Լիբանանը դարձել է մերձավորարևելյան առաջին երկիրը, որը չեղարկել է մահապատիժը
Լիբանանի պատգամավորների պալատը ձայների մեծամասնությամբ հավանություն է տվել մահապատիժը վերացնելու մասին օրինագծին՝ դրանում ուղղումներ մտցնելուց հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է լիբանանյան NNA ազգային լրատվական գործակալությունը։
Ըստ փոփոխությունների՝ օրենքի ընդունումից առաջ կատարված հանցագործությունները կպատժվեն ցմահ ազատազրկմամբ, մինչդեռ դրա ընդունումից հետո կատարված հանցագործությունները կպատժվեն խստացված ցմահ ազատազրկմամբ։
Մահապատիժը Լիբանանի օրենսդրությունում պաշտոնապես պահպանվել է երկար տարիներ, բայց դրա կիրառումը փաստացի կասեցվել է։ Վերջին մահապատիժը երկրում ի կատար է ածվել 2004 թվականին։
France 24-ը նշում է, որ այս օրենքի ընդունմամբ Լիբանանը դառնում է Մերձավոր Արևելքի առաջին երկիրը, որը վերացնում է մահապատիժը։ Երկրի արդարադատության նախարար Ադել Նասարը սա անվանել է «պատմական» իրադարձություն՝ նշելով, որ մահապատժի սպառնալիքը նախկինում խոչընդոտում էր նրան, որ արտահանձնման միջոցով Լիբանան ուղարկվեն կասկածյալներ այն երկրներից, որտեղ մահապատիժն արգելված է։

Lebanon's parliament on Tuesday abolished the death penalty, making the country the first in the Middle East to formally end the practice, France 24 reported.
"The draft law aimed at abolishing the death penalty in Lebanon was approved after amendments were made to it," the speaker of parliament's office announced.
Lebanon had not carried out an execution since 2004.
Justice Minister Adel Nassar called the abolition "historic", and said the spectre of capital punishment had previously prevented Beirut from obtaining the extradition of suspects from countries where it has been outlawed.
Ramzi Kaiss, Lebanon researcher at Human Rights Watch, told AFP the move was "a monumental step for human rights in the country, representing a clear break from a cruel and arbitrary sentence that should never be imposed".