Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Ժխտման ճարտարապետները» ֆիլմի պրոդյուսերական թիմին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 6-ին հյուրընկալել է «Ժխտման ճարտարապետները» վավերագրական ֆիլմի պրոդյուսերական թիմի անդամներ Դին Քեյնին ու Մոնթել Ուիլյամսին և նրանց ընտանիքի անդամներին, ովքեր Հայաստանում են ֆիլմի երևանյան պրեմիերայի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահն իր տպավորություններն է ներկայացրել «Մոսկվա» կինոթատրոնում երեկ հայ հանդիսատեսի դատին ներկայացված ֆիլմից՝ ընդգծելով, որ, իր համոզմամբ, այն կարևոր նշանակություն ունի ցեղասպանությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման գործում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ տպավորված է ինչպես Միացյալ Նահանգներում, այնպես էլ այլ երկրներում լայն ընդունելության արժանացած ֆիլմից, որը վավերագրական հարուստ նյութի հիման վրա մեկ անգամ ևս փաստացի վերականգնում է այն ճշմարտությունը, որ ժխտողականությունը ծնում է նոր հանցագործություններ, և որ ճանաչումն ու դատապարտումը, թերևս, ամենակարևոր միջոցներն են այդ հանցագործությունները կանխելու համար:
«Կարծում եմ՝ այս ֆիլմի կարևորությունը նաև նրանում է, որ չնայած գիտական շրջանակներում այս խնդրի մասին շատ են խոսել, բայց այս առումով փաստավավերագրական ֆիլմերի պակաս կա, և «Ժխտման ճարտարապետները» ֆիլմը լրացնում է այդ պակասը: Եվ զուգահեռներն այսօրվա ու 100 տարի առաջվա իրականության հետ շատ կարևոր են: Ինձ հետաքրքրեց նաև այն հանգամանքը, որ կարծում եմ՝ դուք ցանկացել եք ասել, որ ժխտողականությունը, անկախ նրանից, թե ինչպես է տեղի ունենում, ունի շատ ընդհանուր հատկանիշներ: Այսինքն՝ կատարողները նախօրոք գիտեն, որ հետո պետք է ժխտեն և նաև վստահ են, որ իրենց այդ ժխտումն անցնելու է, քանի որ նախկինում ևս այդպես է եղել: Իհարկե, շատ հետաքրքիր էր զուգահեռը Հայոց ցեղասպանության և այն իրադարձությունների հետ, որ այսօր տեղի են ունենում Լեռնային Ղարաբաղում՝ Արցախում»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը և շնորհակալություն հայտնել ֆիլմի պրոդյուսերական թիմին ու ի դեմս նրանց բոլորին, ովքեր իրենց նպաստն են բերել այս ֆիլմի իրագործմանը։
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ պետական բարձր պարգևով՝ Պատվո շքանշանով պարգևատրել է պրոդյուսեր, սցենարիստ Մոնթել Բրայան Ուիլյամսին և դերասան, պրոդյուսեր Դին Ջորջ Քեյնին:
Ֆիլմի պրոդյուսերներ Դին Քեյնը և Մոնթել Ուիլյամսն անձամբ իրենց և իրենց ընտանիքների անունից շնորհակալություն են հայտնել Նախագահ Սարգսյանին ֆիլմի երևանյան պրեմիերային ներկա գտնվելու համար և մեծ պատիվ համարել Նախագահի նստավայրում հյուրընկալվելը:
Պրոդյուսերները հույս են հայտնել, որ իրենց նկարահանած ֆիլմը կօգնի փոխել ընկալումները ներկայացված հարցի վերաբերյալ ոչ միայն Միացյալ Նահանգներում, այլև ամբողջ աշխարհում: Յուրաքանչյուր վավերագրողի համար, ով նման ֆիլմեր է պատրաստում, ըստ պրոդյուսերներ Դին Քեյնի և Մոնթել Ուիլյամսի, կարևոր է դիտել իր աշխատանքի արդյունքը այլ անձանց հետ միասին և տեսնել այն մարդկանց արձանանքները, ովքեր այդ պահին դիտում են ֆիլմը: Նշելով, թե տեղյակ են, որ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ևս ականատեսն ու մասնակիցն է եղել ֆիլմում նկարագրվող՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերի, պրոդյուսերները հույս են հայտնել, որ ինչ պատկերել են ֆիլմում, համապատասխանում է այն իրականությանը, որ Նախագահն է տեսել իր աչքերով: Նրանք իրենց աշխատանքի լավագույն գնահատականը համարել են ֆիլմից ստացած արձագանքները:

Президент Армении принял членов продюсерской группы документального фильма «Архитектура отрицания»
Президент Армении Серж Саргсян принял членов продюсерской группы документального фильма «Архитектура отрицания» Дина Кейна и Монтела Уильямса и членов их семей, которые находятся в Армении в связи с ереванской премьерой фильма.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поделился с ними своими впечатления от фильма, который был представлен вчера на суд армянского зрителя в кинотеатре «Москва». Серж Саргсян подчеркнул, что по его мнению, он имеет важное значение в деле международного признания и осуждения геноцидов, в том числе, Геноцида армян. Серж Саргсян отметил, что на него большое впечатление произвёл этот фильм, который удостоился широкого признания как в Соединённых Штатах, как и в других странах, и который на основе богатого документального материала ещё раз фактически восстанавливает и заново подтверждает ту истину, что отрицание порождает преступления, и что признание и осуждение, вероятно, самые важные средства для предотвращения этих преступлений.
«Думаю, что важность этого фильма также в том, что несмотря на множество разговоров об этой проблеме в научных кругах, существует недостаток в документально-фактических фильмах по этому поводу, и фильм «Архитектура отрицания» восполняет этот недостаток. И параллели сегодняшней реальности и событий 100-летней давности очень важны. Меня заинтересовало также то обстоятельство, что думаю, вы хотели сказать, что отрицание, независимо от того, как оно происходит, имеет очень много общих черт. То есть исполнители заранее знают, что потом будут отрицать и также уверены, что это их отрицание пройдёт, поскольку и в прошлом так было. Конечно, очень интересна была параллель между Геноцидом армян и теми событиями, которые сегодня имеют место в Нагорном Карабахе - Арцахе», - сказал Президент Саргсян и выразил благодарность продюсерской группе фильма и в их лице всем тем, кто внес свой вклад в создание этого фильма.
За значительный вклад в дело международного признания геноцида армян и предотвращения геноцидов и преступлений против человечества Президент Серж Саргсян наградил высокой государственной наградой РА - орденом Почёта продюсера, сценариста Монтела Брайана Уильямса и актёра, продюсера Дина Джорджа Кейна.
Продюсеры фильма Дин Кейн и Монтел Уильямс от своего имени и от имени своих семей выразили благодарность Президенту Саргсяну за присутствие на ереванской премьере фильма и сочли большой честью то, что их принимают в резиденции Президента.
Продюсеры выразили надежду, что снятый ими фильм поможет изменить восприятия по поводу представленной проблемы не только в Соединённых Штатах, но также во всём мире. Для любого документалиста, который готовит такие фильмы, по словам продюсеров Дина Кейна и Монтела Уильямса, важно смотреть результат своего труда вместе с другими людьми и видеть реакцию тех людей, которые в этот момент смотрят фильм. Отметив, что они в курсе, что Президент Серж Саргсян также очевидец и участник описываемых в фильме событий в Нагорном Карабахе, продюсеры выразили надежду, что то, что они представили в фильме, соответствует той действительности, которую Президент видел своими глазами. Они сочли лучшей оценкой своего труда отклики, полученные от фильма.