ՀՀ քաղաքացիներին տրամադրվող ԵՄ վիզաների թիվը էականորեն աճել է. Արփինե Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին տրամադրվող ԵՄ վիզաների թիվը 2019 թվականից ի վեր  էականորեն աճել է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի կատարման առաջին առաջընթացի զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացում Հայաստանի գլխավոր բանակցող, ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարն ընդգծեց, որ աճել է ոչ միայն վիզաների տրամադրման ընդհանուր թիվը, այլև բազմակի մուտքի երկարաժամկետ վիզաների քանակը։ 2019 թվականին ՀՀ քաղաքացիներին տրամադրվել է 51 հազար շենգենյան վիզա, որոնցից 34.8%-ը՝ բազմակի մուտքի։ 2024 թվականին այդ թիվը հասել է 86 հազար 300-ի, որոնցից 43.5%-ը եղել են բազմակի մուտքի վիզաներ։ Միաժամանակ մերժումների մակարդակը մնացել է համեմատաբար կայուն՝ 13.2% 2019-ին և 12.4%՝ 2024-ին։
Սարգսյանի խոսքով՝ դեռ կան խնդիրներ՝ կապված փաստաթղթերի լրացման, հերթերի և քաղաքացիների իրազեկվածության հետ, սակայն գործընկեր երկրները փորձում են բարելավել դեսպանատների աշխատանքը։ Նա վստահեցրեց, որ եթե գործընթացը շարունակվի նույն տեմպով, մոտ ապագայում ՀՀ քաղաքացիները կազատվեն վիզայի համար դիմելու բարդ ընթացակարգերից։
Նախարարը, անդրադառնալով ԵՄ  վիզաների ազատականացման ժամկետներին, ասաց, որ այնքան էլ ճիշտ չէ ժամկետներ նշելը, որովհետև որքան էլ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջ գործընթացն ապահովի, այդուհանդերձ, որոշման կայացումը եվրոպական կողմի տիրույթում է գտնվում, որը  տրամաբանական է և ստանդարտ է:
Միաժամանակ նա ընդգծեց, որ հայկական կողմը նպատակ ունի երկխոսության մեկնարկից հետո 2-3 տարվա ընթացքում ապահովել գործընթացի պատշաճ իրականացումը՝ հատկապես հաշվի առնելով կենսաչափական համակարգի ներդրման ավարտական փուլը։
«Նշեմ, որ Հայաստանը մի շարք զգայուն ուղղություններով՝ կենսաչափական համակարգ, սահմանների կառավարում, միգրացիա և ապաստան, արձանագրել է սպասվածից բարձր առաջընթաց։ ԵՄ գործընկերները պետք է վստահ լինեն, որ իրականացվող բարեփոխումները հիմնված են կայուն և սկզբունքային մոտեցումների վրա»,- ասաց նա:
Նախարարն անդրադարձավ նաև ԵՄ վիզաների ազատականացման դեպքում արտագաղթի ռիսկերի վերաբերյալ քննարկումներին՝ շեշտելով, որ նման մտահոգությունների դեպքում Հայաստանը պարզապես չէր հասնի այս փուլին։ Նա նշեց, որ 2025 թվականը առաջին տարին է, երբ արձանագրվել է ՀՀ քաղաքացիների մուտքերի և ելքերի դրական տարբերություն՝ 8660 մարդ։ Բացի այդ, Հայաստանը շարունակում է արդյունավետ իրականացնել ԵՄ-ի հետ  ռեադմիսիոն համաձայնագրերով ստանձնած պարտավորությունները։
«Եթե 2016 թվականին ԵՄ երկրներում ապաստանի դիմում էր ներկայացրել 7795 Հայաստանի քաղաքացի, ապա 2024 թվականին այդ թիվը կազմել է 5130, իսկ 2025-ին՝ 3535։ Այս ցուցանիշները վկայում են, որ արտագաղթի վերաբերյալ մտահոգությունները հիմնավորված չեն, իսկ Հայաստանը համար դարձել է ավելի գրավիչ և անվտանգ երկիր»,- ասաց Սարգսյանը:
Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության փոխտնօրեն Յոհաննես Լուխներն էլ  նշեց, որ գործընթացը չափազանց պահանջկոտ է և պետք է իրականացվի որակով։ Նրա խոսքով՝ վերջնական փուլում անհրաժեշտ է համոզել ԵՄ 27 անդամ երկրներին և Եվրախորհրդարանի մեծամասնությանը, որ գործընթացը լիարժեք և վստահելի է։
Լուխներն ընդգծեց, որ առանց վիզայի ռեժիմի ներդրումը պետք է լինի ոչ միայն արագ, այլև կայուն ու արդյունավետ։ «ԵՄ երկրների վիզաների տրամադրման գործընթացում կան դժվարություններ, սակայն անդամ պետությունները փորձում են ավելացնել հյուպատոսական ծառայությունների կարողությունները և նվազեցնել մերժումների թիվը»,- ասաց Յոհաննես Լուխները:

