Հայաստանը ներկայացրել է երկրորդ հայտը Եվրոպական խաղաղության գործիքից օգտվելու համար
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում։
Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանը Եվրամիության հետ արդեն սկսել է քաղաքական և անվտանգության երկխոսություն, որի շրջանակում անցկացվել են երկու նիստեր։
«Մենք քննարկում ենք նոր ձևաչափեր, որտեղ պաշտպանական և անվտանգության հարցերի շուրջ պետք է սկսենք առավել ակտիվ աշխատանքներ։ Դրանով է պայմանավորված, որ քննարկվելիք գործընկերության նոր օրակարգում անվտանգությանն առաջին անգամ հատկացված է մեծ մաս, առանձին գլուխ կա դրա վերաբերյալ»,- նշեց նա։
Հովհաննիսյանը շեշտեց, որ Եվրամիությունում այժմ ակտիվ քննարկվում է անվտանգության ոլորտի ամրապնդման օրակարգը, ինչը բացում է նոր հեռանկարներ Հայաստանի հետ այդ ոլորտում համագործակցության համար։
«Պաշտպանության ոլորտում շատ կոնկրետ ու շոշափելի ծրագիր է Եվրոպական խաղաղության գործիքը։ Մենք արդեն ներկայացրել ենք երկրորդ հայտը 2025 թվականի համար, և պաշտպանության նախարարության հետ բավականին ակտիվ աշխատանք է ընթանում»,-ընդգծեց ԱԳ փոխնախարարը։
Հայաստանն ավելի վաղ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո էր ստացել՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար, որը կներառի նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։

The EU is becoming a more important partner for Armenia in security, Deputy FM Paruyr Hovhannisyan has said.
Speaking at the Armenian parliament’s European integration committee meeting, Hovhannisyan recalled that Armenia and the EU have already launched political and security dialogue, and two sessions have been held so far.
“We are discussing new formats where we must start more active work around defense and security issues. That’s why for the first time a big part of the new partnership agenda, which is under discussion, is dedicated to security, there is a separate chapter about it,” Hovhannisyan said.
He said that the EU is now discussing the agenda of strengthening security, which opens new prospects for cooperation with Armenia.
He said that the European Peace Facility is a very concrete and tangible program in the defense sector. “We have already presented the second application for 2025 and rather active work is underway with the defense ministry,” he said.