Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի պատվիրակությանը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ ակտիվ երկխոսությունն ու հարաբերությունների հետևողական զարգացումը, ընդգծել տարբեր մակարդակներով փոխադարձ այցելությունների կազմակերպման կարևորությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգն առաջնահերթություն է: Այս համատեքստում նա ընդգծել է ԵՄ կողմից հետևողական օժանդակության կարևորությունը:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական իրականացումը: Միաժամանակ վարչապետն արդյունավետ է գնահատել վերջերս Մյունխենում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ հանդիպումը:
Քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և ՀՀ-ում ԵՄ ստանդարտների ներդրմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադառնալով վիզաների ազատականացման գործընթացին՝ շեշտել է, որ այն կնպաստի մարդկային ավելի շատ շփումներին, ինչպես նաև զբոսաշրջության զարգացմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը միտված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացին վերաբերող հարցերի:
Վարչապետը ներկայացրել է նաև Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության բալանսավորված և բանալասնավորման արտաքին քաղաքականությունը:

Prime Minister receives delegation of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee
The Prime Minister highlighted the active Armenia-EU dialogue and the consistent development of relations, emphasizing the importance of organizing mutual visits at various levels.
Pashinyan stressed that the agenda of democratic reforms in Armenia is a priority and emphasized the significance of consistent support from the EU.
He also underscored the importance of the effective and consistent implementation of the agreements reached at the Armenia-EU-US high-level meeting.
At the same time, the Prime Minister described his recent meeting with António Costa, President of the European Council, in Munich as productive.
Issues related to the further development of Armenia-EU relations and the introduction of EU standards in Armenia were also discussed.
Prime Minister Pashinyan, addressing the visa liberalization process, emphasized that it will contribute to increased human contacts and the development of tourism.
The meeting also focused on Armenia-Azerbaijan relations, the "Crossroads of Peace" project aimed at unblocking regional communication routes, as well as issues related to the border demarcation process.
The Prime Minister also presented the Real Armenia strategy and discussed foreign policy issues of the Armenian Government.