ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թեհրանում իր աշխատանքը վերսկսել է Ադրբեջանի դիվանագիտական առաքելությունը։ Դեսպանատան վերաբացումը տեղի է ունեցել Իրանի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև բանակցությունների արդյունքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Իրանի կառավարության խոսնակը հայտնել է, որ Ադրբեջանի դեսպանատան վերաբացումը հանգուցյալ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի՝ արդյունքներին նպատակաուղղված դիվանագիտության, ինչպես նաև Իրանի նախագահի պաշտոնակատար Մոհամմադ Մոխբերի և Արտաքին գործերի նախարարության կողմից շարունակվող հետագա աշխատանքի արդյունքն է։
Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ Իրանը համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկել՝ ապահովելու դեսպանատան նոր շենքի անվտանգությունը։
Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատունը դադարեցրել էր գործունեությունը 2023 թ․ հունվարին տեղի ունեցած զինված հարձակումից հետո։ Այդ ժամանակ զոհվել էր դեսպանատան անվտանգության մեկ աշխատակից, երկուսը վիրավորվել էին:
Հետաքննությունը պարզել էր, որ հարձակվողը, որը դեպքի վայրում ձերբակալվել էր, գործել է անձնական և ընտանեկան խնդիրների հետ կապված դրդապատճառներով։ Ադրբեջանը հարձակումը որակել էր որպես ահաբեկչություն։

Посольство Азербайджана в Иране возобновило свою работу. Открытие посольства состоялось в результате переговоров между властями Ирана и Азербайджана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает информационное агентство Mehr.
Представитель правительства Ирана заявил, что открытие посольства Азербайджана стало возможным в результате дипломатии покойного президента Эбрагима Раиси, а также продолжающейся работы исполняющего обязанности президента Ирана Мохаммеда Мохбера и Министерства иностранных дел Ирана.
Иран принял соответствующие меры для обеспечения безопасности здания посольства.
Посольство Азербайджана в Иране прекратило свою деятельность в январе 2023 года после вооруженного нападения. Тогда был убит один сотрудник службы безопасности посольства, двое получили ранения.
Следствие установило, что нападавший, задержанный на месте происшествия, руководствовался личными и семейными мотивами. Азербайджан назвал это нападение терроризмом.