Հայաստանը ներկայացրել է երկրորդ հայտը Եվրոպական խաղաղության գործիքից օգտվելու համար
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանը Եվրամիության հետ արդեն սկսել է քաղաքական և անվտանգության երկխոսություն, որի շրջանակում անցկացվել են երկու նիստեր։
«Մենք քննարկում ենք նոր ձևաչափեր, որտեղ պաշտպանական և անվտանգության հարցերի շուրջ պետք է սկսենք առավել ակտիվ աշխատանքներ։ Դրանով է պայմանավորված, որ քննարկվելիք գործընկերության նոր օրակարգում անվտանգությանն առաջին անգամ հատկացված է մեծ մաս, առանձին գլուխ կա դրա վերաբերյալ»,- նշեց նա։
Հովհաննիսյանը շեշտեց, որ Եվրամիությունում այժմ ակտիվ քննարկվում է անվտանգության ոլորտի ամրապնդման օրակարգը, ինչը բացում է նոր հեռանկարներ Հայաստանի հետ այդ ոլորտում համագործակցության համար։
«Պաշտպանության ոլորտում շատ կոնկրետ ու շոշափելի ծրագիր է Եվրոպական խաղաղության գործիքը։ Մենք արդեն ներկայացրել ենք երկրորդ հայտը 2025 թվականի համար, և պաշտպանության նախարարության հետ բավականին ակտիվ աշխատանք է ընթանում»,-ընդգծեց ԱԳ փոխնախարարը։
Հայաստանն ավելի վաղ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը կներառի նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։

Армения подала вторую заявку на использование Европейского инструмента мира
Как передает Арменпресс, это заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян на внеочередном заседании постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Национального собрания.
Паруйр Ованнисян отметил, что Армения уже начала с Евросоюзом политический диалог в области безопасности, в рамках которого состоялись два заседания.
“Мы обсуждаем новые форматы, в которых мы должны начать более активную работу по вопросам обороны и безопасности. Именно поэтому в обсуждаемой повестке нового партнерства впервые большое место отведено вопросам безопасности, этому посвящена отдельная глава”, - отметил он.
Ованнисян подчеркнул, что в Европейском Союзе сейчас активно обсуждается повестка укрепления сферы безопасности, что открывает новые перспективы для сотрудничества с Арменией в этой сфере.
“Европейский инструмент мира - это очень конкретная и ощутимая программа в оборонном секторе. Мы уже подали вторую заявку на 2025 год, и с Министерством обороны ведется довольно активная работа”, - подчеркнул замминистра МИД Армении.