ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի գլխավոր քարտուղարները համագործակցության ճանապարհային քարտեզ են ստորագրել
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ), Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գլխավոր քարտուղարները Պեկինում ստորագրել են կազմակերպությունների համագործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՀԱՊԿ-ի մամուլի ծառայությունը։
«Պեկինում ՇՀԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի և ՇՀԿ+ ձևաչափի միջոցառումների շրջանակներում տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի բարձրագույն վարչական պաշտոնատար անձանց 13-րդ հանդիպումը։ Դրան մասնակցել են ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը, ԱՊՀ գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը և ՇՀԿ գլխավոր քարտուղար Նուռլան Երմեկբաևը», - հայտնել է կազմակերպության մամուլի ծառայությունն իր Telegram ալիքում։
Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում միջազգային իրադրության հրատապ հարցերի, ինչպես նաև երեք կազմակերպությունների գործունեության առաջնահերթ ուղղությունների վերաբերյալ։ Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացման ու ամրապնդման և նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու վերաբերյալ առաջարկներ։
Նաև միահամուռ կարծիք է արտահայտվել այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ն, ԱՊՀ-ն և ՇՀԿ-ն կոչված են ավելի մեծ դեր խաղալու գլոբալ խաղաղության և տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման, անկայունության կանխման գործում: Արձանագրվել է միտվածությունը անվտանգության եվրասիական ճարտարապետության ձևավորմանը, տնտեսական համագործակցության զարգացմանը և մշակութային ոլորտում փոխգործակցությանը: Հաստատվել է ինտեգրացիոն նախագծերի կապակցումն ու Եվրասիայի զարգացման կենտրոնների հարաբերությունների ներդաշնակեցումն ապահովելու մտադրությունը։
«Կայացել է ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի համագործակցության զարգացման ճանապարհային քարտեզի ստորագրման, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի գլխավոր քարտուղարների համատեղ հայտարարության արարողությունը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակի և Միավորված ազգերի կազմակերպության կազմավորման 80-ամյակի կապակցությամբ», - հավելել են կազմակերպությունում:

The Secretaries-General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), the Commonwealth of Independent States (CIS) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO) signed a roadmap for the development of cooperation between the organizations in Beijing, according to a statement by the CSTO press service.
“The 13th meeting of top-ranking administrative officials of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), the Commonwealth of Independent States (CIS), and the Shanghai Cooperation Organization (SCO)  took place in Beijing on 3 September on the sidelines of the events of the meeting of the SCO Heads of State Council and the SCO Plus format.
CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov, CIS Secretary General Sergei Lebedev, and SCO Secretary General Nurlan Yermekbayev took part in the meeting,” reads the statement.
It is mentioned that an exchange of views on topical matters on the international agenda and priority avenues of activity of the three organizations took place. Proposals were discussed to further develop and strengthen interaction in regional security and in addressing new challenges and threats.
According to the statement, the participants expressed complete agreement that the CSTO, CIS, and SCO are meant to play an increasing role in maintaining global peace and regional security and in preventing instability.
“The participants of the meeting signed a roadmap on developing cooperation between the CSTO, CIS, and SCO, and a joint statement of the CSTO, CIS, and SCO secretaries-general on the occasion of the 80th anniversary of the end of World War II and the 80th anniversary of the establishment of the United Nations Organization,” it reads.