Գյումրիի մարզային ակնաբուժական կենտրոնը վերաբացվել է նոր և ընդարձակ տարածքում
Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) Օհաննես Ջոն Խաչիկյանի անվան Գյումրիի մարզային ակնաբուժական կենտրոնը տեղափոխվել է Գյումրիի բժշկական կենտրոնի նոր՝ ավելի ընդարձակ և հարմարավետ տարածք։
Գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած այս կենտրոնը հիմնադրվել է 2018 թվականին՝ Օհաննես Ջոն Խաչիկյանի որդու՝ Լութեր Խաչիկյանի նվիրատվության շնորհիվ։ «Այս կենտրոնը հիմնվել է ՀԱՆ-ի կողմից 2015 թվականին մեկնարկած մարզային ակնաբուժական ենթակառուցվածքների վերականգնման լայնածավալ ծրագրի շրջանակում։ Մեր երկարամյա գործընկերների հետ գործակցությամբ շարունակաբար զարգացնում ենք մարզային ծառայությունները՝ դրանք դարձնելով ավելի հասանելի։ Այս տարի նախատեսում ենք ստեղծել ևս մեկ ախտորոշման կլինիկա Արարատի մարզում, ինչի արդյունքում ՀԱՆ-ը նշանակալի ներկայություն կունենա ՀՀ բոլոր մարզերում»,-նշել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրին Գյումրիի բժշկական կենտրոնից, ակնաբուժական կենտրոնի տեխնիկական հզորացումը կրում է շարունակական բնույթ. 2021 թվականին այն համալրվել է ցանցաթաղանթի վիրահատությունների համար նախատեսված վերջին սերնդի համակարգերով և նորագույն միկրոսկոպով, ինչը թույլ է տվել զարգացնել վիտրեոռետինալ ծառայությունը։ Տեխնիկական հագեցվածությանը զուգահեռ՝ ՀԱՆ-ը մեծ ուշադրություն է դարձնում տեղի բուժանձնակազմի վերապատրաստմանը։ Գյումրի պարբերաբար այցելող ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի առաջատար վիրաբույժները տեղի մասնագետների հետ իրականացնում են բարդ վիրահատություններ և փորձի փոխանակում։

Областной офтальмологический центр Гюмри вновь открылся уже в новом и просторном помещении
Областной офтальмологический центр Гюмри имени Ованнеса Джона Хачикяна переместился в новое, более просторное и комфортабельное помещение в Медицинском центре Гюмри.
Этот центр, оснащенный самым современным оборудованием, был создан в 2018 году на пожертвования Лютера Хачикяна, сына Ованнеса Джона Хачикяна. “Этот центр был создан в рамках масштабной Армянской офтальмологической программы (АЭП) восстановления региональной офтальмологической инфраструктуры, запущенной в 2015 году. В сотрудничестве с нашими давними партнерами мы постоянно развиваем региональные услуги, делая их более доступными. В этом году мы планируем открыть еще одну диагностическую клинику в Араратской области, в результате АЭП будет представлена во всех регионах Армении”, — отметила Нуне Егиазарян, директор Армянской офтальмологической программы.
Как сообщили корреспонденту “Арменпресс” в Медицинском центре Гюмри, техническое оснащение офтальмологического центра еще продолжается. В 2021 году клиника была оснащена системами последнего поколения для проведения операций на сетчатке и современным микроскопом, что позволило развить витреоретинальную службу. Параллельно с техническим оснащением, АЭК уделяет большое внимание подготовке местного медицинского персонала. Ведущие хирурги из США и России, регулярно посещающие Гюмри, проводят сложные операции и обмениваются опытом с местными специалистами.