Փոխվարչապետը համավարակի և պատերազմի պայմաններում կայուն մակրոմիջավայրի ապահովումը համարեց աննախադեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հնարավոր է եղել ապահովել կայուն մակրոմիջավայր՝ թե 2019-ին, թե 2020-ին, որն աննախադեպ է՝ ինչպես համավարակի, այնպես էլ Թուրքիայի հովանավորչությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պայմաններում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում «ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը նման հայտարարություն արեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը ստեղծված իրավիճակում շատ կարևոր համարեց կենտրոնացնել բոլորի ջանքերը 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման վրա: Նա հիշեցրեց, որ երկրի երկարաժամկետ զարգացման և ոլորտային ռազմավարությունների վերանայման աշխատանքները սկսվել են դեռ 2018-ին, 2019-ին իրականացվել են ոլորտային ռազմավարությունների, գլոբալ ռազմավարության բազմաթիվ ճշգրտումներ:
«Մակրոտնտեսական կայունության ապահովումը իհարկե լրջագույն և կարևորագույն երաշխիք է ներդրումների ներգրավման և տնտեսական աճի պոտենցիալի մեծացման համար: Սերտորեն համագործակցելով Կենտրոնական բանկի հետ՝ դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների կոորդինացիայի արդյունքում, հնարավոր եղավ ապահովել կայուն մակրոմիջավայր թե 2019-ին, թե 2020-ին, որն աննախադեպ է՝ ինչպես համավարակի, այնպես էլ Թուրքիայի հովանավորչությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պայմաններում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա շեշտեց՝ ակնհայտ է, որ 2021 թվականը լարված տարի է լինելու, բայց և վստահություն հայտնեց, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում կհաջողվի ունենալ բյուջե, որը հաշվի կառնի բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու մարտահրավերները, բավարար ռեսուրսներ կգեներացնի դրանց արդյունավետ չեզոքացման և դիմակայման ուղղությամբ, ինչպես նաև կապահովի  երկրի սոցիալ-տնտեսական կայունությունն ու անվտանգությունը: «Ակնհայտ է, որ թիվ մեկ խնդիրը, որը մենք պարտավոր ենք լուծել և որի հետ կապված, վստահ եմ, որ քննարկումների արդյունքում կգտնեք լուծումներ, արդյունավետությունն է: Ըստ էության մեր բոլոր ռազմավարություններին և քաղաքականություններին համահունչ ծախսերի տրամաբանություն  հնարավոր է եղել ապահովել մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում: Բայց մենք այսօր ունեք կորոնավիրուսի հետևանք, որին գումարվել է պատերազմական իրավիճակը, հետևաբար այդ հարցերի պատասխանը նույնպես պետք է գտնենք»,-ասաց փոխվարչապետը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ հնարավոր կլինի գտնել ու ապահովել անհրաժեշտ կայունությունը, և կլինի ֆինանսական բալանս, որը հնարավորություն կտա և շարունակել ապահովել կայունությունը և ներդրումների հոսքը, և իրականացնել ծախսերն այնպիսի արդյունավետության մակարդակով, որը հնարավորություն կտա հասնել  նպատակներին և  հաղթահարել ընթացիկ մարտահրավերները:

Обеспечение стабильной макросреды в условиях эпидемии и войны - беспрецедентно: Вице-премьер
В Армении удалось обеспечить стабильную макросреду и в 2019 году и в 2020, что беспрецедентно как в условиях эпидемии, так и войны, развязанной Азербайджаном под покровительством и при участии Турции. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян, представляя проект Закона “О государственном бюджете Армении на 2021 год”.
Он напомнил, что работы по долгосрочному развитию страны и пересмотру отраслевых стратегий начались еще в 2018 году, в 2019 году были осуществлены многочисленные уточнения и в отраслевых стратегиях и в глобальных. “Обеспечение макроэкономической стабильности - это, конечно, самая серьезная гарантия привлечения инвестиций и повышения потенциала экономического роста. В результате тесного сотрудничества с Центральным банком, в результате координации денежно-кредитной и фискальной политики, удалось обеспечить стабильную макросреду и в 2019 и в 2020 году, что является беспрецедентным как в условиях эпидемии, так и войны, развязанной Азербайджаном под покровительством и при участии Турции”.
Мгер Григорян подчеркнул, что очевидно, что 2021 год будет напряженным, но выразил уверенность, что в результате совместной работы мы сможем иметь бюджет, который  учтет все возможные риски и вызовы, сможет генерировать достаточные ресурсы для их эффективной нейтрализации и противодействия, социально-экономической стабильности и безопасности. “Очевидно, что проблема номер один, которую мы должны решить  - это эффективность, но я уверен, что Вы, в результате обсуждений, найдете решения. Благодаря нашей совместной работе стало возможным обеспечить рентабельность в соответствии со всеми нашими стратегиями и политикой. Но сегодня у нас есть последствия коронавируса, к которым добавилась и война, мы должны найти ответы и на эти вопросы”, - сказал вице-премьер.
Он выразил уверенность, что можно будет найти пути к необходимой стабильности и обеспечить ее, а также и финансовый баланс, который позволит и дальше обеспечивать стабильность и поток инвестиций, и осуществлять расходы на уровне эффективности, что позволит достичь целей и преодолеть текущие вызовы.