ԱՊՀ գագաթնաժողովը կանցկացվի հոկտեմբերի 10-ին, Դուշանբեում
ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովը կկայանա հոկտեմբերի 10-ին, Դուշանբեում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Համագործակցության գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը։
«ԱՊՀ-ում Տաջիկստանի նախագահության շրջանակներում եզրափակիչ և կարևոր միջոցառումները կկայանան հոկտեմբերի 10-ին, Դուշանբեում. սա ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովն է», - Լեբեդևն ասել է Դուշանբեում ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի արդյունքների շուրջ կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ գագաթնաժողովին կնախորդի Համագործակցության արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը։
Բացի այդ, Լեբեդևը նշել է ԱՊՀ-ում Տաջիկստանի հաջող նախագահությունը։
«Ցանկանում եմ նշել Տաջիկստանի հաջող նախագահությունն ԱՊՀ-ում, երկրի բոլոր կառույցներն ակտիվորեն գործարկվել են նախագահության հայեցակարգի իրականացման գործում, որը պատրաստվել էր 2024 թ. դեկտեմբերի սկզբին», - ասել է նա։
ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։

Саммит СНГ пройдет 10 октября в Душанбе
Саммит глав государств — участников СНГ пройдет 10 октября в Душанбе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщил генеральный секретарь Содружества Сергей Лебедев.
«Заключительные и важные мероприятия в рамках председательства Таджикистана в СНГ состоятся 10 октября в Душанбе. Это - саммит глав государств — участников СНГ», — сказал Лебедев в ходе брифинга по итогам заседания Совета глав правительств стран СНГ в Душанбе.
По его словам, саммиту будет предшествовать Совет министров иностранных дел Содружества.
Кроме того, Лебедев отметил успешное председательство Таджикистана в СНГ.
«Хотел бы отметить успешное председательство Таджикистана в СНГ, все структуры страны активно включились в реализацию концепции председательства, которая была подготовлена ​​в начале декабря 2024 года», — сказал он.
Армянскую делегацию на заседании Совета глав правительств стран СНГ возглавляет вице-премьер Мгер Григорян.