ՀՀ վարչապետը և Իրանի առաջին փոխնախագահը քննարկել են երկկողմ տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցեր
ՀՀ վարչապետը և Իրանի առաջին փոխնախագահը քննարկել են երկկողմ տնտեսական
համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի հրավերով պաշտոնական այցով ժամանել է Իրան: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկավրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Թեհրանի «Մեհրաբաղ» օդանավակայանում պաշտոնական դիմավորման արարողությունից հետո վարչապետ Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությունն ուղևորվել է ԻԻՀ թագավորական «Սաադաբադ» պալատ, որտեղ կայացել է Կարեն Կարապետյանի և Էսհաղ Ջահանգիրիի հանդիպում-առանձնազրույցը։
ՀՀ կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար ու ևս մեկ անգամ շնորհավորել Էսհաղ Ջահանգիրիիին Իրանի նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ: Վարչապետը բարձր է գնահատել բարեկամ Իրանի հետ ձևավորված սերտ, բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: «Լիահույս եմ, որ այս հանդիպումից հետո մենք նոր շունչ կհաղորդենք մեր համագործակցությանը և մեր օրակարգում գտնվող բոլոր ծրագրերին: Տնտեսական համագործակցությանն անդրադառնալով՝ պետք է նշեմ, որ այն զգալիորեն զիջում է մեր երկրների միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը: Սակայն ավելի քան վստահ եմ, որ կարող ենք նոր հաջողություններ արձանագրել մեր համագործակցության տնտեսական հարթությունում»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին իր հրավերն ընդունելու, Իրան այցելելու համար ու բարձր գնահատել երկու երկրների հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը: Էսհաղ Ջահանգիրին կարևորել է երկու հարևան ու բարեկամ պետությունների միջև տարբեր ոլորտներում տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և վստահություն հայտնել, որ վարչապետ Կարապետյանի պաշտոնական այցը կնպաստի տնտեսական համագործակցության էլ ավելի ակտիվացմանն ու ընդլայնմանը:
ՀՀ վարչապետն ու Իրանի նախագահի առաջին տեղակալը երկկողմ տնտեսական օրակարգի կարևոր ծրագրերից են համարել Իրան-Հայաստան 400 կՎ լարման էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա ավելացնել երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի և գազի փոխանակման ծավալները՝ նպաստելով թե երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, թե այս բնագավառում տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը: Կողմերը մեծապես կարևորել են նաև Մեղրիի ՀԷԿ-ի ծրագրի իրականացումը: Իրան-Հայաստան տնտեսական, առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար նշանակալի է համարվել «Սյունիք ազատ տնտեսական գոտու» դերը, վերջինիս և իրանական «Արաս» ազատ գոտիների համագործակցությունը: «Վստահ եմ, որ այս գոտին կարող է հետաքրքրել թե իրանական կազմակերպություններին, որոնք կցանկանան դուրս գալ ԵԱՏՄ, եվրոպական շուկաներ, քանի որ Հայաստանը տիրապետում է GSP+ արտոնյալ ռեժիմին, ինչպես նաև այն ընկերություններին, որոնք Իրանի հետ համագործակցության սահմանափակումներ կունենան: Այս համատեքստում նաև արդյունավետ գործիք կարող է լինել արտահանող ներմուծող ընկերության ստեղծումը»,- ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է աջակցել ընկերությանը՝ ԵԱՏՄ շուկա դուրս գալու հարցում:
Կարեն Կարապետյանի և Էսհաղ Ջահանգիրիի առանձնազրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Հայաստանի և Իրանի համագործակցության կարևոր ոլորտներից է համարվել միջազգային տրանսպորտային միջանցքների զարգացումը, մուլտիմոդալ տարանցիկ փոխադրումները, Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ծրագրի առանձին հատվածների կառուցման ուղղությամբ իրականական կողմի հնարավոր մասնակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ էներգետիկ համագործակցությանը: Կարևորվել է երկու երկրների միջև ակտիվ համագործակցությունը նաև մաքսային մարմինների միջև: Վարչապետ Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնել է Հայաստան-Իրան սահմանային անցակետի արդիականացման ծրագիրը:
Անդրադառնալով Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ գործընթացը հնարավորինս շուտ կավարտվի և նշել, որ հայկական կողմը պատրաստ է ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն:
Կողմերը համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները՝ պայմանավորվելով մոտ ժամանակներս անցկացնել հերթական՝ 15-րդ նիստը:
ՀՀ վարչապետը և Իրանի առաջին փոխնախագահը նաև անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին: Այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել իրանական կողմին ԼՂ հիմնահարցում հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Կարեն Կարապետյանն Էսհաղ Ջահանգիրիին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվել է:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կապի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի բնագավառներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Armenian Premier, First Vice President of Iran discuss issues of expanding economic relations
