Սիրիայում եղանակի պատճառով չեղարկվել են պարապմունքները դպրոցներում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում շարունակվող անբարենպաստ եղանակը հանգեցրել Է Դամասկոսի նահանգի բոլոր դպրոցներում պարապմունքների չեղարկման եւ մի շարք համալսարաններում քննությունների հետաձգման, սակայն նավահանգիստներն արդեն բաց են նավագնացության համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հունվարի 16-ին Դամասկոսում մոլեգնել Է հերթական ցիկլոնը, որն իր հետ բերել Է Սիրիայի մայրաքաղաքի համար հազվադեպ երեւույթ՝ ձնատեղում: Հունվարի 17-ի առավոտյան ձյունը դադարել Է, սակայն սաստկացել Է փոթորկալից քամին, որի արագությունը հասնում Էր ժամում 45 կիլոմետրի:
al-Watan տեղական թերթը հայտնել Է, որ հունվարի 17-ին նշանակված քննությունները չեն կայանա Դամասկոսի համալսարանում եւ Սիրիայի հարավի Սուվեյդա նահանգի բոլոր բուհերում: Իր հերթին Դամասկոսի նահանգի կրթության դեպարտամենտը հայտարարել Է նահանգի բոլոր դպրոցներում, որոնք մոտավորապես 1100-ն են, հանգստյան օր սահմանելու մասին, ինչը պայմանավորված Է եղանակային պայմաններով:
Սիրիայի օդերեւութաբանական պետական վարչության տվյալներով՝ հունվարի 16-ի ձնատեղման եւ տեղատարափների պատճառով Դամասկոսում տեղումների տարեկան նորման արդեն գերազանվել Է: Հունվարի 17-ի դրությամբ, Սիրիայի մայրաքաղաքում գրանցվել են 221 միլիմետր տեղումներ այն դեպքում, երբ տարեկան նորման կազմում Է 207 միլիմետր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Сирии из-за непогоды отменили занятия в школах
Продолжающаяся в Сирии непогода привела к отмене занятий во всех школах провинции Дамаск и переносу экзаменов в ряде университетов, однако порты уже открыты для навигации, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В среду на Дамаск обрушился очередной циклон, принесший с собой редкое для сирийской столицы явление – снегопад. К утру четверга снег прекратился, однако усилился ураганный ветер, скорость которого достигает 45 километров в час.
Местная газетаal-Watanсообщила, что намеченные на четверг экзамены не состоятся в университете Дамаска и во всех вузах провинции Сувейда на юге Сирии.
В свою очередь департамент образования провинции Дамаск объявил о выходном дне во всех школах провинции, коих насчитывается около 1100, в связи с погодными условиями.
По данным Государственного управления метеорологии Сирии, из-за снегопада и ливней в среду годовая норма осадков в Дамаске уже превышена. По состоянию на четверг, в сирийской столице выпало 221 мм осадков, в то время как годовая норма составляет 207 мм.