LINKS Europe-ը հայտարարում է «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025» արշավի մեկնարկի մասին
LINKS Europe-ը հայտարարում է «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025» արշավի մեկնարկի մասին։ Սա «Հարավային Կովկասն առանց ականների» արշավի չորրորդ փուլն է, որը LINKS Europe-ը համակարգում է 2019 թվականից։ Ինչպես նախորդ փուլերում, այս անգամ ևս արշավը կլինի տարածաշրջանային՝ ընդգրկելով Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, և կընթանա հինգ պաշտոնական լեզվով՝ հայերեն, ադրբեջաներեն, վրացերեն, ռուսերեն և անգլերեն։ LINKS Europe-ը արշավի շրջանակում համագործակցելու է երեք երկրի շահագրգիռ կողմերի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արշավը կանցկացվի սեպտեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 15-ը։ Առաջին փուլը՝ սեպտեմբերի 1-ից նոյեմբերի 15-ը, հիմնականում կլինի տեղեկատվական՝ օգտագործելով երեք երկրի ԶԼՄ-ները և սոցիալական մեդիան, ինչպես նաև ներգրավելով որոշում կայացնողներին և քաղաքացիական հասարակությանը։
Արշավի երկրորդ փուլում՝ նոյեմբերի 15-ից դեկտեմբերի 15-ը, այս տարի ուշադրության կենտրոնում կլինի ականային աղտոտվածության մարդկային և տնտեսական «գինը»։ Արշավի շրջանակում նոյեմբերի 30-ը կնշվի որպես Հարավային Կովկասում ականների և այլ չպայթած զինամթերքների պատճառով զոհերի հետ համերաշխության օր։
LINKS Europe-ի խոսնակի խոսքով՝ այս տարվա արշավը հատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացի, ինչպես նաև 2025թ․ օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների պատմական հանդիպման համատեքստում։ Վեց տարի՝ 2018-2024 թվականներին, LINKS Europe-ը զբաղվել է ականների խնդրով շատ բարդ քաղաքական միջավայրում, բայց միշտ պնդել է, որ արդյունավետ ականազերծման համար անհրաժեշտ է տարածաշրջանային մոտեցում։ Կառույցը մշտապես հավատացել է նաև, որ ականազերծումը կարող է դառնալ վստահություն կառուցող քայլ տարածաշրջանում։ «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025»-ը կրկին առաջ կքաշի այս գաղափարները, սակայն հաշվի առնելով, որ այժմ համատեքստը փոխվել է, և հաջողության հասնելու հնարավորություններն ավելի մեծ են։
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար «Հարավային Կովկասն առանց ականների 2025»-ի վերաբերյալ հնարավոր է կապ հաստատել LINKS Europe Հարավային Կովկասի համակարգող՝ Գեորգի Սիմոնիշվիլիի հետ Թբիլիսիում՝ հեռ. +995 599 969875, էլ. փոստ՝ george@links-europe-eu կամ [email protected]:

LINKS Europe объявляет о запуске кампании «Южный Кавказ без мин 2025»
LINKS Europe объявляет о запуске кампании «Южный Кавказ без мин 2025». Это четвёртый этап кампании «Южный Кавказ без мин», которую LINKS Europe координирует с 2019 года.
Как и на предыдущих этапах, на этот раз кампания будет региональной, охватывающей Армению, Азербайджан и Грузию, и будет проводиться на пяти официальных языках: армянском, азербайджанском, грузинском, русском и английском. В рамках кампании LINKS Europe будет сотрудничать с заинтересованными сторонами из трёх стран.
Как сообщает «Арменпресс», кампания пройдёт с 1 сентября по 15 декабря. Первый этап, с 1 сентября по 15 ноября, будет носить преимущественно информационный характер и будет включать СМИ и социальные сети трёх стран, а также лиц, принимающих решения, и гражданское общество.
Второй этап кампании, с 15 ноября по 15 декабря, в этом году будет посвящён человеческим и экономическим последствиям загрязнения минной опасностью. В рамках кампании 30 ноября будет отмечаться как День солидарности с жертвами мин и других неразорвавшихся боеприпасов на Южном Кавказе.
По словам представителя LINKS Europe, кампания этого года особенно важна в свете прогресса, достигнутого в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, а также исторической встречи лидеров Армении и Азербайджана с президентом США в Белом доме 8 августа 2025 года. В течение шести лет, с 2018 по 2024 год, LINKS Europe работала над решением минной проблемы в крайне сложной политической обстановке, но всегда настаивала на том, что эффективная противоминная деятельность требует регионального подхода. Организация также всегда считала, что противоминная деятельность может стать шагом к укреплению доверия в регионе. «Южный Кавказ без мин 2025» вновь будет продвигать эти идеи, но в изменившемся контексте и с возросшими шансами на успех. Для получения дополнительной информации о программе «Южный Кавказ без мин 2025» свяжитесь с координатором LINKS Europe на Южном Кавказе Георгием Симонишвили в Тбилиси: тел. +995 599 969875, эл. почта: george@links-europe-eu или [email protected].