժամանակակից ոճով կահավորված գրադարաններ
Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքի Մարմաշեն, Կապս և Մայիսյան բնակավայրերում բացվել են նոր, ժամանակակից ոճով կահավորված գրադարաններ՝ հարմարավետ ընթերցասրահով, խաղաղ ու լուսավոր միջավայրով, որը գյուղերի բնակիչների համար կլինի ոչ միայն ընթերցանության, այլև մշակութային ժամանցի, հանդիպումների և նոր գաղափարների ձևավորման կենտրոն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց համայնքի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Աննման Մինասյանը, նորաստեղծ գրադարանները «Կալեյդոսկոպ» գրադարանների նոր մոդելի մի մասն է, որը նախատեսված է գյուղական համայնքներում գրքի և ընթերցանության նկատմամբ հետաքրքրությունը խթանելու և գրադարանային միջավայրը նորովի ձևավորելու համար։
Ախուրյան համայնքի երեք բնակավայրերում բացված գրադարաններից յուրաքանչյուրը համալրվել է շուրջ 300-ական, ամբողջությամբ նոր տպագրության գրքերով՝ ընթերցողներին առաջարկելով նոր ու բազմազան գրականություն։ Ծրագիրն իրականացվել է Liad4Shirak ծրագրի շրջանակում՝ «Կենտրոնական Շիրակ» ՏԱԽ-ի (Տեղական Ակտիվ Խումբ) և Ախուրյան համայնքի համագործակցությամբ, Եվրոպական միության՝ Հայաստանում և Ավստրիական զարգացման համագործակցության ֆինանսական աջակցությամբ։
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 16,5 միլիոն դրամ, որից 1,5 միլիոն դրամը տրամադրել է Ախուրյան համայնքապետարանը։ Համայնքապետարանը նաև հոգացել է գրադարանավարների հաստիքների ապահովումբ, տրամադրել անհրաժեշտ տարածքները և ստանձնել դրանց պահպանման ու կոմունալ ծախսերի հոգածությունը։
«Այս համագործակցությունը ևս մեկ օրինակ է այն բանի, թե ինչպես հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային գործընկերների և համայնքի համատեղ ջանքերով կարելի է նոր կյանք հաղորդել գյուղական բնակավայրերի մշակութային միջավայրին։ Ախուրյան համայնքը շարունակելու է աջակցել նման նախաձեռնություններին՝ բաց լինելով նորարարական գաղափարների և համայնքի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի համար»,-նշեց Աննման Մինասյանը։

В поселках Ахурянской общины открылись библиотеки, оформленные в современном стиле
В поселках Мармашен, Капс и Маисян Ахурянской общины Ширакской области открылись новые, оформленные в современном стиле библиотеки с комфортабельными читальными залами, с тихой и светлой обстановкой, которые станут центром не только для чтения, но и для культурных развлечений, встреч и формирования новых идей у жителей сел.
Как сообщила агентству Арменпресс пресс-секретарь главы общины Аннман Минасян, вновь созданные библиотеки являются частью новой модели библиотек «Калейдоскоп», призванной стимулировать интерес к книгам и чтению в сельских общинах и по-новому преобразовывать и оформлять библиотечную среду.
Каждая из библиотек, открытых в трех поселках общины Ахурян, пополнилась примерно 300 совершенно новыми печатными книгами, предлагая читателям новую и разнообразную литературу. Проект был реализован в рамках программы Liad4Shirak в сотрудничестве с МАГ (местной активной группой) «Центральный Ширак» и общиной Ахурян при финансовой поддержке Европейского союза в Армении и Австрийского агентства по развитию.
Общая стоимость проекта составляет 16,5 миллионов драмов, из которых 1,5 миллиона драмов было предоставлено муниципалитетом Ахуряна. Муниципалитет также позаботился о сохранении должностей библиотекарей, предоставлении необходимых помещений и покрытии расходов на их содержание и коммунальные услуги.
«Это сотрудничество — еще один пример того, как совместные усилия НПО, международных партнеров и местного сообщества могут вдохнуть новую жизнь в культурную среду сельских поселений. Община Ахурян продолжит поддерживать подобные инициативы, оставаясь открытой для инновационных идей и программ развития общины», — отметила Аннман Минасян.