Իրանի հետ ցանկացած համաձայնագիր հաշվի կառնի Պարսից ծոցի երկրների շահերը․ Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Բահրեյնում Պարսից ծոցի արաբական երկրների արտաքին գործերի նախարարների և պաշտոնյաների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Իրանի հետ ցանկացած համաձայնագիր հաշվի կառնի նրանց շահերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Իր ելույթում Ռուբիոն նշել է, որ Վաշինգտոնը ձգտում է վաղեմի թշնամի Իրանի հետ երկարատև խաղաղության, որը չի խաթարի իր դաշնակիցների անվտանգությունն ու բարգավաճումը։
Ռուբիոն նաև նշել է, որ Միացյալ Նահանգները Հորմուզի նեղուցը համարում է միջազգային նավագնացության ուղի և չի ընդունում Իրանի կողմից դրանով անցնող նավերի համար հնարավոր վճարները։
«Իրականությունն այն է, որ երկրագնդի վրա ոչ մի երկիր իրավունք չունի վճար գանձելու միջազգային ջրային ուղիների օգտագործման համար։ Եվ դա երբեք չի լինի որևէ գործարքի ընդունելի պայման։ Նախագահը սկզբունքորեն հստակ է եղել այդ հարցում», - ասել է Ռուբիոն։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ վարչակազմը հույս ունի կառուցողական երկխոսության և մի շարք համաձայնությունների ձեռքբերման Իրանի իշխանությունների հետ՝ արաբական երկրների աջակցությամբ։
«Չնայած մենք ցանկանում ենք համաձայնագիր, մենք չենք ուզում, որ այն լինի համաձայնագիր ցանկացած գնով։ Մենք ցանկանում ենք լավ, իրական, ապացուցված գործարք, գործարք, որը կհարգվի։ Եվ կարևոր է, որ բանակցային գործընթացի ընթացքում կամ դրանից հետո ձեռք բերված ցանկացած համաձայնագիր հարգվի», - ասել է նա։
Ռուբիոյի եռօրյա այցը Պարսից ծոց առաջին բարձր մակարդակի դիվանագիտական առաքելությունն է ԱՄՆ-Իրան շրջանակային համաձայնագրից հետո, որը կնքվեց նախորդ շաբաթ՝ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ մեկնարկած հակամարտությունը դադարեցնելու համար։
ԱՄԷ-ում և Քուվեյթում իր այցելությունների ժամանակ Ռուբիոն փորձել է վստահեցնել պաշտոնյաներին, որ առաջարկվող գործարքը չափազանց բարենպաստ չէ Իրանի համար։
«Մենք չենք անելու որևէ բան, որը կխաթարի մեր դաշնակիցների, տարածաշրջանում մեր վաղեմի դաշնակիցների անվտանգությունը», - Քուվեյթում լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա։
Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի փոխանցմամբ՝ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ջասիմ Մուհամմադ ալ-Բուդաիվին հայտարարել է, որ խորհրդի և ԱՄՆ-ի միջև համատեղ նախարարական հանդիպման ժամանակ քննարկվել են բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, դրա անվտանգությունն ու կայունությունը բարելավելու ուղիները, ինչպես նաև լարվածության թուլացման և միջնորդական ջանքերը։
Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի բոլոր վեց երկրները՝ Սաուդյան Արաբիան, Կատարը, Օմանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Բահրեյնը և Քուվեյթը, ԱՄՆ ռազմավարական դաշնակիցներ են, որոնք պատերազմի ժամանակ որոշակի չափով լոգիստիկ աջակցություն են ցուցաբերել Վաշինգտոնին, և արդյունքում բոլորը տուժել են իրանական ավիահարվածներից։

Любое соглашение с Ираном будет учитывать интересы стран Персидского залива - Рубио
Госсекретарь США Марко Рубио заявил во время встречи в Бахрейне с министрами иностранных дел и официальными лицами арабских стран Персидского залива, что любое соглашение с Ираном будет учитывать их интересы. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Reuters.
В своем выступлении Рубио отметил, что Вашингтон стремится к прочному миру с давним врагом - Ираном, и не поставит под угрозу безопасность и процветание своих союзников.
Рубио также отметил, что Соединенные Штаты считают Ормузский пролив международным судоходным путем и не приемлет возможное введение Ираном платежей за прохождение судов через него.
«Реальность такова, что ни одна страна на земле не имеет права взимать плату за использование международных водных путей. И это никогда не будет приемлемым условием какой-либо сделки. Президент четко обозначил свою позицию по этому вопросу», — сказал Рубио.
По его словам, администрация США надеется на конструктивный диалог и ряд соглашений с иранскими властями при поддержке арабских стран.
«Хотя мы хотим заключить сделку, но мы не хотим, чтобы это была сделка любой ценой. Мы хотим хорошей, реальной, проверенной сделки, сделки, которая будет соблюдаться. И важно, чтобы любое соглашение, достигнутое в ходе переговоров или после них, соблюдалось», — сказал он.
Трехдневный визит Рубио в Персидский залив — первая дипломатическая миссия высокого уровня после подписания на прошлой неделе рамочного соглашения между США и Ираном, которое положило конец конфликту, начатому США и Израилем против Ирана 28 февраля.
Во время своих визитов в ОАЭ и Кувейт Рубио попытался заверить официальных лиц, что предлагаемая сделка не чересчур выгодна Ирану.
«Мы не будем делать ничего, что подорвет безопасность наших союзников, наших давних союзников в регионе», — заявил он журналистам в Кувейте.
По данным совета сотрудничества стран Персидского залива, генеральный секретарь совета Джасим Мохаммад аль-Будаиви заявил, что в ходе совместной министерской встречи совета и США обсуждались многие вопросы, в том числе ситуация в регионе, пути повышения безопасности и стабильности, а также усилия по снижению напряженности и посредничеству.
Все шесть стран совета сотрудничества стран Персидского залива – Саудовская Аравия, Катар, Оман, Объединенные Арабские Эмираты, Бахрейн и Кувейт – являются стратегическими союзниками США, которые оказывали Вашингтону определенную материально-техническую поддержку во время войны, и все они пострадали в результате иранских авиаударов.