LINKS Europe-ը հայտարարում է «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025» արշավի մեկնարկի մասին
LINKS Europe-ը հայտարարում է «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025» արշավի մեկնարկի մասին։ Սա «Հարավային Կովկասն առանց ականների» արշավի չորրորդ փուլն է, որը LINKS Europe-ը համակարգում է 2019 թվականից։ Ինչպես նախորդ փուլերում, այս անգամ ևս արշավը կլինի տարածաշրջանային՝ ընդգրկելով Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, և կընթանա հինգ պաշտոնական լեզվով՝ հայերեն, ադրբեջաներեն, վրացերեն, ռուսերեն և անգլերեն։ LINKS Europe-ը արշավի շրջանակում համագործակցելու է երեք երկրի շահագրգիռ կողմերի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արշավը կանցկացվի սեպտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 15-ը։ Առաջին փուլը՝ սեպտեմբերի 1-ից նոյեմբերի 15-ը, հիմնականում կլինի տեղեկատվական՝ օգտագործելով երեք երկրի ԶԼՄ-ները և սոցիալական մեդիան, ինչպես նաև ներգրավելով որոշում կայացնողներին և քաղաքացիական հասարակությանը։
Արշավի երկրորդ փուլում՝ նոյեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 15-ը, այս տարի ուշադրության կենտրոնում կլինի ականային աղտոտվածության մարդկային և տնտեսական «գինը»։ Արշավի շրջանակում նոյեմբերի 30-ը կնշվի որպես Հարավային Կովկասում ականների և այլ չպայթած զինամթերքների պատճառով զոհերի հետ համերաշխության օր։
LINKS Europe-ի խոսնակի խոսքով՝ այս տարվա արշավը հատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացի, ինչպես նաև 2025թ․ օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների պատմական հանդիպման համատեքստում։ Վեց տարի՝ 2018-2024 թվականներին, LINKS Europe-ը զբաղվել է ականների խնդրով շատ բարդ քաղաքական միջավայրում, բայց միշտ պնդել է, որ արդյունավետ ականազերծման համար անհրաժեշտ է տարածաշրջանային մոտեցում։ Կառույցը մշտապես հավատացել է նաև, որ ականազերծումը կարող է դառնալ վստահություն կառուցող քայլ տարածաշրջանում։ «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025»-ը կրկին առաջ կքաշի այս գաղափարները, սակայն հաշվի առնելով, որ այժմ համատեքստը փոխվել է, և հաջողության հասնելու հնարավորություններն ավելի մեծ են։
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025»-ի վերաբերյալ հնարավոր է կապ հաստատել LINKS Europe Հարավային Կովկասի համակարգող՝ Գեորգի Սիմոնիշվիլիի հետ Թբիլիսիում՝ հեռ. +995 599 969875, էլ. փոստ՝ george@links-europe-eu կամ [email protected]:

LINKS Europe is pleased to announce the launch of the campaign Landmine Free South Caucasus 2025.
This will be the fourth Landmine Free South Caucasus campaign that LINKS Europe is co-ordinating since 2019, and like previous editions the campaign will be regional, involving Armenia, Azerbaijan and Georgia, and will be conducted in five official languages: Armenian, Azerbaijani, Georgian, Russian and English. LINKS Europe will work with stakeholders in the three countries in the delivery of the campaign.
The campaign will run from 1 September to 15 December. The first part, from 1 September to 15 November, will be largely informative, using media and social media, while also engaging with decision-makers and civil society in the three countries.
In the second part of the campaign, from 15 November to 15 December, the focus will be on the human and economic costs of landmine contamination. The Campaign will again mark 30 November as the Day of Solidarity with the victims of landmines and other remnants of war in the South Caucasus.
A spokeperson for LINKS Europe said this year the campaign takes special significance following the progress in the Armenia-Azerbaijan Peace Process and the historic meeting between the Armenian and Azerbaijani leaders, together with the US president in the White House on 8 August. For six years, between 2018-2024 LINKS Europe worked on landmine issues in a very difficult political context, but always insisted that a regional approach was necessary for successful mine action in the South Caucasus. It also constantly believed that mine action was potentially a confidence building measure in the region. Landmine Free South Caucasus 2025 will again push these ideas, but the context has changed, and the chance of success is now higher.