Օբաման թույլատրել է օդուժի օգտագործումը սիրիական ընդդիմությանն աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման թույլատրել է ռազմաօդային ուժերն օգտագործել Սիրիայի ընդդիմադիր զինված կազմավորումներին պաշտպանելու համար, եթե նրանք հարձակման ենթարկվեն երկրի կառավարական զորքերի կամ այլ խմբավորումների կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գրել է The Wall Street Journal-ը:
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, այդ որոշումը մեծացնում է այն բանի վտանգը, որ ամերիկյան զինված ուժերն ուղղակի հակամարտության մեջ կմտնեն Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վարչակարգի հետ:
Ամերիկացի պաշտոնատարների խոսքով՝ որոշմանը նախորդել են երկար ամիսներ տեւած բանավեճերը այն խնդրի շուրջ, թե ամերիկացի զինվորականները ինչ ներդրում պետք է ունենան ռազմական գործողությունների սիրիական թատերաբեմում իրենց դաշնակիցների աջակցությունն ապահովելու գործում:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմի ներկայացուցիչները խորապես անհանգստացած են այն բանից, որ Պենտագոնը, ռազմական ուժով պաշտպանելով սիրիական ընդդիմությանը, կարող է ոչ միտումնավոր կերպով բացահայտ հակամարտության մեջ մտնել Ասադի կառավարության հետ:

Обама разрешил использовать авиацию для поддержки сирийской оппозиции
Президент США Барак Обама разрешил использовать военно-воздушные силы, чтобы защитить оппозиционные вооруженные формирования, если они будут атакованы сирийскими правительственными войсками или иными группировками. Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом пишет The Wall Street Journal.
Как отмечает издание, это решение повышает риск того, что американские вооруженные силы вступят в прямой конфликт с режимом президента Сирии Башара Асада.
По словам чиновников, решению предшествовали многомесячные дебаты по поводу того, какой вклад американские военные должны внести в обеспечение поддержки своих немногочисленных союзников на сирийском театре военных действий.
Отмечается, что представители администрации глубоко обеспокоены тем, что Пентагон, защищая оппозицию военной силой, может непреднамеренно вступить в открытый конфликт с правительством Асада.