Ռուսաստանը, Իրանը և Ադրբեջանը մշակում են «Հյուսիս-Հարավ» փոխադրամիջանցքի զարգացման ծրագիր
Ռուսաստանը, Ադրբեջանը և Իրանը Բաքվում անցկացված տրանսպորտի, էներգետիկայի և մաքսային ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ եռակողմ հանդիպման արդյունքներով որոշել են մինչև հաջորդ տարվա սկիզբ ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի զարգացման գործողությունների ծրագիր մշակելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այս մասին ասված է հանդիպումից հետո հրապարակված համատեղ հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպմանը ռուսական կողմից մասնակցել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, ադրբեջանական կողմից՝ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը, իսկ Իրանից՝ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանա Սադեղը։
«Շեշտադրվել է Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքով փոխադրումների ծավալը մինչև 15 մլն տոննայի հասցնելու և բեռնափոխադրումների շարունակական աճն ապահովելու համար միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։ Համաձայնություն է ձեռք բերվել ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ նախատեսված միջոցառումներն իրականացնելու համար երեք ամսվա ընթացքում գործողությունների ծրագիր մշակելու համար», – ասված է ՌԴ փոխվարչապետ Սերգեյ Օվերչուկի մամուլի ծառայության կողմից հրապարակված փաստաթղթում։
Հանդիպման մասնակիցները նաև պայմանավորվել են ստեղծել ավտոմոբիլային փոխադրումների հարցերով հատուկ աշխատանքային խումբ, որը կազմված կլինի երեք երկրների մաքսային, սահմանային և տրանսպորտային գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից։
«Ընդգծվել է սահմանային անցման ընթացակարգերը պարզեցնելու և միջանցքի ամբողջ երկայնքով տրանսպորտային, սահմանային և մաքսային գործողությունները թվայնացնելու անհրաժեշտությունը», - նշվում է փաստաթղթում։
Կողմերը նաև համաձայնել են շարունակել տեխնիկական քննարկումները Ադրբեջանի, Իրանի և Ռուսաստանի միջև էլեկտրաէներգետիկ ցանցերը միացնելու նախագծի շուրջ։

Россия, Иран и Азербайджан разрабатывают программу развития транспортного коридора «Север-Юг»
По итогам трёхсторонней встречи в Баку по вопросам сотрудничества в сферах транспорта, энергетики и таможни Россия, Азербайджан и Иран приняли решение о создании к началу следующего года рабочей группы для разработки плана действий по развитию международного транспортного коридора «Север-Юг».
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в совместном заявлении, опубликованном по итогам встречи.
Во встрече приняли участие вице-премьер Алексей Оверчук с российской стороны, вице-премьер Шахин Мустафаев с азербайджанской и министр дорог и градостроительства Ирана Фарзана Садег.
«Была подчёркнута необходимость принятия мер по увеличению объёма перевозок по международному транспортному коридору «Север-Юг» до 15 млн тонн и обеспечению непрерывного роста грузоперевозок. Достигнута договорённость о создании рабочей группы для разработки в течение трёх месяцев плана действий по реализации намеченных мер», — говорится в документе, опубликованном пресс-службой вице-премьера России Сергея Оверчука.
Участники встречи также договорились о создании специальной рабочей группы по автомобильным перевозкам, в состав которой войдут представители таможенных, пограничных и транспортных ведомств трёх стран.
«Была подчёркнута необходимость упрощения процедур пересечения границ и цифровизации транспортных, пограничных и таможенных операций на всём протяжении коридора», — говорится в документе.
Стороны также договорились продолжить технические обсуждения по проекту объединения электросетей Азербайджана, Ирана и России.