Количество виз ЕС, выданных гражданам Армении, значительно увеличилось – министр ВД Армении
Об этом, как сообщает Арменпресс, заявила главный переговорщик Армении в процессе либерализации визового режима РА-ЕС, министр внутренних дел Арпине Саргсян, в ходе обсуждения первого отчета о ходе реализации Плана действий по либерализации визового режима с ЕС.
Министр подчеркнула, что увеличилось не только общее количество выданных виз, но и количество многократных долгосрочных виз. В 2019 году гражданам Армении была выдана 51 тысяча шенгенских виз, 34,8% из которых были многократными. В 2024 году это число достигло 86 тысяч 300, из которых 43,5% были многократными визами. В то же время процент отказов оставался относительно стабильным: 13,2% в 2019 году и 12,4% в 2024 году.
По словам Саргсян, проблемы, связанные с заполнением документов, очередями и информированием граждан, всё ещё существуют, но страны-партнёры стараются улучшить работу посольств. Она заверила, что если процесс будет продолжаться в том же темпе, в ближайшем будущем граждане Армении будут освобождены от сложных процедур получения визы.
Министр, говоря о сроках либерализации визового режима ЕС, отметила, что указывать конкретные сроки не совсем корректно, поскольку, как бы Республика Армения ни обеспечивала весь процесс, принятие решений всё же находится в компетенции европейской стороны, что логично и стандартно.
При этом она подчеркнула, что армянская сторона стремится обеспечить надлежащее осуществление процесса в течение 2-3 лет после начала диалога, особенно с учётом заключительного этапа внедрения биометрической системы.
«Следует отметить, что Армения добилась более высоких, чем ожидалось, результатов в ряде важных областей: биометрия, пограничный контроль, миграция и предоставление убежища. Партнеры по ЕС должны быть уверены, что проводимые реформы основаны на устойчивых и принципиальных подходах», — сказала она.
Министр также затронула обсуждение рисков эмиграции в случае либерализации визового режима ЕС, подчеркнув, что при наличии таких опасений Армения просто не достигла бы этого этапа. Она отметила, что 2025 год — первый год, когда зафиксирована положительная разница в количестве въездов и выездов граждан Армении — 8660 человек. Кроме того, Армения продолжает эффективно выполнять обязательства, принятые в рамках соглашений о реадмиссии с ЕС.
«Если в 2016 году 7795 граждан Армении подали заявления на убежище в странах ЕС, то в 2024 году это число составило 5130, а в 2025 году — 3535. Эти показатели доказывают, что опасения по поводу эмиграции необоснованны, и Армения стала для них более привлекательной и безопасной страной», — сказала Саргсян.
Заместитель генерального директора Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел Йоханнес Лухнер также отметил, что процесс крайне сложен и должен быть реализован качественно. По его словам, на заключительном этапе необходимо убедить 27 государств-членов ЕС и большинство Европейского парламента в том, что процесс является полным и заслуживающим доверия.
Лухнер подчеркнул, что введение безвизового режима должно быть не только быстрым, но и устойчивым и эффективным.
«В процессе выдачи виз в страны ЕС есть трудности, но государства-члены стараются повысить эффективность консульских служб и сократить количество отказов», — сказал Йоханнес Лухнер.