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. At the invitation of the First Vice President of Iran Eshaq Jahangiri Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan has arrived in Iran on an official visit. As ARMENPRESS was informed from the press service of the Government of Armenia, following the official meeting ceremony at the Mehrabad airport in Tehran, the delegation led by Premier Karapetyan headed to Iran’s Royal Saadabad Palace where the meeting of Karen Karapetyan and Eshaq Jahangiri took place.
The Head of the Executive of Armenia thanked for the cordial reception and once again congratulated Eshaq Jahangiri on the re-appointment to the post of the First Vice President of Iran. The Armenian Premier highly assessed the close and friendly relations between Armenia and Iran that continue to develop in an atmosphere of mutual trust. “I am full of hope that after our meeting we will give new breath to our cooperation and all the programs on our agenda. Referring to economic cooperation I have to note that it’s significantly inferior to the high level political dialogue between our countries. But I am more than convinced that we will be able to record new achievements in the economic field of our cooperation”, Karen Karapetyan said.
First Vice President of Iran Eshaq Jahangiri thanked the Armenian Premier for accepting his invitation and visiting Iran and highly assessed the current level of the interstate relations. Eshaq Jahangiri highlighted the continuous development of economic relations in various spheres between the two neighboring and friendly countries and expressed conviction that PM Karapetyan’s official visit will foster further activation and expansion of economic cooperation.
The Armenian Premier and the First Vice President of Iran assessed the construction of Iran-Armenia 400kw third power transmission line one of the important projects of bilateral economic agenda that will give an opportunity to add the gas-electricity exchange volumes. The sides also highlighted the implementation of Meghri HPP project. The role of “Syunik free trade zone” and its cooperation with Iranian “Aras” free trade zone was assessed as of key importance for the development of Armenian-Iranian economic and trade relations. “I am sure this free trade zone can be of interest for Iranian companies that would like to enter the EEU market or the European markets, since Armenia has been granted with GSP+ privileged trade regime, as well as for other companies that might have limitations for cooperation with Iran”, Karen Karapetyan said.
Following the tête-à-tête conversation between Karen Karapetyan and Eshaq Jahangiri an expanded format meeting took place during which cooperation prospects in different spheres were discussed.
The development of international transport corridors, multimodal transport and the possible participation of the Iranian side in the construction of some parts of North-South road corridor were assessed as important spheres for cooperation between Armenia and Iran.
Trilateral energy cooperation between Armenia, Iran and Turkmenistan was touched upon. Active cooperation between the customs agencies of the two countries was also highlighted. Premier Karapetyan informed that the Government of Armenia has initiated a project of modernization of Armenia-Iran border check point.
Referring to the talks on Iran-EEU FTA, the Head of the Executive of Armenia hoped that the process will come to end in maximally short period of time and said that the Armenian side is ready to support.
The sides shared the opinion that it’s necessary to activate the works of Armenia-Iran intergovernmental commission and agreed that the regular 15th session should be held in the near future.
The Armenian premier and the Vice President of Iran referred to regional developments. In this context Karen Karapetyan thanked the Iranian side for its balanced position on Nagorno Karabakh conflict.
Karen Karapetyan invited Eshaq Jahangiri to Armenia on an official visit which was accepted with pleasure.