Ռուսաստանը բարդ իրավիճակներում միշտ Էլ հանդես Է եկել Իրանի կողմում. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան քաղաքական բարդ իրավիճակներում հանդես Է եկել Թեհրանի կողմում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը:
«Ռուսաստանն Իրանի ընկերն Է եղել բարդ իրավիճակներում»,-սեպտեմբերի 2-ին Զարիֆի խոսքը մեջբերել Է Mehr գործակալությունը: Նա հավելել Է, որ «նման գործընկերոջ հետ Իրանի կշարունակի իր համագործակցությունը»: «Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում»,-ընգծել Է ԱԳ նախարարը:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը սեպտեմբերի 2-ին բանակցություններ կվարի Զարիֆի հետ, որը Ռուսաստանի մայրաքաղաքում Է գտնվում աշխատանքային այցով: Ինչպես նշել Է ՌԴ ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերը, միջուկային գործարքի ապագան, ինչպես նաեւ Պարսից ծոցի գորտում սրված իրադրությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зариф заявил, что Россия всегда выступала на стороне Ирана в сложных ситуациях
Москва выступала на стороне Тегерана в сложных политических ситуациях. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Россия была другом Ирана в сложных ситуациях", - приводит в понедельник агентствоMehrслова Зарифа. Он добавил, что "с таким партнером Иран продолжит свое сотрудничество". "Наши отношения с Россией носят стратегический характер", - подчеркнул глава МИД.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в понедельник проведет переговоры с Зарифом, который находится в российской столице с рабочим визитом. Как отметила официальный представитель МИД России Мария Захарова, в ходе встречи будут рассмотрены шаги по расширению торгово-экономического сотрудничества, будущее ядерной сделки, а также обострившаяся ситуация в зоне Персидского залива.