ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցներն ակտիվորեն օգնել են ԱՄՆ-ին Իրանի դեմ գործողությունների ժամանակ. Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ի գծով ԱՄՆ-ի դաշնակիցներն Իրանի հետ զինված հակամարտության ժամանակ շատ ակտիվորեն օգնել են ամերիկյան զորքերին լոգիստիկային վերաբերող հարցերում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը, որի տեսանյութը տարածել է Fox News-ը։
«Եթե ընդհանուր առմամբ նայենք իրադրությանը, ապա դաշնակիցներն օգնել են», - ասել է նա։
Դաշինքի ղեկավարը շեշտել է, որ Եվրոպայի ռազմաբազաներից 4000-5000 ամերիկյան ինքնաթիռներ են մեկնել պատերազմի ընթացքում, ինչը վկայում է դաշնակիցների աջակցության մասին։
Միաժամանակ Ռյուտեն նշել է, որ համաձայն է Թրամփի հետ այն հարցում, որ «կա հիասթափության պատճառ»։ Նա, սակայն, ընդգծել է, որ դրանք եղել են «առանձին միջադեպեր», երբ մի քանի երկիր հրաժարվել է ԱՄՆ-ին տրամադրել ռազմական օդանավակայաններ։

Союзники по НАТО активно помогали США в операциях против Ирана: Рютте
Союзники США по НАТО активно помогали американским войскам в вопросах материально-технического обеспечения во время вооруженного конфликта с Ираном. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил генеральный секретарь альянса Марк Рютте на встрече с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме, видеозапись которой распространил телеканал Fox News.
“Если смотреть на ситуацию в целом, то союзники помогали”, — сказал он.
Глава альянса подчеркнул, что за время войны с военных баз в Европе вылетело 4000-5000 американских самолетов, что свидетельствует о поддержке союзников.
При этом Рютте отметил: “Я согласен, что основания для разочарования есть, безусловно”. Однако он подчеркнул, что это были “единичные случаи”, когда ряд стран отказались предоставить США военные аэродромы.