Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանն ավարտել է խաղաղության համաձայնագրի շուրջ իր աշխատանքը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շարունակվում են սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները, իսկ ադրբեջանական կողմն ավարտել է խաղաղության համաձայնագրի վերջնական համաձայնեցման իր բաժինը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը։
«Սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի համար ստեղծվել են համապատասխան հանձնաժողովներ, որոնք շարունակաբար աշխատում են։ Մենք արդեն տեսել ենք այդ աշխատանքի առաջին դրական արդյունքները. սահմանազատվել է պետական սահմանի շուրջ 13 կիլոմետր հատված»,- ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
Բայրամովն ընդգծել է՝ կողմերի միջև ձեռք են բերվել նաև մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնց համաձայն` սահմանազատման գործընթացը կշարունակվի հյուսիսից հարավ ուղղությամբ, իսկ անկլավային գյուղերին առնչվող հարցերը կստանան իրենց լուծումը։
Միաժամանակ Ադրբեջանի արտգործնախարարը կրկնել է Բաքվի դիրքորոշումը, ըստ որի՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ է Հայաստանի Սահմանադրությունից հեռացնել, Բաքվի գնահատմամբ, Ադրբեջանի նկատմամբ «տարածքային պահանջներ պարունակող դրույթները»։
Բայրամովը նաև անդրադարձել է ճանապարհային և երկաթուղային նախագծերին՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են։
Նրա խոսքով՝ 2025թ. օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի կարևոր արդյունքներից մեկը եղել է Հայաստանի տարածքով անցնող հատվածի շուրջ պայմանավորվածությունը, որին աջակցում է նաև Միացյալ Նահանգները։
«Այս ուղղությամբ բանակցություններ են ընթանում ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև։ Միևնույն ժամանակ TRIPP նախագծի մուտքի և ելքի հատվածները գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում։ ԱՄՆ-ից մեր գործընկերները մեզ տեղեկացնում են, որ գործընթացը շարունակվում է, և ներկայումս նախապատրաստվում են համապատասխան փաստաթղթերը»,- ասել է Բայրամովը։

Azerbaijan has completed its part of work on peace agreement with Armenia, Bayramov says
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said Azerbaijan has completed its part of the work on finalizing a peace agreement with Armenia, while border delimitation and demarcation efforts between the two countries continue.
According to Azerbaijan's APA news agency, Bayramov said the commissions established for the delimitation and demarcation process continue their work on a regular basis.
"We have already seen the first positive results of this process. Around 13 kilometers of the state border have been delimited," he said.
Bayramov added that the sides have also reached a number of agreements under which the delimitation process will continue from north to south and issues related to the enclave villages will be addressed.
At the same time, the Azerbaijani foreign minister reiterated Baku's position that, before a peace agreement can be signed, Armenia must remove what Azerbaijan describes as provisions containing territorial claims against Azerbaijan from its Constitution.
Bayramov also commented on road and railway projects, saying work in that direction is continuing.
According to him, one of the key outcomes of the Washington Summit on August 8, 2025, was the agreement concerning the section passing through Armenian territory, a process that is also supported by the United States.
"Negotiations in this direction are under way between the United States and Armenia. At the same time, the entry and exit points of the TRIPP project are located in Azerbaijan. Our U.S. partners have informed us that the process is continuing and that the relevant documents are currently being prepared," Bayramov said.