Թրամփը չի կարծում, որ պատերազմի սկզբում Մինաբի դպրոցին ամերիկյան հրթիռ է հարվածել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ Իրանի դեմ պատերազմի սկզբում Մինաբի դպրոցի վրա հարձակումը չի իրականացվել ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Սպիտակ տանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ հանդիպմանը, որի տեսանյութը տարածել է Fox News-ը։
Լրագրողները խնդրել են պարզաբանել՝ արդյոք Թրամփը ծանոթ է Մինաբի դպրոցի վրա հարձակման հանգամանքների հետաքննությանը, որը վարում է Պենտագոնը։ Նախագահը նշել է, որ չի տեսել արդյունքները և պետք է սպասի, մինչև հետաքննությունն ավարտվի։
«Չեմ կարծում, թե այդ խնդիրը երբևիցե կլուծվի, և կպարզվի, թե ում մեղքով է դա եղել, քանի որ ամենուր հրթիռներ էին թռչում։ Տեղի ունեցածը սարսափելի է, բայց ամենուր հրթիռներ էին։ Ինչ-որ մեկն ասաց, որ դա մեր հրթիռն էր…. Ես չեմ կարծում, որ դա մենք ենք եղել։ Ես այդպես չեմ կարծում», - ասել է ԱՄՆ ղեկավարը։
Նա խնդրել է, որ Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը պատասխանի հարցին։ Հեգսեթը նշել է, որ իրենք շատ լրջորեն զբաղվում են հետաքննությամբ, և երբ ժամանակը գա, ինչպիսին էլ լինի արդյունքը, ամեն բան կհրապարակվի։
Փետրվարի 28-ին՝ Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական հարվածների առաջին օրը, հարձակման էր ենթարկվել Մինաբում գտնվող օրիորդաց դպրոցը։ Զոհվել էր 175 մարդ, այդ թվում՝ 168 աշակերտուհի, ևս 95-ը վիրավորվել էին։ Հետագայում հայտարարվեց, որ հարվածի վայրում հայտնաբերված հրթիռային բեկորները կրում են ամերիկյան զինամթերքի մակնշում։

'I don't think it was us': Trump on Iran school strike
U.S. President Donald Trump has said it may never be known who was at fault for a ​deadly strike on a girls' school in Iran on February ‌28, the first day of the Iran war, that killed scores of children, Reuters reported.
Reuters first reported in March that an initial internal U.S. military investigation showed U.S. forces were likely responsible ​for the fatal strike in Minab in southern Iran. The Pentagon ​has since elevated the probe but it has not acknowledged any ⁠preliminary findings.
"I don't know that they are ever going to solve ​that problem," Reuters quoted Trump as saying at an Oval Office briefing alongside NATO Secretary General Mark Rutte.
"I don't know that they are ever going to ​solve that problem in terms of whose fault was it because there were missiles flying all over the place, and it's horrible what happened but there were missiles flying ​all over the place," he said.
"Somebody said it was our missile, maybe ​it wasn't our missile but I have seen nothing to lead me to believe ‌it ⁠was," Trump remarked, adding: "I don't think it was us."
The strike on February 28, when the U.S. and Israel attacked Iran, killed more than 175 children and teachers, according to Iranian officials.
The strike may be the result of U.S. use ​of outdated targeting ​data, sources familiar ⁠with the matter told Reuters in March.
Deliberately attacking a school would likely be a war crime under international humanitarian ​law. U.S. officials have publicly said Washington would not deliberately ​target a ⁠school.
The strike caused global outrage. The U.N. human rights office called it "absolutely horrific."
Trump initially claimed, without evidence, Iran was responsible. He has since said he does not ⁠know ​enough about the strike, that an investigation ​is ongoing, that he will accept the results of the inquiry and that "nobody" purposefully attacked the ​school.