ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի գլխավոր քարտուղարները համագործակցության ճանապարհային քարտեզ են ստորագրել
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ), Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գլխավոր քարտուղարները Պեկինում ստորագրել են կազմակերպությունների համագործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՀԱՊԿ-ի մամուլի ծառայությունը։
«Պեկինում ՇՀԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի և ՇՀԿ+ ձևաչափի միջոցառումների շրջանակներում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի բարձրագույն վարչական պաշտոնատար անձանց 13-րդ հանդիպումը։ Դրան մասնակցել են ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը, ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը և ՇՀԿ գլխավոր քարտուղար Նուռլան Երմեկբաևը», - հայտնել է կազմակերպության մամուլի ծառայությունն իր Telegram ալիքում։
Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում միջազգային իրադրության հրատապ հարցերի, ինչպես նաև երեք կազմակերպությունների գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների վերաբերյալ։ Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացման ու ամրապնդման և նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու վերաբերյալ առաջարկներ։
Նաև միահամուռ կարծիք է արտահայտվել այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ն, ԱՊՀ-ն և ՇՀԿ-ն կոչված են ավելի մեծ դեր խաղալու գլոբալ խաղաղության և տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման, անկայունության կանխման գործում: Արձանագրվել է միտվածությունը անվտանգության եվրասիական ճարտարապետության ձևավորմանը, տնտեսական համագործակցության զարգացմանը և մշակութային ոլորտում փոխգործակցությանը: Հաստատվել է ինտեգրացիոն նախագծերի կապակցումն ու Եվրասիայի զարգացման կենտրոնների հարաբերությունների ներդաշնակեցումն ապահովելու մտադրությունը։
«Կայացել է ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի համագործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզի ստորագրման, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի գլխավոր քարտուղարների համատեղ հայտարարության արարողությունը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակի և Միավորված ազգերի կազմակերպության կազմավորման 80-ամյակի կապակցությամբ», - հավելել են կազմակերպությունում:

Генеральные секретари ОДКБ, СНГ и ШОС подписали дорожную карту сотрудничества
Генеральные секретари Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Содружества Независимых Государств (СНГ) и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) подписали в Пекине дорожную карту развития сотрудничества между этими организациями. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-служба ОДКБ.
«В Пекине в рамках заседания Совета глав государств — членов ШОС и мероприятий формата «ШОС+» состоялось 13-е совещание высших административных должностных лиц ОДКБ, СНГ и ШОС. В нем приняли участие Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов, Генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев и Генеральный секретарь ШОС Нурлан Эрмекбаев», — сообщила пресс-служба организации в своем Telegram-канале.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной обстановки, а также приоритетным направлениям деятельности трех организаций. Обсуждены предложения по дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества в области региональной безопасности и противодействия новым вызовам и угрозам.
Также было высказано единое мнение о том, что ОДКБ, СНГ и ШОС призваны играть более весомую роль в поддержании глобального мира и региональной безопасности, предотвращении нестабильности. Отмечено стремление к формированию евразийской архитектуры безопасности, развитию экономического сотрудничества и сотрудничества в сфере культуры. Подтверждено стремление обеспечить сопряжение интеграционных проектов и гармонизацию отношений между центрами развития Евразии.
«Церемония подписания Дорожной карты развития сотрудничества ОДКБ, СНГ и ШОС, а также Совместного заявления генеральных секретарей ОДКБ, СНГ и ШОС состоялась в ознаменование 80-летия окончания Второй мировой войны и 80-летия образования Организации Объединенных Наций», – добавили в организации.