Թրամփը չի կարծում, որ պատերազմի սկզբում Մինաբի դպրոցին ամերիկյան հրթիռ է հարվածել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ Իրանի դեմ պատերազմի սկզբում Մինաբի դպրոցի վրա հարձակումը չի իրականացվել ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը, որի տեսանյութը տարածել է Fox News-ը։
Լրագրողները խնդրել են պարզաբանել՝ արդյոք Թրամփը ծանոթ է Մինաբի դպրոցի վրա հարձակման հանգամանքների հետաքննությանը, որը վարում է Պենտագոնը։ Նախագահը նշել է, որ չի տեսել արդյունքները և պետք է սպասի, մինչև հետաքննությունն ավարտվի։
«Չեմ կարծում, թե այդ խնդիրը երբևիցե կլուծվի, և կպարզվի, թե ում մեղքով է դա եղել, քանի որ ամենուր հրթիռներ էին թռչում։ Տեղի ունեցածը սարսափելի է, բայց ամենուր հրթիռներ էին։ Ինչ-որ մեկն ասաց, որ դա մեր հրթիռն էր…. Ես չեմ կարծում, որ դա մենք ենք եղել։ Ես այդպես չեմ կարծում», - ասել է ԱՄՆ ղեկավարը։
Նա խնդրել է, որ Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը պատասխանի հարցին։ Հեգսեթը նշել է, որ իրենք շատ լրջորեն զբաղվում են հետաքննությամբ, և երբ ժամանակը գա, ինչպիսին էլ լինի արդյունքը, ամեն բան կհրապարակվի։
Փետրվարի 28-ին՝ Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների առաջին օրը, հարձակման էր ենթարկվել Մինաբում գտնվող օրիորդաց դպրոցը։ Զոհվել էր 175 մարդ, այդ թվում՝ 168 աշակերտուհի, ևս 95-ը վիրավորվել էին։ Հետագայում հայտարարվեց, որ հարվածի վայրում հայտնաբերված հրթիռային բեկորները կրում են ամերիկյան զինամթերքի մակնշում։

Трамп не думает, что школу в Минабе поразила американская ракета
Президент США Дональд Трамп не думает, что в начале войны против Ирана школу в Минабе поразила ракета США, и это совершили не американские военные. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил на встрече с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте в Белом доме, видеозапись которой распространил телеканал Fox News.
Журналисты попросили уточнить, известны ли Трампу подробности расследования по делу нападения на школу в Минабе, которое проводит Пентагон. Президент отметил, что он знает результатов расследования, и придется подождать, пока оно не будет завершено, и станет ясно, чья это вина, добавив, что то, что произошло, ужасно.
Трам заметил: “Не думаю, что это окажемся мы. Не думаю, что это были мы. В то время летало много ракет”.
Он попросил главу Пентагона Пита Хегсета ответить на этот вопрос. Хегсет ответил, что они относятся к расследованию очень серьезно, и когда придет время, независимо от результата, все будет обнародовано.
28 февраля, в первый день ударов США и Израиля по Ирану, была атакована женская школа в Минабе. 175 человек погибли, среди хих 168 школьниц, 95 получили ранения. Позже было объявлено, что на обломках ракет, найденных на месте удара, были обнаружены познавательные знаки США.