ՀԱՊԿ-ը կընդլայնի համագործակցությունն ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի հետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) կընդլայնի համագործակցությունն ԱՊՀ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հետ, դա թույլ կտա մեծացնել կազմակերպության հնարավորություններն ու նրա ազդեցությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը:
Պատասխանելով այն հարցին՝ կա՞ արդյոք այլ երկրներից կազմակերպությանը միանալու հայտերի ընդունման հավանականություն, նա նշել է, որ այս պահին նման հարցումներ չկան։ Պաշտոնյան ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ի հետ գործընկերության հարցում «պետք է խոսել ոչ միայն միության հնարավոր նոր մասնակիցների, այլև գործընկերների մասին՝ ի դեմս միջազգային կազմակերպությունների»:
«Ընթացիկ տարվա աշնանն ԱՊՀ-ի, ՇՀԿ-ի և ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարներն ստորագրել են համագործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզ: Խոսքն այն մասին է, որ փոխգործակցության մյուս ձևաչափերը ևս, որոնք չեն ենթադրում նոր անդամների անմիջական ներառում միության կազմ, պակաս հեռանկարային չեն. դրանք, իրենց հերթին, ընդլայնում են ՀԱՊԿ-ի հնարավորություններն ու նրա ազդեցությունը», - նշել է Թասմաղամբետովը:
Ընդ որում, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ «Եվրասիան այժմ շատ դժվարին ժամանակներ է ապրում անվտանգության տեսակետից»:
«Հնարավոր գործընկերներն ուշադրությամբ հետևում են կազմակերպությանը և նրան, թե ինչպես է այն հակազդում զանազան ճգնաժամերի և հիբրիդային հարձակումների հենց կազմակերպության վրա», - հավելել է նա:

ОДКБ нарастит сотрудничество с СНГ и ШОС
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) нарастит взаимодействие с СНГ и Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС), что позволит повысить возможности и влияние организации. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов в интервью ТАСС.
Отвечая на вопрос о возможности приема заявок от других стран на вступление в организацию, он отметил, что на данный момент таких запросов нет. Чиновник подчеркнул, что в вопросе партнерства с ОДКБ «следует говорить не только о возможных новых членах союза, но и о партнерах в лице международных организаций».
«Осенью этого года генеральные секретари СНГ, ШОС и ОДКБ подписали дорожную карту развития сотрудничества. Дело в том, что другие форматы взаимодействия, не подразумевающие прямого включения новых членов в союз, не менее перспективны: они, в свою очередь, расширяют возможности ОДКБ и ее влияние», — отметил Тасмагамбетов.
В то же время Генеральный секретарь ОДКБ обратил внимание на то, что «Евразия в настоящее время переживает очень трудные времена в плане безопасности».
«Потенциальные партнеры внимательно следят за организацией и тем, как она реагирует на различные кризисы и гибридные атаки на саму организацию», — добавил он.