Ախուրյանում մեծ շուքով նշվել է Սուրբ Զատիկը
Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքում Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնը՝ Սուրբ Զատիկը, նշվել է առանձնակի հանդիսավորությամբ։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ վերջին տարիներին համայնքում ձևավորված գեղեցիկ ավանդույթի համաձայն՝ տոնածիսական օրերը նշվում են համայնքային մեծ միջոցառումներով՝ ապահովելով բնակիչների ակտիվ մասնակցությունն ու համախմբվածությունը։
Ախուրյանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում մատուցված Սուրբ Պատարագից հետո եկեղեցու հարակից տարածքում Ախուրյանի համայնքապետարանի նախաձեռնությամբ մեկնարկել է տոնական միջոցառում: Միջոցառման ընթացքում ախուրյանցիներին և համայնքի հյուրերին սպասվում էր հագեցած մշակութային ծրագիր՝ ազգային երգ ու պարով:
Տոնական միջոցառումն ուղեկցվել է Զատկին բնորոշ ավանդական հյուրասիրությամբ, ինչը հնարավորություն է տվել ներկաներին ոչ միայն վայելել մշակութային ծրագիրը, այլև հաղորդակից դառնալ հոգևոր տոնի խորհրդին։ Շնորհավորելով համայնքի բնակիչներին՝ Ախուրյան համայնքի ղեկավար Զավեն Մանուկյանը իր խոսքում ընդգծեց նման նախաձեռնությունների կարևորությունը համայնքի զարգացման և միասնականության գործում:
«Սիրելի՛ ախուրյանցիներ, շնորհավորում եմ բոլորիդ ՍուրբԶատիկի՝ Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության տոնի առթիվ։ Թող Հարության լույսը ձեր ընտանիքներ բերի հավատ, խաղաղություն և բարօրություն։ Մեր համայնքի ուժը դուք եք, և մենք շարունակելու ենք լինել ձեր կողքին՝ ստեղծելով միասնական, ջերմ ու զարգացող Ախուրյան»,-նշեց համայնքի ղեկավար Զավեն Մանուկյանը։
Միջոցառումն անցավ բարձր տրամադրությամբ և համախմբող մթնոլորտում՝ ևս մեկ անգամ փաստելով, որ Ախուրյանում ավանդույթների պահպանումն ու համայնքային կյանքի աշխուժացումն առաջնահերթություն են։

В Ахуряне с большим торжеством отметили Затик
В общине Ахурян Ширакской области праздник Святого Воскресения Господа - Затик (Пасха), был отмечен с особой торжественностью.
Как передает Арменпресс, в соответствии с прекрасной традицией, сформировавшейся в общине в последние годы, праздничные дни отмечаются масштабными общественными мероприятиями, обеспечивая активное участие и единство жителей.
После Божественной литургии в храме Пресвятой Богородицы в Ахуряне по инициативе муниципалитета Ахуряна на прилегающей к храму территории состоялось праздничное мероприятие. В ходе мероприятия жители Ахуряна и гости населённого пункта насладились насыщенной культурной программой с исполнением национальных песен и танцев.
Праздничное мероприятие сопровождалось традиционным пасхальным гостеприимством, что позволило присутствующим не только насладиться культурной программой, но и проникнуться духом духовного праздника. Поздравляя жителей общины, глава общины Ахурян, Завен Манукян, подчеркнул важность подобных инициатив для развития и сплоченности общины.
«Уважаемые жители Ахуряна, поздравляю вас всех с Пасхой, праздником Славного Воскресения Христова. Пусть свет Воскресения принесет веру, мир и процветание вашим семьям. Вы – сила нашей общины, и мы будем и дальше рядом с вами, создавая сплоченный, теплый и развивающийся Ахурян», – сказал лидер общины Завен Манукян.
Мероприятие прошло в праздничном, приподнятом настроении и атмосфере единства, еще раз доказав, что сохранение традиций и возрождение общинной жизни являются приоритетом в Ахуряне.